Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Dom Księcia tak kiedyś wyglądał. To była piękna kamienica. Wtedy była jedną z najpiękniejszych w mieście

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Kamienica znajdująca się przy alei Wolności 44 w Częstochowie kiedyś była jedną z najpiękniejszych w mieście. Dziś niestety lata świetności ma już za sobą i jest owiana złą sławą. Popularny Dom Księcia od kilku lat stoi pusty i popada w coraz większą ruinę. Był nawet wystawiony na sprzedaż, ale chętnych, aby go nabyć, nie było. W grudniu ponownie pójdzie pod młotek. Tymczasem... zobaczcie, jak kiedyś wyglądało to miejsce i jak zmieniło się na przestrzeni lat.

Zabytkowy Dom Księcia w Częstochowie

Dom Księcia powstał według projektu Brunona Paprockiego. Zbudowano go w latach 1912 – 1913 na życzenie księcia Michała Aleksandrowicza Romanowa. Był to największy wówczas gmach mieszkalny w mieście. W czasie I wojny światowej Niemcy urządzili w budynku szpital dla żołnierzy. Pod koniec 1918 roku obiekt został przejęty przez Wojsko Polskie z zachowaniem dotychczasowego przeznaczenia. W szpitalu działało 11 sal dla 70 chorych. Służył on jako zaplecze podczas walk w obronie Lwowa, wojny bolszewickiej i III powstania śląskiego. Zlikwidowano go w drugiej poło 1921 roku. Uznano bowiem, że jest niepotrzebny.

Sam budynek pozostał w rękach Wojska Polskiego. Wykorzystywano go jako dom dla rodzin oficerów, m.in. apartament na piętrze od strony al. Wolności przeznaczony był dla dowódcy 7. Dywizji Piechoty. Najbardziej reprezentacyjne były mieszkania frontowe. Korzystali z nich oficerowie wyższej rangi. Były to mieszkania trzy i czteropokojowe o rozległej powierzchni i wysokości około czterech metrów. Posiadały one reprezentacyjne wejście frontowe oraz tylne wejście kuchenne dla służby. Mieszkania w oficynach oraz od strony zachodniej zajmowali żołnierze niższych rang oraz pracownicy administracji wojskowej. W budynku mieściła się także w tamtych latach kaplica, którą opiekował się kapelan ksiądz Żelaznowski.

Gdy rozpoczęła się II wojna światowa rodziny wojskowych zostały wywiezione w bezpieczne miejsca. Część postanowiła jednak wrócić. Wolne lokale zajmowały też osoby, które w czasie wojny przybyły do Częstochowy z Wielkopolski. W 1943 r. wszyscy mieszkańcy Domu Księcia zostali usunięci ze swoich mieszkań, a budynek został przeznaczony na hotel dla niemieckich żołnierzy. Po 1945 r. przeszedł w ręce administracji gospodarki komunalnej i został przeznaczony na cele mieszkalne. Kwaterowano w nim często tak zwanych uciążliwych lokatorów.

Dom Księcia dziś

Przez lata Dom Księcia był wykorzystywany do celów mieszkalno-użytkowych. Mimo doraźnych prac zlecanych przez administratorów obiektu, jego stan przez minione dziesięciolecia się pogarszał. W efekcie decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Częstochowie lokatorzy zostali wykwaterowani.

Dom Księcia figuruje w wojewódzkiej ewidencji zabytków. W latach w latach 2017-2018 został zabezpieczony tak, aby zachować jego historyczną konstrukcję. Pieniędzy na przywrócenie go do normalnego stanu nie ma. Ze sporządzonego kilka lat temu kosztorysu wynika, że prace mogłyby pochłonąć ponad 40 mln złotych! Miasto chciało, więc znaleźć prywatnego inwestora, który mógłby odmienić oblicze tej nieruchomości. Pomysłów było wiele – mówiono, że w tym miejscu mógłby powstać hotel, luksusowe apartamenty, biurowiec, czy mieszkania w typowym standardzie.

Jaka przyszłość czeka Dom Księcia?

Obecnie Dom Księcia wciąż znajduje się w ofercie inwestycyjnej miasta. Po raz pierwszy został wystawiony na sprzedaż 10 października 2019 roku. Można go było kupić za ponad 10 mln zł. Chętnych jednak nie było. Ogłoszono, więc drugi przetarg. Odbył się on w styczniu 2020 roku. Wówczas cena ostała obniżona do kwoty 9 mln 306 tys. zł. Jednak i tym razem nikt nie chciał stać się nowym właścicielem obiektu. W grudniu tego roku procedura przetargowa ma zostać uruchomiona od nowa.

Potencjalna sprzedaż odbędzie się w drodze przetargu ustnego nieograniczonego. Cena wywoławcza oparta na aktualnej wycenie dla nieruchomości będących przedmiotem przetargu (Dom Księcia wraz z działkami przylegającymi niezbędnymi do obsługi budynku) wynosi 10 mln 353 tys. 460 zł brutto. Przetarg zaplanowano na 1 grudnia 2022 r.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera