Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: jasnogórska Ikona po przeglądzie konserwatorskim

js
Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej
Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej janusz strzelczyk
Tradycyjnie przed Wielkanocą Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej został poddany konserwacji, informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry. Konserwację przeprowadził prof. Wojciech Kurpik, wieloletni pracownik ASP w Warszawie, wraz z dr. hab. Krzysztofem Chmielewskim z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie.

Obraz został wyjęty z ołtarza wieczorem w Niedzielę Palmową, 14 kwietnia. Badanie odbywało się w pracowni za klauzurą zakonną.

W dorocznej konserwacji uczestniczył stały opiekun Cudownego Obrazu o. Melchior Królik, kustosz Jasnogórskiego Obrazu.

- Najwyraźniej to szczęście Boże było z nami, bo obraz znajduje się w doskonałej kondycji po tym roku osamotnienia w tym sensie, że nie było przy nim konserwatorów – zapewnia prof. Wojciech Kurpik. - Prognozy nasze są w tej chwili bardzo dobre, zważywszy na stan techniczny samego malowidła. Po prostu przestają pokazywać się pewne niepokojące zjawiska. Spęcherzeń nie ma już dawno, natomiast lekkie, drobne złuszczenia samej farby w postaci takich drobnych daszków czasami się pojawiały, a w tej chwili już tego nie obserwujemy. Jest to wynikiem klimatyzacji, która została zainstalowana, i mam nadzieję, że możemy mówić z nadzieją o przyszłości, jeśli chodzi o obraz.

Tradycyjnie zmieniono suknie zdobiące Ikonę Jasnogórską. Na Obraz nałożona została XVII-wieczna suknia brylantowa, zwana też diamentową.

Problemem dzisiejszych katolików, jak mówią księża, jest nieumiejętność rozeznawania grzechów. Wielu zachowań nie poczytują sobie za grzech. Z czego się spowiadać? Zobaczcie na kolejnych zdjęciach w galerii:

Z czego trzeba się spowiadać? Siedem grzechów nowych czasów....

Wykonana przez brata zakonnego Klemensa Tomaszewskiego, popr. przez br. Makarego Sztyftowskiego. Była przeznaczona na największe uroczystości i święta kościelne, o klejnotach wysadzanych głównie diamentami lub kamieniami w typie diamentów. Mieni się setkami brylantów, emaliowanych rozet, brosz, różnych zawieszeń.

Głowy Matki Bożej i Pana Jezusa ozdobiły korony papieskie – dar Jana Pawła II.

W czasach współczesnych stanem Ikony Jasnogórskiej zajmuje się nadzwyczajna komisja ds. konserwacji i zachowania Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Czego nie wolno robić w Wielki Piątek, a co można?- Dobre przeżywanie Wielkiego Postu nie polega wyłącznie na spełnieniu norm co do ilości i rodzaju pokarmu, ale na podjęciu ducha pokuty i nawrócenia. Bawić się nie wolno przez cały Wielki Post, mówi o tym czwarte przykazanie kościelne - wyjaśnia ks. Piotr Majer.Czego nie wolno w Wielki Piątek? Przeglądajcie dalej w galerii:

Czego nie wolno jeść w Wielki Piątek? Sprawdź, co jest zakaz...

Powołał ją w 1979 roku ówczesny generał zakonu o. Józef Płatek. Komisja, wyłoniła grupę roboczą, która wybrała na konserwatora profesora warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Wojciecha Kurpika. Od końca lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku ikona jest za pancerną szybą. Kiedy prof. Kurpik w 1979 r. oglądał szczegółowo obraz stwierdził, że ikona jest w bardzo złym stanie. Warstwy farby oddzieliły się od zaprawy.

5 mln euro dla Górnego Śląska i innych regionów górniczych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo