Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Były ksiądz oskarżony o molestowanie ministranta prawomocnie skazany

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Były ksiądz skazany za molestowanie seksualne.
Były ksiądz skazany za molestowanie seksualne. arc
Częstochowa. Uprawomocnił się wyrok byłego księdza oskarżonego o molestowanie ministranta i skazanego na 2 lata więzienia w zawieszeniu. Sąd Okręgowy w Częstochowie odrzucił apelację Prokuratury Rejonowej w Myszkowie, która domagała się 3 lat bezwzględnego więzienia.

18 lutego br., w Sądzie Rejonowym w Myszkowie, zapadł wyrok w sprawie byłego księdza oskarżonego o molestowanie ministranta.

Bogumił K. został skazany na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Przez okres zawieszenia kary ma być poddany pod dozór kuratora sądowego. Ponadto ma zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym w jakiekolwiek formie, w tym poprzez komunikatory społecznościowe i zbliżanie się do pokrzywdzonego na odległość mniejszą niż 50 metrów, przez 7 lat. Ma też dożywotni zakaz prowadzenia edukacji z młodocianymi. Jako zadość uczynienie ma wypłacić poszkodowanemu 30 tys. zł.

Uzasadnienie wyroku, tak jak cały proces, było wyłączone z jawności.

Według ustaleń śledztwa do molestowania chłopca w wieku około 12 lat miało dojść, gdy oskarżony mężczyzna był proboszczem parafii w Trzebniowie w gminie Niegowa (powiat myszkowski), przed około dwunastu laty. Wtedy ofiara była ministrantem. Poszkodowany jest teraz alumnem Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Zgłosił sprawę molestowania przełożonym w Kościele pod koniec 2019 roku.

Do delegata biskupa diecezjalnego ds. ochrony dzieci i młodzieży zgłosił się mężczyzna, który poinformował o sytuacjach, noszących znamiona przestępstwa natury seksualnej, a których sprawcą miał być Bogumił K., duchowny Archidiecezji Częstochowskiej. Delegat przekazał niezwłocznie informację o tym fakcie arcybiskupowi metropolicie częstochowskiemu. Ten zaś natychmiast wszczął postępowanie przewidziane przez prawo kanoniczne.

O sprawie poinformowano też Stolicę Apostolską. Biorąc pod uwagę, że w chwili popełnienia zarzucanych duchownemu czynów ofiara miała poniżej piętnastu lat, pełnomocnik archidiecezji poinformował o podejrzeniu popełnienia przestępstwa organy ścigania, które podjęły właściwe czynności.

Kuria diecezjalna archidiecezji częstochowskiej wszczęła kościelne dochodzenie i powiadomiła prokuraturę w Częstochowie, przekazując dokumenty ze swojego dochodzenia. Sprawa została wszczęta . przez prokuraturę w Częstochowie i następnie przekazana do Prokuratury Rejonowej w Myszkowie.

Były proboszcz nie jest już księdzem. Kiedy wszczęto dochodzenie kościelne, wystąpił ze stanu kapłańskiego. Jest osobą cywilną.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera