Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Ciepłownia Fortum podsumowała sezon grzewczy. ZGM poinformował o podwyżkach

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Fortum podliczyło, że w zakończonym sezonie grzewczy dostarczyło ponad 1,5 mln GJ ciepła mieszkańcom Częstochowy. Mijający sezon charakteryzował się spadkiem zużycia ciepła przez użytkowników, ale i wzrostami jego cen. W ostatnich dniach na zakończenie sezonu grzewczego zdecydowało się większość częstochowskich spółdzielni. W ZGM-ie już poinformowano o nadchodzących podwyżkach za ciepło.

W Częstochowie kaloryfery w większości spółdzielni w wspólnot mieszkaniowych są już chłodne albo całkowicie zimne. Jak co roku, właściciel miejskiej sieci ciepłowniczej i elektrociepłowni w Częstochowie podsumował sezon grzewczy zarówno pod względem zużycia ciepła przez mieszkańców, jak i inwestycji, które zostały poczynione.

Inwestycje w modernizację

W ubiegłym roku na inwestycje sieciowe w formie nowych przyłączeń oraz modernizację sieci i węzłów ciepłowniczych Fortum przeznaczyło 6,4 mln zł. W tym czasie nakłady inwestycyjne w częstochowskiej elektrociepłowni wyniosły 17 mln zł. W 2023 r. Fortum na inwestycje sieciowe oraz utrzymanie elektrociepłowni w Częstochowie przeznaczy kwotę co najmniej porównywalną w nakładami inwestycyjnymi w tej lokalizacji w roku poprzednim. W połowie roku ruszy nowa inwestycja Fortum w szczytowy kocioł biomasowy o mocy 40 MWt, która zapoczątkuje proces dekarbonizacji aktywów ciepłowniczych w mieście.

W grudniu pobraliśmy najwięcej ciepła

Największy popyt na ciepło w Częstochowie miał miejsce 14 grudnia 2022 roku. Tego dnia średniodobowa temperatura wyniosła - 6,9 ºC a produkcja ciepła wyniosła 13,6 tys. GJ. Całkowite zapotrzebowanie częstochowian na ciepło w okresie od początku października 2022 r. do końca marca 2023 r. spadło o ok. 7% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wynik ten może świadczyć o cieplejszej zimie i rosnącej świadomości mieszkańców w kwestii racjonalnego gospodarowania ciepłem.

- Ten sezon upłynął pod znakiem niepewności związanej z utrudnionym dostępem do węgla kamiennego, który jest paliwem w 70 proc. zasilającym częstochowską jednostkę Fortum. Dzięki optymalnemu zarządzaniu elektrociepłownią oraz współpracy z odbiorcami utrzymaliśmy nieprzerwane dostawy ciepła dla mieszkańców. Tej zimy nikomu w Częstochowie nie zabrakło ciepła. Ale myśląc już o przyszłości rozpoczynamy w tym roku inwestycję w kocioł biomasowy, który zapoczątkuje proces stopniowego odchodzenia od spalania węgla w lokalnym systemie ciepłowniczym – mówi Jakub Kołodziejczyk, kierownik należącej do Fortum Elektrociepłowni Częstochowa.

Fortum rozpoczął odchodzenie od węgla

Zaplanowana inwestycja dotyczy powstania szczytowego kotła rusztowego o mocy 40 MWt na biomasę w formie zrębki drzewnej. Jego uruchomienie zgodnie z harmonogramem nastąpi w połowie 2025 r. Inwestycja w kocioł biomasowy rozpoczyna proces dekarbonizacji Elektrociepłowni Częstochowa. Nowe źródło docelowo zastąpi kotły węglowe zlokalizowane przy ul. Rejtana, które przejdą do tzw. „zimnej rezerwy”.

- Nowy kocioł biomasowy będzie wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje minimalizujące jego oddziaływanie na środowisko. W następnej kolejności zamierzamy dokonać przebudowy kotła bloku elektrociepłowni, eliminując tym samym węgiel – dodaje Piotr Górnik, prezes Fortum w Polsce.

W 2022 r. Fortum w Częstochowie uruchomiło w mieście 28 węzłów ciepłowniczych, podłączając do sieci budynki o łącznym zapotrzebowaniu na moc na poziomie 6,2 MW oraz wybudowało ponad 3,5 km sieci ciepłowniczej dla mieszkańców miasta, natomiast w elektrociepłowni został przeprowadzony remont kotła i instalacji towarzyszących w celu zapewnienia jak najwyższej dyspozycyjności jednostki w sezonie zwiększonej eksploatacji jednostki. Fortum planuje kontynuację inwestycji przeprowadzanych zarówno w jednostce wytwórczej, jak i w obrębie sieci ciepłowniczej.

Na razie nie będzie taniej

Sezon grzewczy 8 maja zakończyło większość częstochowskich spółdzielni w tym i miejski ZGM TBS.

- Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS Sp. z o.o. w Częstochowie podjął decyzję o zakończeniu sezonu grzewczego 2022/2023. Wpływ na powyższą decyzję miała druga już w tym roku podwyżka za ciepło wprowadzona przez URE na wniosek FORTUM Power and Heat Polska Sp. z o.o. Poprzez zakończenie sezonu grzewczego w pierwszej połowie maja, miejska spółka stara się ochronić interesy lokatorów i przedsiębiorców przed większymi opłatami za dostarczone ciepło - przekonuje ZGM.

Pomimo zakończenia sezonu grzewczego, w razie nagłego załamania pogody istnieje możliwość włączenia ogrzewania z powrotem.

Na budynkach należących do ZGM TBS już od kilku dni wiszą informacje o zmianach w cenniku za ciepło. - Podwyżką zostaną objęte budynki z lokalami użytkowymi oraz lokale użytkowe znajdujące się w budynkach mieszkaniowych. Jeśli przestaną obowiązywać przepisy określone ustawą z dnia 15 września 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, podwyżki za ciepło obejmą także najemców lokali mieszkalnych - czytamy w komunikacie ZGM TBS w Częstochowie.

Nie przeocz

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera