MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa dołoży 12 milionów zł do służby zdrowia. Zdaniem miasta powodem problemów jest za niski kontrakt z NFZ

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Częstochowa będzie musiała dołożyć do służby zdrowia ponad 12 milionów zł
Częstochowa będzie musiała dołożyć do służby zdrowia ponad 12 milionów zł Bartłomiej Romanek
Częstochowa wyda ponad 12 milionów zł na pokrycie strat szpitala miejskiego i pogotowia ratunkowego poniesionych w 2019 roku. Jak argumentuje Urząd Miasta w Częstochowie, powodem strat jest za niski kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Szpital i pogotowie powinny finansować swoją działalność leczniczą i ratunkową w ramach kontraktów zawieranych z NFZ.

– Zadaniem samorządu może być zakup sprzętu, dofinansowanie remontów i modernizacji oddziałów szpitalnych, ewentualnie prowadzenie programów profilaktyczno-zdrowotnych realizowanych przez miejskie jednostki służby zdrowia – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie i dodaje:

– Tymczasem Częstochowa, podobnie jak inne miasta, musi rokrocznie coraz więcej dokładać do służby zdrowia, ponieważ sukcesywnie zwiększa się różnica pomiędzy kosztami funkcjonowania placówek a wysokością kontraktu z NFZ. Wynika ona m.in. z tego, że te kontrakty nie uwzględniają wszystkich skutków regulacji płacowych w służbie zdrowia. Efektem jest ujemny roczny wynik finansowy, który miasto musi pokrywać, żeby szpital i pogotowie mogły dalej normalnie funkcjonować – mówi rzecznik UM w Częstochowie.

O zatwierdzeniu sprawozdania finansowego oraz pokryciu ujemnego wyniku finansowego za ubiegły rok SP ZOZ Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie Rada Miasta zdecydowała na ostatniej czerwcowej sesji. Rachunek zysków i strat Pogotowia za 2019 r. zamknął się stratą ponad 2,8 mln zł, przy czym kwotę blisko 950 tys. zł (będącą równowartością kosztów amortyzacji), pozostawiono do rozliczenia w latach następnych, a blisko 1,9 mln zł będzie do pokrycia z budżetu miasta.

Częstochowa musi też sukcesywnie pokrywać straty roczne Miejskiego Szpitala Zespolonego.

W obecnym roku, najpierw w końcu stycznia miasto przekazało 4,2 mln zł - jeszcze tytułem straty Szpitala za 2018 r. Następnie – w kolejnych transzach – po decyzjach o zmianach w budżecie – finansuje stratę ubiegłoroczną, którą samorząd zmuszony jest pokryć w wysokości ponad 10,2 mln zł. Większość środków już do Szpitala trafiło, całość tej kwoty miasto ma przekazać do 20 lipca.

Urząd Miasta obliczył również, że w prawdopodobnie w tym roku jako samorząd będzie musiał dołożyć do oświaty 120 milionów zł. W 2019 roku kwota ta wyniosła 96 milionów zł.

Musisz to wiedzieć

Zobacz i zapamiętaj

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni