MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa dotuje zabytki prywatnych właścicieli

Janusz Strzelczyk
Miasto pomoże między innymi w remoncie bramy Matki Bożej na Jasnej Górze
Miasto pomoże między innymi w remoncie bramy Matki Bożej na Jasnej Górze fot. janusz strzelczyk
Radni przeznaczyli z budżetu gminy 341 tysięcy złotych na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy budynkach wpisanych do rejestru zabytków. Pieniądze pójdą na obiekty, których miasto nie jest właścicielem. Zezwala na to samorządom ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Największą dotację dostanie Rzymskokatolicka Parafia Archikatedralna Świętej Rodziny. Na prace remontowo-budowlane oraz konserwatorskie otrzyma 100 tysięcy złotych.

Przeprowadzona zostanie konserwacja elementów konstrukcji nośnej budynku oraz detali architektonicznych na wieży, a także frontonu głównego archikatedry. To kolejny zastrzyk finansowy miasta na rzecz renowacji świątyni. Przed trzema laty miasto wsparło jej remont kwotą 50 tysięcy złotych.

Drugi raz pozytywnie rozpatrzono wniosek o pomoc w renowacji zabytków klasztoru ojców paulinów na Jasnej Górze. 50 tysięcy złotych pójdzie na prace konserwatorskie bramy Matki Bożej z figurą Matki Najświętszej z sercem przebitym mieczem. To pierwszy etap prac przy renowacji bramy. Poprzednio miasto przyznało klasztorowi podobną kwotę na konserwację XVIII-wiecznych murów bastionu św. Rocha.

Więcej od jasnogórskiego sanktuarium, bo 75 tys. zł dostanie Rzymskokatolicki Kościół Rektoralny pod wezwaniem Najświętszego Imienia Maryi. W tym przypadku pieniądze pójdą na naprawę spękań i ubytków w tynkach, malowanie elewacji, renowację lub wymianę elementów blacharskich.

87 tysięcy złotych przyznano współwłaścicielom nieruchomości przy ul. 7 Kamienic 29 i Świętej Barbary 1/3, reprezentowanym przez administratora nieruchomości ks. Stefana Potońca. Współwłaścicielami tych położonych w pobliżu Jasnej Góry nieruchomości są księża palotyni.
Wsparcie miasta zostanie przeznaczone na roboty budowlane, wymianę rynien dachowych, parapetów, stolarki okiennej i odnowienie elewacji budynków.

Najmniej, bo 29 tysięcy złotych, dostała Spółdzielnia Pracy Samopomoc, na remont elewacji, naprawę i rekonstrukcję detali architektonicznych, malowanie elewacji, wymianę tzw. obróbek blacharskich, budynku przy alei Najświętszej Maryi Panny 51. Ta kamienica położona w III al. NMP jest w złym stanie. Odpadają tynki, kruszą się gzymsy.

Miasto przyznało dotacje do remontów zabytków, będących w prywatnych rękach po raz czwarty. - Otrzymaliśmy dziewięć wniosków o dotacje - mówi Sławomir Stolarski, naczelnik wydziału budowlanego UM. - Cztery z nich nie spełniały wymogów formalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni