Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Dwie spółki chcą wybudować nowoczesne hale dla inwestorów

Bartłomiej Romanek
Częstochowa: Dwie spółki chcą wybudować nowoczesne hale dla inwestorów
Częstochowa: Dwie spółki chcą wybudować nowoczesne hale dla inwestorów arc.
Niewykluczone, że już za kilkanaście miesięcy, Częstochowa będzie miała kolejny atut w walce o inwestora. Dwie spółki, jedna Skarbu Państwa (Operator ARP) i jedna miejska (Agencja Rozwoju Regionalnego) chcą wybudować w specjalnych strefach ekonomicznych nowoczesne hale maga-zynowo-produkcyjne dla inwestorów.

Pomysł ma być prosty i skuteczny. Inwestor, który będzie chciał rozpocząć w Częstochowie działalność lub produkcję, wydzierżawi część hali. Dzięki temu będzie mu łatwiej podjąć decyzję. Zaoszczędzi sporo czasu, unikając procedury związanej z projektowaniem i wydaniem pozwolenia na budowę. Nie będzie musiał również ponosić na początku wysokich kosztów inwestycyjnych.

Na razie bardziej zaawansowany jest projekt Operatora ARP. Operator To spółka założona w 2004 roku przez państwową Agencję Rozwoju Przemysłu.  Firma przejęła majątek dziewięciu przedsiębiorstw w całym kraju, m.in. Huty Stalowa Wola, Cegielskiego - Poznań i Huty Częstochowa, by z jego sprzedaży spłacić ich publiczne długi.

Zarząd spółki już wcześniej deklarował, że chce wybudować halę o powierzchni 12,5 tysiąca mkw., w ramach której powstałoby pięć modułów do prowadzenia różnej działalności gospodarczej. Według szacunków nowoczesna hala, która ma powstać przy ulicy Kucelińskiej na dawnych terenach pohutniczych, mogłaby zapewnić pracę nawet 200 osobom.

– W piątek, 8 kwietnia, ogłosiliśmy przetarg na wyłonienie wykonawcy hali w tzw. systemie „projektuj i buduj”. Na oferty czekamy do 9 maja  – mówi Józef Nowak, wicedyrektor częstochowskiego oddziału Operatora ARP.

Władze spółki czekają na oferty do 9 maja. Liczą, że tym razem uda się rozstrzygnać przetarg, bo za pierwszym razem proponowane oferty były za wysokie.

Plany budowy hali w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej ma natomiast Agencja Rozwoju Regionalnego, będąca spółką miejską. Pierwszy krok w tym kierunku został już uczyniony, bo radni zgodzili się przekazać ARR działkę o powierzchni 2,65 ha, na której ma powstać hala.

Marcin Kozak, prezes ARR, bardzo ostrożnie wypowiada się na temat tej inwestycji. – Hala jest na razie na etapie planowania. Mamy złe doświadczenia m.in. z kamienicą w alei NMP 49, które pokazują, że inwestycja może być opóźniona z wielu powodów, dlatego na razie nie chce deklarować, kiedy hala może być gotowa – mówi Kozak.

Częstochowska część KSSE cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Obecnie działają już w niej cztery firmy. W marcu zakończyła się inwestycja budowlana firmy WIKO Klebetechnik sp. z o.o. Ponieważ potrzebowała ona adresu do prowadzenia działalności, radni przyjęli nazwę nowej ulicy w mieście – to ulica Ekonomiczna. Kolejne pięć firm (CGR Polska, Viper, Hufgard Polska, LIM Kowolik oraz Enckel) jest na etapie projektowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera