To pierwsze i jedyne w całym regionie klasy szkolne w tych specjalnościach. Ich absolwenci nie powinni mieć żadnych kłopotów ze znalezieniem atrakcyjnej i dobrze płatnej pracy, ponieważ brak wykwalifikowanych techników do obsługi statków powietrznych jest w Polsce coraz dotkliwiej odczuwany. Przyszli technicy będą się legitymowali certyfikatami, uprawniającymi do zatrudnienia we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
- Z każdym kolejnym tygodniem przekonuję się, że warto było wykonać tę pracę, którą wykonaliśmy w aeroklubie oraz wspólnie z dyrektorem TZN Joanną Sacharczuk - ocenia Włodzimierz Skalik, znakomity pilot, wielokrotny mistrz świata i Europy w sportach samolotowych, zarazem prezes Aeroklubu Częstochowskiego. - Na naszym lotnisku bazuje coraz więcej maszyn, należących do przedsiębiorców i osób prywatnych. Doceniają możliwość szybkiego przemieszczania się po całej Europie, tym bardziej, że nie muszą u nas wykonywać całego szeregu czasochłonnych formalności, do których są zobowiązani na przykład w Pyrzowicach. Te samoloty i śmigłowce ktoś musi obsługiwać i przeglądać, my więc sami będziemy czekać na nowych mechaników.
Absolwenci tych klas będą mieli zapewnioną pracę w całej Unii Europejskiej
Aeroklub rozpoczął już gromadzenie pomocy dydaktycznych do wyposażenia pracowni w Technicznych Zakładach Naukowych. Wprawdzie pierwszy rok nauki odbywać się będzie niemal całkowicie w oparciu o kadrę i bazę szkoły, lecz potrzebne są specjalistyczne urządzenia i eksponaty do zajęć. Skalik nawiązał już kontakty z Wojskowymi Zakładami Remontowymi w Bydgoszczy (prowadzą one m.in. remonty samolotów myśliwskich MiG 29 i szturmowych Su 22), aby pozyskać od nich wycofane już z użytku mechanizmy i detale płatowców i silników.
- Zależy mi na tym, żeby ci młodzi ludzie od samego początku mogli zapoznawać się z różnymi rozwiązaniami. Na naszym lotnisku spotkają się z niewielkimi maszynami sportowymi czy komunikacyjnymi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by od razu zetknęli się też z większymi samolotami cywilnymi i wojskowymi - dodaje Skalik. - Myślimy też o organizowaniu dla naszych uczniów wycieczek na niedalekie lotniska, choćby do Pyrzowic czy Łasku.
Wprawdzie uczniowie obu klas w TZN swoje pierwsze praktyki na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego będą mieli w II klasie, lecz już teraz odbywa się intensywna rozbudowa bazy lotniskowej. Chodzi o lepsze przygotowanie do szkolenia i prowadzenia zajęć, zaś przy okazji przyciągnięcie kolejnych właścicieli maszyn do ich stałego utrzymywania właśnie tutaj. Lotnisko pod Kościelcem należy do nielicznych obiektów tej rangi w kraju, które dysponują betonowymi pasami startowymi, na dodatek aeroklub zadbał o sprzęt do utrzymywania pasa w stałej sprawności. Nawet zimą, bez żadnych przeszkód, można było tu startować i lądować.
Najnowszym pomysłem działaczy aeroklubu jest sprowadzenie na lotnisko wycofanych z eksploatacji samolotów cywilnych i wojskowych, lecz nie maszyn "wyszabrowanych" z rozmaitych części, jak stojące w charakterze "pomników", ale kompletnych. Rzecz w tym, żeby młodych adeptów techniki lotniczej oraz awioniki uczyć wykorzystując do tego prawdziwe i sprawne urządzenia, takie, z jakimi spotkają się w pracy zawodowej. Miejsca na ustawienie pozyskanych maszyn wystarczy, zaś swoista plenerowa ekspozycja maszyn mogłaby stać się też oryginalną atrakcją turystyczną.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?