Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: 8 ciekawych miejsc w Alejach Najświętszej Maryi Panny [INFOGRAFIKA + ZDJĘCIA]

Janusz Strzelczyk
1. Plac Daszyńskiego sąsiaduje z I aleją Najświętszej Maryi Panny. Tuż przy placu jest najstarsza w Częstochowie parafia świętego Zygmunta.
1. Plac Daszyńskiego sąsiaduje z I aleją Najświętszej Maryi Panny. Tuż przy placu jest najstarsza w Częstochowie parafia świętego Zygmunta. arc.
Reprezentacyjna droga przez centrum Częstochowy do Jasnej Góry w końcu, po latach remontu, prezentuje się dobrze. Mieszkańcy miasta dzielą ją na trzy aleje, a jej historia sięga 1818 roku, czasów cara Aleksandra I

Historia alei Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie sięga pierwszej połowy XIX wieku. W 1818 r., na polecenie Aleksandra I, wytyczono, jak wtedy to określano, drogę główną, łączącą Starą i Nową Częstochowę oraz Jasną Górę. Od 1848 roku nazywaną ją Alejami Ulicy Panny Maryi. Była wysadzana akacjami i kasztanami. W okolicy ratusza i kościoła św. Jakuba posadzono topole.

Częstochowianie do dziś dzielą aleję na trzy. Początkowo aleja NMP biegła przez niemal zupełne pustkowie. Aleja jako ulica miała od 1826 roku dwie jezdnie, które wysypano żwirem. Po kilku latach wybrukowano i ułożono chodnik, który był oddzielony od jezdni drewnianą balustradą.

1. Plac Daszyńskiego
Al. NMP zaczyna się na placu Daszyńskiego. To miejsce jest związane z historią zakonu paulinów w Częstochowie. Tutaj została założona parafia św. Zygmunta, najstarsza w Częstochowie. W dokumentach pojawia się w 1325 r. Parafia św. Zygmunta była ściśle związana z paulinami. W 1474 roku paulini przejęli kościół farny św. Zygmunta. Wybudowali przy nim klasztor. Paulini opuścili parafię św. Zygmunta w 1866 roku, kiedy to na mocy ukazu carskiego parafia przeszła pod zarząd księży diecezjalnych. Dzisiejszy plac Daszyńskiego był cmentarzem, nekropolią, na której przez stulecia pochowano tysiące częstochowian.

2. Tablica Jerzego Kuleja
W I al. NMP, na budynku pod numerem 12, jest tablica upamiętniająca częstochowianina Jerzego Kuleja, dwukrotnego mistrza olimpijskiego w boksie, który mieszkał w tym domu. Przygodę ze sportem rozpoczął w Częstochowie w 1955 roku. Pierwszy złoty medal olimpijski zdobył na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Drugi wywalczył w Meksyku.

3. Zajazd i poczta
Za wiaduktem łączącym I i II aleję Najświętszej Maryi Panny w XIX-wiecznej kamienicy był zajazd. Miał w nim nocować Fryderyk Chopin. W Częstochowie miał się zatrzymać w drodze na koncerty do Wiednia. W tej kamienicy była też jedna z pierwszych placówek pocztowych w Częstochowie.

4. Bank "Szpicbródki"
Poczta była też w III al. NMP, w pięknej kamienicy pod numerem 34. Ale ten budynek łączy się też z inną historią i z postacią słynnego przedwojennego kasiarza, Stanisława Antoniego Cichockiego, ps. Szpicbródka. W 1929 roku włamywacz zaczął przygotowywać napad na Bank Polski w Częstochowie, znajdujący się w tym budynku. Przyjechał z Warszawy. Wynajął mieszkanie sąsiadujące z bankiem.

W 1930 roku przygotowania do napadu były na ukończeniu, ale środki na ten cel skończyły się. Gang "Szpicbródki" zdobył je, napadając na zakład jubilerski w Warszawie. W trakcie śledztwa w sprawie napadu na jubilera odkryto u jednego z jego wspólników plany nowoczesnego bankowego systemu alarmowego. Dzięki temu odkryciu skok na bank został udaremniony, a cała szajka aresztowana. Cichocki trafił do częstochowskiego aresztu, w którym pracował jako fryzjer. Dzięki przekupieniu kilku strażników, ubrany po cywilnemu, Cichocki swobodnie opuścił areszt i wyszedł do miasta.
5. Pomniki na pl. Biegańskiego
Między II a III al. NMP jest plac Biegańskiego. Ogromna powierzchnia, po przebudowie wyłączona z ruchu. Po południowej stronie placu w latach 1828-1836 wybudowano ratusz wraz z aresztem. Był siedzibą władz miasta do lat 60. XX w. Dziś jest tam Muzeum Częstochowskie. Po II wojnie światowej na placu ustawiono pomnik czołgisty, czyli czołg. W 1968 zastąpiono go pomnikiem wdzięczności Armii Radzieckiej autorstwa Mariana Koniecznego. W 1997 r. w tym miejscu zamiast "Wani", jak częstochowianie nazywali monument, postawiono pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Na placu była nawet rakieta. W 1961 roku ustawiono tam model rakiety, którą leciał Jurij Gagarin.

6. Tu była cerkiew
W północnej części placu Biegańskiego, w środku zadrzewionego skweru, znajduje się rzymskokatolicki kościół św. Jakuba Apostoła. W czasie zaborów była to cerkiew świętych Cyryla i Metodego.

7. Mural "Wieża Babel"
Na początku III al. NMP zwraca uwagę gigantyczny mural "Wieża Babel", autorstwa Tomasza Sętowskiego. To ogromne malowidło powstało na ścianie szczytowej 8-piętrowego budynku. Tomasz Sętowski jest jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Polsce i na świecie częstochowskich artystów. Jego obrazy sprzedawane są w najlepszych krajowych i zagranicznych galeriach.

8. Pomnik cara
Al. NMP prowadzi na Jasną Górę. W 1889 roku, tuż przed wejściem na błonia jasnogórskie, postawiono pomnik cara Aleksandra II, w 25. rocznicę uwłaszczenia chłopów w Królestwie Polskim. Car stał na kolumnie tyłem do klasztoru, ubrany w płaszcz koronacyjny. Figura cara była ogromna, miała 3,5 metra wysokości. Pomnika pilnowali wartownicy, czuwający w specjalnie ustawionej obok budce.


*Najlepsze życzenia Wielkanocne POWAŻNE, RELIGIJNE, ZABAWNE, SMS
*Sprawdzian szóstoklasistów 2015 [PYTANIA + ODPOWIEDZI] Wszystkie odpowiedzi są logiczne?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!