Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa jako pierwsza w Polsce chce umożliwić wybór dostawcy ciepła

Janusz Strzelczyk
Z tańszym ogrzewaniem Zodiak będzie działał cały rok
Z tańszym ogrzewaniem Zodiak będzie działał cały rok arc.
W ubiegłym roku Częstochowa, za ogrzewanie ponad sześćdziesięciu budynków miejskich (szpitali, szkół, urzędów), zapłaciła prawie 9,7 mln zł. W budżecie z 50-milionową dziurą to bardzo dużo, a może być mniej, jeśli ciepło kupi się na przetargu.

- Prowadzimy rozpoznanie co do możliwości prawnych i technicznych zasady zachowania konkurencyjnego rynku energii cieplnej w Częstochowie - mówi Bożena Herbuś, inżynier miejski.

Częstochowa jest pierwszym w Polsce miastem, które chce wybierać dostawcę ciepła. Nie tylko do budynków miejskich, ale też do mieszkań komunalnych. Była pionierem ogłaszającym przetarg na zakup prądu elektrycznego. Miasto kupuje ciepło od koncernu Fortum, monopolisty na częstochowskim rynku. Ale ten monopol można przełamać.

Jeszcze w ubiegłym roku 30 procent dostaw ciepła dla odbiorców w Częstochowie pochodziło ze spółki Elsen (kiedyś elektrociepłowni Huty Częstochowa, dziś samodzielnej firmy). Elsen sprzedawał ciepło Fortumowi, ale gdy jesienią Fortum uruchomił w Częstochowie swoją nową elektrociepłownię, nie potrzebuje energii Elsenu.

- Oczywiście przystąpimy do przetargu - zapewnia Cezary Żółtowski, prezes Elsenu. - O cenach nie sposób dziś mówić, bez znajomości warunków przetargu.

Spółka musiałaby jednak mieć dostęp do sieci przesyłowej, która należy do Fortumu. Roman Jamiołkowski z biura prasowego Fortumu zapewnia, że koncern przestrzega zasad wolnej konkurencji. Zwraca jednak uwagę, że polskie prawo energetyczne nie zawiera szczegółowych regulacji w sprawie dostępu do sieci ciepłowniczej innych podmiotów niż ich właściciel. Jednak prawo unijne stanowi, że dostęp do sieci powinien być zapewniony. Tańsze ciepło, to m.in. dobra wiadomość dla centrum multimedialnego Zodiak, które zimą, z powodu wysokich kosztów ogrzewania, trzeba było zamknąć.

Najpierw prąd

Od 2009 roku częstochowska gmina wybiera co roku sprzedawcę energii elektrycznej na drodze przetargu nieograniczonego, osiągając znaczne oszczędności z tego tytułu.

Miasto ogłasza przetargi tylko na sprzedaż prądu, bez jego dystrybucji. Enion z mocy ustawy i tak musi świadczyć usługi przesyłania prądu. Oszczędności wyniosły: w 2009 roku - około 350 000 złotych;
w 2010 roku - ok. 1,27 mln złotych. W roku 2011 oszczędności te szacowane są na około 1,5 miliona złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera