Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. DK91 już dziś będzie otwarta. W samo południe pojadą nią pierwsze samochody

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa. DK91 wreszcie będzie otwarta. Znamy dokładną datę!
Częstochowa. DK91 wreszcie będzie otwarta. Znamy dokładną datę! arc UMC
Władze Częstochowy zapowiedziały otwarcie ostatniego fragmentu remontowanej od wielu miesięcy alei Wojska Polskiego. To oznacza, że trasa będzie w pełni przejezdna. Do zrobienia pozostaną jednak jeszcze pewne prace przy infrastrukturze dla pieszych. Przebudowa miejskiego odcinka DK91 to największa inwestycja drogowa we współczesnej historii Częstochowy.

W środę 21 lutego w samo południe po niemal 2,5 roku przebudowy DK91 w Częstochowie skończą się najbardziej uciążliwe objazdy. Tego dnia aleja Wojska Polskiego ma stać się przejezdna.

Do użytku kierowców ma zostać oddany cały przebudowany odcinek al. Wojska Polskiego (DK-91) wraz z głównymi skrzyżowaniami. W piątek 16 lutego na placu budowy odbyło się ostatnie spotkanie z przedstawicielami wykonawcy.

Częstochowianie dobrze wiedzą, ile wyrzeczeń i trudności przysporzyła im ta inwestycja, której data otwarcia była przekładana od grudnia 2023 roku, świadomy jest tego także prezydent miasta, który podziękował wszystkim za cierpliwość.

- Pragnę wyrazić moją szczególną wdzięczność za każdy dzień okazanej wyrozumiałości i zaufania. Wasze wsparcie było dla nas wszystkich, zaangażowanych w projekt, źródłem motywacji i przypomnieniem o tym, dla kogo i dlaczego pracujemy tak ciężko - napisał w mediach społecznościowych Krzysztof Matyjaszczyk.

Jak będziemy jeździć od środy po częstochowskiej „gierkówce”?

Po otwarciu DK91 dla kierowców możliwa będzie jazda bez przeszkód od al. Jana Pawła II do ul. Rakowskiej na osi północ-południe. Udostępnione zostaną wszystkie relacje na dwupoziomowym skrzyżowaniu z ul. Legionów, a także wszystkie relacje na skrzyżowaniu z ul. Rejtana (poza zjazdem z al. Wojska Polskiego w prawo w Rejtana, tam prace jeszcze potrwają przez kilkanaście dni trwały). Będzie można też przemieszczać się swobodnie na skrzyżowaniach al. Pokoju z ul. Jagiellońską, a także dalej z ul. Bohaterów Katynia.

Możliwy będzie wyjazd z ul. Rakowskiej w kierunku na Warszawę (jeszcze przez około tydzień nie będzie można zjechać w ul. Rakowską i Limanowskiego jadąc od Katowic, ale po kilku dniach taka możliwość zostanie aktywowana). Pozostałe połączenia boczne pozostaną nieaktywne, a ich uruchomienie nastąpi w przeciągu kilku kolejnych tygodni po zakończeniu robót wykończeniowych.

- Dziękujemy za cierpliwość, życzymy bezpiecznej jazdy, trzymamy kciuki za jak najszybsze zakończenie przez wykonawcę wszystkich prac, aby można było wkrótce korzystać również ze wszystkich dróg rowerowych i pieszych - mówi Maciej Hasik z MZD w Częstochowie.

Ważną informacja jest też taka, że 24 lutego na „gierkówkę” wrócą autobusy.

Przypomnijmy, że od środy, 7 lutego, możliwy jest wyjazd z ulicy Rejtana w aleję Wojska Polskiego w kierunku północnym i wjazd w ulicę Rejtana z alei Wojska Polskiego dołem skrzyżowania poprzez ronda. Tym samym kierowcy mogą jeździć na odcinku na osi Rejtana – Krakowska w obu kierunkach. I choć teren ten wciąż wygląda, jak plac budowy, jeździć się da. Dzięki oddaniu do użytku tego fragmentu, południowa część miasta została nieco odciążona.

Ile kosztowała przebudowa al. Wojska Polskiego?

Z szacunków wynika, że przebudowa pochłonie 359 mln zł. Ostatecznych kosztów jeszcze nie poznaliśmy. Inwestycja realizowana jest z dofinansowaniem ze środków UE. Dotychczasowe dofinansowanie unijne, zdobyte w okresie programowania 2014-2020 w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i działania „Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących w sieci drogowej TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu” wynosiło 160,1 mln zł.

Później środki z konkursu zorganizowanego przez Komisję Europejską wraz z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska na projekty z sektora transportu w ramach instrumentu „Łącząc Europę” 2021-2027 zwiększyły udział środków Unii Europejskiej w tej częstochowskiej inwestycji do blisko 194 mln zł.

Obecnie - wraz z dofinansowaniem pierwotnym - kwota zewnętrznego wsparcia finansowego przy budowie nowej alei Wojska Polskiego w Częstochowie przekroczyła 225 mln zł.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera