Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Hybrydy zostaną naprawione? MPK przedstawiło NFOŚiGW ugodę, która jest obecnie analizowana

BR
Jak częstochowskie MPK rozwiąże problem autobusów hybrydowych z napędem gazowo-elektrycznym?
Jak częstochowskie MPK rozwiąże problem autobusów hybrydowych z napędem gazowo-elektrycznym? arc
Częstochowskie MPK dąży do rozwiązania problemu autobusów hybrydowych z napędem gazowo-elektrycznym. Z powodu problemów technicznych pojazdy zostały wycofane z jazdy półtora roku temu. MPK pozyskało na ich zakup dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 66 milionów zł. MPK dąży do ugody z NFOŚiGW. Przedsiębiorstwo chce rozwiązać problem, aby nie było konieczności zwracania dotacji.

- NFOŚiGW oraz MPK w Częstochowie są w partnerskich relacjach i prowadzą stałe negocjacje, które zmierzają do ugodowego rozwiązania zagadnień związanych z programem. Ma ono polegać na tym by główny zamysł, który przyświecał pomysłodawcom został spełniony - czyli osiągnięcie efektu ekologicznego i rzeczowego - mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy MPK. - MPK poprzez wykonanie szeregu badań i analiz przez kilkanaście ostatnichmiesięcy szukał rozwiązań we współpracy ze specjalistami z całej Polski, które by w tym pomogły. W ich wyniku podjęło współpracę z firmą Autosan, która opracowuje rozwiązania pozwalające na wprowadzenie takich modyfikacji do napędu i innych układów częstochowskich autobusów hybrydowych, które pozwolą na ich bezpieczną eksploatację w najbliższym czasie.

Jak dodaje rzecznik MPK, Do końca roku powinny się zakończyć pierwsze testy, które dadzą odpowiedź, kiedy byłoby to możliwe. Jednocześnie MPK prowadzi działania, które pozwolą w najbliższej przyszłości na to by do taboru autobusowego częstochowskiego MPK dołączyły inne ekologiczne pojazdy np. zeroemisyjne autobusy elektryczne.

Po Częstochowie jeżdżą niesprawne autobusy

Po Częstochowie jeżdżą niesprawne autobusy ZDJĘCIA

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest zainteresowane ugodowym załatwieniem sprawy. Co prawda NFOŚiGW jako strona umowy o dofinansowanie znał, że zaistniały przesłanki do rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia (ze skutkiem natychmiastowym) i złożył MPK Częstochowa oświadczenie o rozwiązaniu przedmiotowej umowy i wezwał MPK Częstochowa do zwrotu wypłaconych mu środków wraz z odsetkami, ale przystał na negocjacje z MPK, a obecnie rozważa możliwość podpisania pisemnej ugody.

Zobaczcie koniecznie

- MPK Częstochowa zakwestionował skuteczność rozwiązania umowy, nie zwrócił wypłaconych mu środków oraz wniósł o podjęcie rozmów negocjacyjnych. NFOŚiGW poinformował MPK Częstochowa, że jest możliwość wysłuchania jego propozycji dotyczących sposobu i terminu zwrotu środków lub alternatywnych form naprawy niewykonania ww. umowy. Do dnia 5 listopada 2019 r. odbyły się trzy spotkania z przedstawicielami MPK Częstochowa, a w dniu 6 listopada złożył on pisemną ofertę zawarcia ugody, która jest analizowana w NFOŚiGW - informuje Donata Bieniecka-Popardowska z ]Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nie przegapcie

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera