Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: kierowcy kontra terroryści

Janusz Strzelczyk
Kierowcy MPK Częstochowa przechodzą szkolenie w związku z zagrożeniem terrorystycznym
Kierowcy MPK Częstochowa przechodzą szkolenie w związku z zagrożeniem terrorystycznym Dziennik Zachodni
W Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym kierowcy szkolą się na wypadek zagrożenia terrorystycznego w mieście.

W Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym rozpoczęły się szkolenia kierowców i motorniczych w związku z zagrożeniem terrorystycznym. Wprawdzie decyzję o szkoleniu prezes MPK, Roman Bolczyk, podjął już w kwietniu, ale po zamachu w autobusie we Wrocławiu zagrożenie jest znacznie większe, a w Częstochowie, w związku z wizytą papieża 28 lipca, ostrożność nabiera wyjątkowej wagi. Szkolenia odbywają się w grupach, bo do przeszkolenia jest około 400 osób w całym przedsiębiorstwie.

- Środki komunikacji publicznej są szczególnie celem terrorystów - mówi dr Wojciech Szewko, specjalista ds. międzynarodowych i terroryzmu, który prowadzi szkolenia. - Na Zachodzie regularnie prowadzi się takie szkolenia dla kierowców autobusów.

Częstochowa ze względu na ruch pielgrzymkowy jest szczególnym miejscem, gdzie mogą zaatakować terroryści. Kierowcy i motorniczowie mogli zobaczyć oryginalne filmy, jak szkoli się Al-Kaida, jak wyglądają bomby terrorystów czy jak rozpoznać terrorystę.

Usłyszeli, że nie wolno podnosić podejrzanego pakunku, bo to może być bomba i jej podniesienie spowoduje detonację. Przede wszystkim trzeba wyprowadzić pasażerów z pojazdu na bezpieczną odległość. Trzeba zachować czujność i nie lekceważyć najmniejszych oznak zagrożenia.

W szkolenie włączyli się także policjanci.

- Takie szkolenia są w dzisiejszych czasach koniecznością - uważa Robert Grzego-rzewski, kierowca w MPK. - Pasażerowie różnie się zacho-wują.

- My jesteśmy w jakiś sposób odpowiedzialni za pasażerów - dodaje jego kolega, Michał Nowak.

W Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym wydano już dyspozycję, aby kierowcy i motorniczowie, kiedy zauważą podejrzany pakunek, obowiązkowo natychmiast poinformowali o tym dyspozytora ruchu, który niezwłocznie powiadomi policję i poprosi pasażerów o opuszczenie pojazdu.

Radny Marcin Maranda chce z kolei wdrożenia w MPK procedury na wypadek zamachu bombowego. Chciałby również, aby także mieszkańcy, a przede wszystkim pasażerowie komunikacji miejskiej, poznali takie procedury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!