Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 10 osób, które miały wyłudzić 10 milionów zł ze środków unijnych

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne CBŚP
Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Częstochowie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 8 czerwca 2020 roku 10 osób podejrzewanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami dotacji pochodzących ze środków Unii Europejskiej. Podejrzani przy użyciu nierzetelnych faktur dokumentowały wielokrotnie wyższe wydatki związane z realizacją projektów, tym samym zawyżając faktyczną ich wartość

Jak wynika z ustaleń śledztwa, osoby zaangażowane w przestępczy proceder przy użyciu nierzetelnych faktur dokumentowały wielokrotnie wyższe wydatki związane z realizacją projektów, tym samym zawyżając faktyczną ich wartość. To z kolei pozwalało na uzyskanie dofinansowania w kwocie znacząco przekraczającej faktycznie poniesione wydatki.

- W ten sposób doszło do wyłudzenia dofinansowania ze środków unijnych w kwocie co najmniej 10 milionów złotych. Nadto wystawienie poświadczających nieprawdę faktur VAT i wprowadzenie ich do ewidencji podatkowej doprowadziło do uszczuplenia należnego podatku od towarów i usług o kwotę nie mniejszą niż 5 milionów złotych - mówi prokurator Piotr Wróblewski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Podejrzanych zatrzymało Centralne Biuro Śledcze. Zostali oni doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, gdzie usłyszały zarzuty popełnienia przestępstw, dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia środków pochodzących z dotacji unijnych, uszczupleń podatkowych, wystawiania nierzetelnych faktur VAT i posłużenia się nimi, a także tzw. „prania pieniędzy”.

- W stosunku do 9 osób Sąd Rejonowy w Częstochowie na wniosek prokuratora zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy, przy czym w stosunku do 2 z nich zastrzegł, że ulegnie ono uchyleniu po wpłaceniu poręczenia majątkowego w kwocie po 150 tysięcy złotych. Natomiast wobec jednej osoby prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 70 tysięcy złotych, zakazu opuszczania kraju oraz dozoru policji - dodaje Piotr Wróblewski.

Zatrzymania są związane z jednym z wątków trwającego od 2019 roku śledztwa Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, w trakcie którego dotychczas zarzuty przedstawiono 8 innym osobom.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera