Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Jasnogórska krypta jest otwarta dla zwiedzających ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Krypta na Jasnej Górze
Krypta na Jasnej Górze Janusz Strzelczyk
Z okazji Wszystkich Świętych została otwarta krypta pod kaplicą Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Codziennie (do końca listopada) w godzinach otwarcia klasztoru dla pielgrzymów i turystów można zejść do krypty.

Są tam w specjalnych niszach trumny i urny z prochami ojców paulinów. W krypcie jest 36 nisz grobowych, w których podczas specjalnego nabożeństwa żałobnego, 13 października 1836 r. złożono we wspólnym grobie prochy tych „którzy chcieli być startymi na proch tam, gdzie przez całe życie służyli”.

Zobacz zdjęcia

Na ścianie przed wejściem do krypty jest tablica z wykazem pochowanych tam ojców i braci. W krypcie spoczywają m.in. generałowie zakonu i przeorzy Jasnej Góry m.in.: o. Pius Przeździecki i o. Piotr Markiewicz.

Od lat 60-tych XX wieku zmarli ojcowie i bracia paulini chowani są na miejskim cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

Są tam dwa grobowce paulińskie - starszy z wizerunkiem Maryi Jasnogórskiej wyrytym na granitowej płycie, tuż obok kościoła św. Rocha i nowszy, z 1990 r. na tzw. nowej części cmentarza z figurą Chrystusa Zmartwychwstałego.

W niszy Kaplicy Matki Bożej, za szkłem jest urna z prochami obrońcy Jasnej Góry, ojca Augustyna Kordeckiego. Pierwotnie jego szczątki złożono pod ołtarzem Matki Bożej. W 1973 r. , z okazji 300. rocznicy śmierci o. Kordeckiego wystawiono urnę z jego prochami. I od tej pory jesyt już na stałe w przeszklonej niszy, w lewej lewej ścianie (patrząc na ołtarz) Kaplicy Matki Bożej.

W kaplicy Matki Bożej jest kilka XVII-wiecznych nagrobków, które kryją szczątki dobrodziejów sanktuarium, m.in. Heleny z książąt Wiśnio-wieckich Warszyckiej - kaszte-lanowej krakowskiej, Stanisława Warszyckiego - wojewody mazowieckiego i kasztelana krakowskiego, ks. Stanisława Krajewskiego - kustosza katedry łowickiej, Jana Klemensa Branickiego - podkomorzego krakowskiego, starosty bocheńskiego i wielickiego.

W Bazylice Jasnogórskiej są sarkofagi wojewody rawskiego Stanisława Jabłonowskiego i dwie krypty Denhoffów.

Przy bazylice znajduje się jeszcze j kaplica - Świętych Relikwii. W szklanych gablotach pokrywających powierzchnie wszystkich ścian znajdują się relikwiarze świętych i błogosławionych, m.in. św. Honorata, Kandyda, Filipa Nereusza.

Pochówki w bazylice jasnogórskiej, a właściwie w kościele, który był w tym miejscu przed powstaniem bazyliki, odbywały się pod podłogą świątyni.

Jednym z najbardziej niezwykłych odkryć, podczas wielkiego remontu bazyliki jasnogórskiej było znalezienie krypt, a w niej unikatowych trumien, tzw. dłubanek.

Do tej pory w Polsce odnaleziono tylko dwa podobne sarkofagi. Nieznana krypta była w całości wymurowana z kamienia wapiennego, łamanego na zaprawie wapiennej.

Osobliwością tych był w tym miejscu trumien było to, że każda z nich była oklejona od strony wieka i na bokach samej dłubanki kilkoma warstwami płótna. Te warstwy zachodziły na siebie. Zauważyć można było, że jej nici są grube, łączone masą klejącą. Na wiekach dwóch trumien wyznaczone były ćwiekami znaki krzyża.

Zobacz zdjęcia

Zobacz galerię

Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wybory samorządowe w Zabrzu DRUGA TURA

Wybory samorządowe w Dąbrowie Górniczej DRUGA TURA

Wybory samorządowe w Bytomiu DRUGA TURA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo