Częstochowa dotuje zabytki prywatnych właścicieli

Janusz Strzelczyk
Miasto pomoże między innymi w remoncie bramy Matki Bożej na Jasnej Górze
Miasto pomoże między innymi w remoncie bramy Matki Bożej na Jasnej Górze fot. janusz strzelczyk
Udostępnij:
Radni przeznaczyli z budżetu gminy 341 tysięcy złotych na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy budynkach wpisanych do rejestru zabytków. Pieniądze pójdą na obiekty, których miasto nie jest właścicielem. Zezwala na to samorządom ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Największą dotację dostanie Rzymskokatolicka Parafia Archikatedralna Świętej Rodziny. Na prace remontowo-budowlane oraz konserwatorskie otrzyma 100 tysięcy złotych.

Przeprowadzona zostanie konserwacja elementów konstrukcji nośnej budynku oraz detali architektonicznych na wieży, a także frontonu głównego archikatedry. To kolejny zastrzyk finansowy miasta na rzecz renowacji świątyni. Przed trzema laty miasto wsparło jej remont kwotą 50 tysięcy złotych.

Drugi raz pozytywnie rozpatrzono wniosek o pomoc w renowacji zabytków klasztoru ojców paulinów na Jasnej Górze. 50 tysięcy złotych pójdzie na prace konserwatorskie bramy Matki Bożej z figurą Matki Najświętszej z sercem przebitym mieczem. To pierwszy etap prac przy renowacji bramy. Poprzednio miasto przyznało klasztorowi podobną kwotę na konserwację XVIII-wiecznych murów bastionu św. Rocha.

Więcej od jasnogórskiego sanktuarium, bo 75 tys. zł dostanie Rzymskokatolicki Kościół Rektoralny pod wezwaniem Najświętszego Imienia Maryi. W tym przypadku pieniądze pójdą na naprawę spękań i ubytków w tynkach, malowanie elewacji, renowację lub wymianę elementów blacharskich.

87 tysięcy złotych przyznano współwłaścicielom nieruchomości przy ul. 7 Kamienic 29 i Świętej Barbary 1/3, reprezentowanym przez administratora nieruchomości ks. Stefana Potońca. Współwłaścicielami tych położonych w pobliżu Jasnej Góry nieruchomości są księża palotyni.
Wsparcie miasta zostanie przeznaczone na roboty budowlane, wymianę rynien dachowych, parapetów, stolarki okiennej i odnowienie elewacji budynków.

Najmniej, bo 29 tysięcy złotych, dostała Spółdzielnia Pracy Samopomoc, na remont elewacji, naprawę i rekonstrukcję detali architektonicznych, malowanie elewacji, wymianę tzw. obróbek blacharskich, budynku przy alei Najświętszej Maryi Panny 51. Ta kamienica położona w III al. NMP jest w złym stanie. Odpadają tynki, kruszą się gzymsy.

Miasto przyznało dotacje do remontów zabytków, będących w prywatnych rękach po raz czwarty. - Otrzymaliśmy dziewięć wniosków o dotacje - mówi Sławomir Stolarski, naczelnik wydziału budowlanego UM. - Cztery z nich nie spełniały wymogów formalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie