Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Dożynki na Jasnej Górze. Tłumy na święcie plonów. Prezydent Andrzej Duda dziękuje rolnikom

Piotr Ciastek, BPJG
Dożynki na Jasnej Górze
Dożynki na Jasnej Górze BP jasna Góra
Na Jasnej Górze pod hasłem „Do Maryi Królowej Pokoju” już drugi dzień trwa ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony. Dożynki gromadzą przedstawicieli wszystkich polskich diecezji, którzy pielgrzymują tu z owocami ziemi. W Sumie dożynkowej z błogosławieństwem wieńców żniwnych udział wziął Prezydent RP Andrzej Duda. Mszy św. przewodniczy i kazanie wygłosi bp Jan Piotrowski z Kielc, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.

W niedzielę, 4 września, Częstochowa i Jasna Góra goszczą tysiące rolników z całego kraju. W Alejach i na tyłach klasztoru trwa Krajowa Wystawa Rolnicza. Tłumy odwiedzających mieszają się z uczestnikami uroczystej sumy. Jak co roku, rolnicy przynieśli w darze piękne dożynkowe wieńce.

Zobacz zdjęcia:

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podczas Sumy dożynkowej podziękował za solidarność z tymi, którym w oczy zagląda głód. Zachęcał, by w tej postawie wytrwać. Przypomniał, że tylko idąc Chrystusem będziemy w pełni otwarci na bliźnich, zwłaszcza najsłabszych i pokrzywdzonych oraz pokorni i umiarkowani w korzystaniu z dóbr tego świata, będziemy naprawdę ludźmi pokoju.

Nawiązując do hasła tegorocznych dożynek: „Do Maryi Królowej Pokoju”, przeor zauważył, ze po dwóch latach pandemii, rolnicy znów przychodzą w czasie niełatwym, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się krwawa wojna, a polem walki jest kraj, który zaopatruje w zboża kilkadziesiąt państw na całym świecie. Wśród różnorakich konsekwencji wojny paulin wskazał na te, które mogą okazać się najbardziej dotkliwe dla społeczeństw, które każdego roku potrzebują wsparcia organizacji międzynarodowych, aby zmierzyć się z widmem głodu.

- Polska i jej sektor rolniczy stara się pomóc w magazynowaniu i transporcie ukraińskich płodów rolnych. Nie jest to łatwe zadanie, ale solidarność z tymi, którzy zostali niesprawiedliwie zaatakowani oraz z potencjalnymi odbiorcami, w których oczy zagląda głód, każe nam przyjąć taką postawę i w niej wytrwać - mówił jasnogórski przeor.

Podkreślił, że „pokój” jako taki, nie oznacza jedynie braku wojny, to nie tylko stan stosunków wewnątrzkrajowych czy międzypaństwowych, wykluczający konflikty. - Prawdziwy i trwały pokój zbudowany jest na wartościach. Wszystkie zaś one wyrastają z Mądrości Bożej. O tym przypomni nam dzisiaj Liturgia Słowa. Odpowiedzią człowieka na Mądrość Bożą może być jej przyjęcie lub odrzucenie. Rezultatem pierwszej postawy jest pokój i życie wieczne, a drugiej wojna i śmierć. Tym, który nam tę prawdę potwierdził jest Jezus Chrystus. Dokonało się to w tajemnicy Jego Krzyża – podkreślił o. Pacholski.

Prezydent Andrzej Duda na Jasnej Górze

Pierwsze ogólnopolskie dożynki na Jasnej Górze odbyły się w 1982 r., ale z uwagi na trwający wówczas stan wojenny nie mogły być oficjalnie obchodzone. Była to odważna i potrzebna inicjatywa środowisk chłopskich, rolników, a także zarejestrowanego 12 maja 1981 r. Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”, który był organizatorem ogólnopolskiego dziękczynienia za plony. O tym wydarzeniu wspomniał przemawiający przed uroczystą sumą prezydent RP Andrzej Duda.

- Przez ostatnie 40 lat co roku przybywają tu kolejne pokolenia polskich rolników, by się modlić i podziękować za opiekę. Mimo, że znów nadszedł trudny rok - po pandemii przyszedł czas wojny na Ukrainie. (...) Jesteśmy, by dziękować, że ten rok jest rokiem dobrym plonów, bez wielkich klęsk żywiołowych. Ja jestem tutaj, by także i Wam podziękować za zapewnienie nam bezpieczeństwa żywnościowego. (...) Dziękuję Wam za ten chleb, którego dla nas wszystkich na co dzień starcza. Mamy wystarczająco dużo żywności dla nas, a także stanowi ona towar eksportowy budujący naszą markę. (...) Naszym zadaniem jako polityków jest, aby realizować brzmiące nieprzerwanie słowa Jana Pawła II, że polskie rolnictwo wymaga stałej opieki i wsparcia ze strony państwa - mówiła głowa państwa.

Prezydent prosił rolników, aby korzystali ze wszystkich programów, z których można uzyskać dofinansowanie.

- Rozwój jest nam potrzebny. Chcę, aby polskie rolnictwo wzrastało. Na polskiej wsi dziś jest bardzo dobra infrastruktura, także drogowa i wszystko to, co jest symbolem nowoczesności. Wykorzystujcie to - mówił prezydent.

Prawda drogą do wolności

W homilii bp Jan Piotrowski nawiązując do nauczania św. Jana Pawła II, przypomniał, że wolność jest dana człowiekowi od Boga jako miara ludzkiej godności. Apelował, by żyć prawdą, która zawsze jest drogą do wolności.

- Wolności może człowiek używać dobrze lub źle, może przez nią budować i niszczyć - przypominał kaznodzieja i podkreślał, że „w jasnogórskiej ewangelizacji jest nieustanne wezwanie, abyśmy odnawiali w sobie prawdę o wielkiej, ludzkiej godności dzieci Bożych”. Bp Piotrowski zauważył, że „tam, gdzie jest prawda wszystko jest prawdziwe: i sprawiedliwość, i miłość, i wolność i nadzieja, a przede wszystkim prawdziwy sam w sobie jest człowiek”.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że arogancja człowieka wyzwolonego z wszelkich ideałów, karmionego zuchwałą pychą, uczy, że liczy się tylko doczesny i natychmiastowy interes. - W tym celu wypowiada się wojny ekonomiczne, obyczajowe, religijne i kulturowe na wielu frontach, a człowiek staje się istotą coraz bardziej zachłanną – zauważył.

W uroczystościach na Jasnej Górze uczestniczyła też minister Grażyna Ignaczak–Bandych, szef KPRP oraz doradca Prezydenta RP Barbara Fedyszak–Radziejowska, szef prezydenckiej Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski, a także minister edukacji Przemysław Czarnek.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera