Częstochowa: Eko-Patrol Głównego Instytutu Górnictwa pomoże w walce ze smogiem ZDJĘCIA

BR
Eko-Patrol Głównego Instytutu Górnictwa pomoże w walce ze smogiem
Eko-Patrol Głównego Instytutu Górnictwa pomoże w walce ze smogiem Dziennik Zachodni
Dzisiaj po raz pierwszy na terenie miasta pomiary wykonywał Eko-Patrol Głównego Instytutu Górnictwa. W kilku dzielnicach Częstochowy badano problem smogu, wykorzystując do tego specjalnie wyposażony bus oraz nowoczesnego drona. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk już zapowiedział, że Eko-Patrol będzie przyjeżdżał pod Jasną Górą w miarę potrzeb.

Jak podkreśla, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, wykorzystanie Eko-Patrolu GIG to kolejne działanie miasta na rzecz rozwiązywania problemu smogu. Eko-Patrol ma pomóc w lokalizowaniu tych mieszkańców, którzy palą w piecach złym paliwem. Straż Miejska wyposażona w wyniki pomiarów, zapuka wraz z urzędnikami do największych trucicieli i pobierze od nich próbki do przebadania.

- Wierzę, że pojawianie się specjalistycznego sprzętu na naszym terenie wpłynie na większą odpowiedzialność częstochowian dotyczącą tego, co spalają w swoich piecach – mówił podczas prezentacji prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Miasto zwiększa kwoty dotacji np. do wymiany pieców, dofinansowuje OZE, przekonuje mieszkańców do wspólnej dbałości o powietrze, wnioskuje o lepsze antysmogowe regulacje prawne. Musi jednak szukać także coraz skuteczniejszych metod kontroli, stąd współpraca z Głównym Instytutem Górnictwa.

GIG ma wspomóc antysmogowe działania Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta oraz Straży Miejskiej, która kontroluje podejrzanie dymiące prywatne posesje (od początku roku strażnicy podjęli już – głównie w wyniku zgłoszeń i interwencji mieszkańców – ponad 600 takich interwencji).

Główny Instytut Górnictwama możliwość monitorowania jakości powietrza poprzez mobilne laboratorium pomiarowe, nazywane Eko Patrolem GIG. Na zestaw badawczyEko Patrolu GIG składa się samochód elektryczny wyposażony w stację meteo i platformy pomiarowe oraz dron z autorskimi czujnikami GIG.

Metoda pomiaru pozwala zarówno na ocenę gęstości zapylenia, jak i rozkładu granulometrycznego pyłów, w szczególności frakcji wdychalnych: PM1, PM2.5 i PM10, oraz relacji CO do CO2 w spalinach. Dzięki zastosowaniu drona, diametralnie skraca się czas procedury kontrolnej, bo urządzenie pobierając próbkę dymu wydobywającą się z komina, natychmiast bada jej skład. Za pomocą specjalnego oprogramowania dane trafiają do operatora i są zapisywane w bazie. Zgromadzone dane opracowywane są następnie w formie raportu z przeprowadzonych badań i analiz wraz z ich interpretacją i wizualizacją.

I chociaż Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego twierdzi, że dron jest rozwiązaniem nieskutecznym, bo wyniki takich pomiarów nie mogą być wykorzystane w sądzie, to jednak w tym przypadku trudno się z nim zgodzić, że taki wydatek nie ma sensu. Dzięki Eko-Patrolowi będzie można bowiem namierzyć z dużą dokładnością mieszkańców, którzy trują środowisko naturalne. Poza tym przedstawiciele GIG przekonują, że po podłączeniu odpowiedniej aparatury takie wyniki mają wymagane akredytacje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie