Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Delegalizacja ONR? Wniosek posłów jest bezpodstawny

Redakcja
Wniosek posłów PO o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego nie ma podstaw prawnych – uznała częstochowska prokuratura.

Zdaniem częstochowskiej prokuratury nie ma wystarczającego materiału dowodowego, aby śledczy mogli wystąpić o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego. Z wnioskiem o rozwiązanie ONR we wrześniu wystąpiło czworo posłów Platformy Obywatelskiej – Agnieszka Pomaska, Sławomir Nitras, Paweł Olszewski oraz Cezary Tomczyk. Wniosek był związany z wydarzeniami z pogrzebu „Inki” i „Zagończyka” przed Bazyliką Mariacką w Gdańsku, gdzie doszło do incydentów z udziałem ONR i Komitetu Obrony Demokracji.

ONR zarejestrowane w Częstochowie
PO chce delegalizacji ONR

Nie łamali prawa
„W związku ze stwierdzeniem rażących i uporczywych naruszeń prawa przez Stowarzyszenie Obóz Narodowo-Radykalny zwracamy się o złożenie do właściwego Sądu wniosku o rozwiązanie Stowarzyszenia ONR” – pisali parlamentarzyści we wniosku, który skierowali do prokuratora generalnego, Zbigniewa Ziobry i prezydenta Częstochowy, Krzysztofa Matyjaszczyka. Okazało się bowiem, że ONR formalnie zarejestrowany jest w jednej z kamienic przy Ogrodowej. Jesienią odwiedziliśmy ją, ale nie znaleźliśmy żadnego śladu po ONR. Jak się udało nam dowiedzieć, ONR został tam zarejestrowany pod adresem jednego z działaczy, który później się wyprowadził.

Prokurator generalny przesłał wniosek, za pośrednictwem Prokuratury Regionalnej, do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Podczas rozpatrywania sprawy prokuratura oprócz wniosku PO wzięła pod uwagę pismo jednego z obywateli, który podważył zasadność wniosku posłów PO. Parlamentarzyści zarzucali ONR czyny rasistowskie i propagowanie faszyzmu.

Częstochowska prokuratura wysłała zapytanie do wszystkich prokuratur, czy członkowie ONR byli karani za te przestępstwa. Nie uzyskano takiego potwierdzenia, przy czym prokuratura podkreśliła, że przepisy kodeksu postępowania karnego, nie nakazują zbierania przez śledczych informacji o należeniu podejrzanych do stowarzyszeń. Zdaniem prokuratury publikacje i komentarze dotyczące działalności ONR są „subiektywne”.
„Doceniając wartość materiałów publicystycznych, nie sposób jednak uznać, że nie są one wystarczające do tak daleko idącej ingerencji prokuratury, jak wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia” – czytamy w decyzji o odmowie, podpisanej przez prokurator Elżbietę Funiok.

Miasto też badało
Wniosek PO był również analizowany przez władze Częstochowy, która zgodnie z prawem mogła wystąpić o rozwiązanie organizacji, gdyby działała ona niezgodnie ze statutem. Urząd Miasta prosił działaczy ONR o wyjaśnienia i uzupełnienie dokumentów. Jednak jak udało się nam dowiedzieć, władze Częstochowy nie znalazły przesłanek, aby występować do sądu o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego

Narodowcy protestowali przed biurem Facebooka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!