Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa jeszcze w tym roku zamierza zakupić biletomaty

Janusz Strzelczyk
arc
O braku biletomatów w częstochowskich autobusach i tramwajach mówiło się już przy zakupie nowoczesnych tramwajów Twist. Wtedy, przed dwoma laty, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zapłaciłoby tylko 15 proc. ceny urządzenia, ponieważ kontrakt z Pesą w 85 proc. finansowała Unia Europejska.

- Jesteśmy zdecydowani jeszcze w tym roku zakupić i zamontować biletomaty - mówi wiceprezes MPK Robert Madej. - Kierowcy i motorniczowie, którzy teraz sprzedają bilety w pojazdach, powinni się skupić na prowadzeniu autobusu czy tramwaju.

Zakup jednorazowego, 45-minutowego biletu kosztuje 40 groszy więcej niż w kiosku. W biletomacie nie będzie dopłat. Takie urządzenie jednak kosztuje. W podstawowej wersji około 40 tys. zł. W Częstochowie sprzęt zostanie zainstalowany w około 130 autobusach. Nie we wszystkich, bo kilka najstarszych jelczy oraz ikarusów w tym roku pójdzie na złom. Tabor tramwajowy to 57 wagonów, w tym 7 twistów, które są pojazdami jednoczłonowymi.

W MPK jeszcze się zastanawiają, czy w pojazdach dwuwagonowych montować bile-tomaty w obu wagonach.

- Rozważamy dwie możliwości zakupu urządzeń - mówi Robert Madej. - Firma montuje swoje biletomaty na własny koszt i ma procent ze sprzedaży biletów, albo zaciągamy kredyt i sami kupujemy te urządzenia. Wtedy zostaje u nas prowizja.

MPK dopina jeszcze szczegóły z Miejskim Zarządem Dróg i Transportu, który ma odpowiadać za dystrybucję biletów. MZDiT ma też odpowiadać za wprowadzenie wreszcie w Częstochowie karty miejskiej, która umożliwiałaby m.in. zakup biletów komunikacji miejskiej. Ponadto płacenie za parking, wejście do miejskich muzeów i obiektów sportowych, np. basenów. Niewykluczone, że upoważniałaby ona również do zniżek w wybranych restauracjach i klubach.

MPK ma trzy automaty do sprzedaży biletów. Są to duże urządzenia. Jeden biletomat jest zamontowany w Galerii Jurajskiej, przy wejściu, drugi w Realu. Trzeci lada dzień zostanie zainstalowany na głównym dworcu kolejowym. Automaty biletowe instalowane na zewnątrz są droższe, mniej więcej o połowę ceny tych montowanych w pomieszczeniach. Jeden automat instalowany w pomieszczeniach kosztuje 80 tysięcy złotych. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta. Automat ma ekran dotykowy, na którym wybieramy, jaki bilet chcemy kupić. W automatach kupimy jednorazowy bilet papierowy oraz doładujemy kartę elektroniczną. Na ekranach automatów wyświetlane są zmieniające się zdjęcia zabytkowych i najciekawszych miejsc w Częstochowie i na Jurze. To taka promocja miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!