Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Częstochowa dla medyków". Siedem studentek pielęgniarstwa przystąpi do programu stypendialnego

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Częstochowa chce zachęcić młodych lekarzy i pielęgniarki do podjęcia pracy w Miejskim Szpitalu Zespolonym poprzez stypendia.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Częstochowa chce zachęcić młodych lekarzy i pielęgniarki do podjęcia pracy w Miejskim Szpitalu Zespolonym poprzez stypendia.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM w Częstochowie
W ramach programu "Częstochowa dla medyków" władze miasta, poprzez propozycję stypendiów, zachęcają młodych lekarzy i pielęgniarki do podjęcia pracy w Miejskim Szpitalu Zespolonym. Początkowo program był przeznaczony tylko dla przyszłych lekarzy, teraz objął on również studentki pielęgniarstwa. We wtorek, 23 listopada poinformowano, że pierwsze siedem studentek zaczęło korzystać z systemu stypendialnego.

Program stypendialny "Częstochowa dla medyków"

Głównym celem programu jest umożliwienie mieszkańcom i mieszkankom dostępu do wykwalifikowanej kadry medycznej. Okres pandemii dobitnie ujawnił kłopoty systemu opieki zdrowotnej w kraju, w tym zarówno braki sprzętowe, jak i kadrowe polskiej służby zdrowia. Brak wyspecjalizowanych pielęgniarek staje się coraz bardziej odczuwalny. Częstochowa chce temu lokalnie przeciwdziałać i przekonywać studentki kierunków pielęgniarskich do pozostania w mieście.

- W listopadzie 2019 i 2020 r. przedstawialiśmy pierwszych stypendystów lekarzy, a po konsultacjach ze środowiskiem pielęgniarskim rozszerzyliśmy zakres programu, zmieniając jego nazwę z "Dostępny lekarz" na "Częstochowa dla Medyków" - mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podczas spotkania ze studentkami kierunku pielęgniarskiego UJD, które pobierają już stypendium.

Nie przeocz

Podczas rozmowy z przyszłymi pielęgniarkami dziękował im za wybór tego zawodu, tak potrzebnego w miejskim szpitalu.

Program „Częstochowa dla Medyków” zakłada także pomoc samorządu w szkoleniu, dokształcaniu i podnoszeniu kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne i z tej możliwości też będą mogły – oprócz lekarek i lekarzy - skorzystać w razie potrzeb pielęgniarki i pielęgniarze. Program będzie realizowany do 2023 roku, z uwzględnieniem możliwości jego przedłużenia na pięć lat.

Program „Częstochowa dla Medyków” składa się z trzech modułów:

  • System Stypendialny dotyczy studentek i studentów ostatniego roku studiów lekarskich oraz studiów pielęgniarskich I i II stopnia częstochowskich uczelni wyższych.
  • Mieszkanie w Częstochowie przewiduje możliwość ubiegania się nie tylko lekarzy/lekarek, ale także pielęgniarek/pielęgniarzy o najem mieszkania z zasobów ZGM „TBS” .
  • Wyższe Kwalifikacje - zakłada pomoc samorządu w dokształcaniu i podnoszeniu kwalifikacji osób wykonujących zawody medyczne i z tego możliwości też będą mogły – oprócz lekarek i lekarzy - skorzystać w razie potrzeb pielęgniarki i pielęgniarze.

Musisz to wiedzieć

- To cenne, że miasto zdecydowało się pomóc także w pozyskiwaniu personelu pielęgniarskiego. Prognozy mówią, że w ciągu 10 lat jedna trzecia szpitali może zostać w kraju zamknięta właśnie z powodu braku personelu pielęgniarskiego – mówił Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego, senator RP podczas spotkania inaugurującego projekt. – Ważne, że w Częstochowie będziemy próbowali temu lokalnie przeciwdziałać i przekonywać studentki kierunków pielęgniarskich do pozostania w mieście.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera