Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Laureaci odebrali wyróżnienia „Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie” [ZDJĘCIA]

AKC/BP UMC
Laureaci odebrali wyróżnienia z rąk prezydenta i przewodniczącego Rady Miasta Częstochowa
Laureaci odebrali wyróżnienia z rąk prezydenta i przewodniczącego Rady Miasta Częstochowa Fot. ŁR/BP UMC
Mjr Zygmunt Kempa, ppłk Krzysztof Tarapacz oraz Zespół Szkół Samochodowo–Budowlanych to tegoroczni laureaci wyróżnień „Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie”, wręczonych w czasie uroczystości w przeddzień Święta Niepodległości w Filharmonii Częstochowskiej.

Wyróżnienia wręczyli wspólnie prezydent Krzysztof Matyjaszczyk i przewodniczący Rady Miasta Zdzisław Wolski. Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości uświetniła opera Stanisława Moniuszki „Verbum Nobile” w wykonaniu solistów, orkiestry, chóru i baletu Opery Śląskiej w Bytomiu pod batutą Krzysztofa Dziewięckiego.

Ustanowienie wyróżnienia, przyznawanego w dwóch kategoriach: indywidualnej i zbiorowej lub instytucjonalnej, pomaga w kształtowaniu szacunku dla tradycji narodowych i patriotycznych, upowszechnianiu właściwych postaw obywatelskich, zwiększaniu zainteresowania historią narodu i ,,Małej Ojczyzny", ich spuścizną kulturową i cywilizacyjną.

Laureaci wyróżnień „Ty co służą Miastu i Ojczyźnie” otrzymują statuetki wykonane według projektu częstochowskiego artysty Jerzego Kędziory.

Mjr Zygmunt Kempa jest jednym z tych, którzy hasło Bóg, Honor, Ojczyzna realizują całym swym życiem. Tak został wychowany - jak zresztą większość jego pokolenia. Częstochowianin z urodzenia, jeden spośród niespełna 100 jeszcze żyjących więźniów, skazanych na karę śmierci w okresie reżimu komunistycznego.

Artysta metaloplastyk. Niewiele jest świątyń w Częstochowie, gdzie nie byłoby jakiegoś elementu, wykonanego jego ręką - tabernakula, balustrady, epitafia.

Urodził się 3 września 1923 roku. Wychował się z bratem i dwiema siostrami nieopodal Rynku Wieluńskiego. Gdy wybuchła II wojna światowa miał 16 lat. W październiku 1940 roku wraz z siostrą Marią został zaprzysiężony do Związku Walki Zbrojnej Armii Krajowej.

Tego samego roku w grudniu wraz z całą klasą szkolną został wywieziony na roboty przymusowe do zakładów zbrojeniowych Heinkelwer w Rostocku. W marcu 1942 otrzymał wiadomość o aresztowaniu matki i siostry przez gestapo. Obie wywieziono do obozu koncentracyjnego. Postanowił uciec z Niemiec.

Do rodzinnego domu nie mógł wrócić, zatrzymał się więc u rodziny we wsi Klepaczka. W maju 1942 nawiązał kontakt z organizacją ZWZ-AK. Zorganizował grupę młodzieży i prowadził szkolenia z przysposobienia wojskowego. Dwa lata później wstąpił do oddziału partyzanckiego Narodowych Sił Zbrojnych por. „Włodka”. Następnym jego dowódcą był por. „Czech” – Czesław Rudnicki. W oddziale pozostał aż do rozwiązania w listopadzie 1944. Wtedy wrócił do konspiracji.

Po zakończeniu wojny został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa, postawiony przed sądem wojskowym i skazany na karę śmierci. Później wyrok ten zmieniono na 5 lat. Siedział w więzieniu w Częstochowie, Płocku, Wronkach. Objęła go amnestia. Wrócił do Częstochowy i zaczął się uczyć, później sam został nauczycielem.

W częstochowskim Liceum Sztuk Plastycznych pracował do 1987 roku, tam założył związek Solidarność i pełnił funkcję przewodniczącego.
Niektóre z prac Zygmunta Kempy: pierwsze tabernakulum w 1966 w głównym ołtarzu Bazyliki Jasnogórskiej, następnie tabernakula w kościołach św. Zygmunta w Częstochowie, św. Królowej Jadwigi w Częstochowie, św. Lamberta w Radomsku, Matki Bożej w Myszkowie, wystrój kaplicy Wieczystej Adoracji i tabernakulum w kościele św. Wojciecha, epitafium bp. Zdzisława Golińskiego w katedrze Częstochowskiej, tam również tabernakulum.

Ppłk Krzysztof Tarapacz urodził się w roku 1957 w Siemianowicach. Do Szkoły Oficerskiej wstąpił w roku 1977, ukończył ją w 1981 roku. Po Szkole Oficerskiej rozpoczął służbę w Wojsku Polskim w Jednostce Wojskowej w Tarnowskich Górach, gdzie służył do roku 2001.

Tam od dowódcy plutonu dosłużył się zastępcy jednostki Szefa Sztabu. Od roku 2002 do2005 był dowódcą V Batalionu Ratownictwa Inżynieryjnego w Dęblinie, a w latach 2005-2006 był Szefem Sztabu Pułku Drogowego i Transportów w Dęblinie. Od 2006 do chwili obecnej jest Komendantem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie.

Jako Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie ściśle współpracuje ze związkami kombatanckimi, szczególnie jako organizator wszelkich uroczystości państwowych i rocznic historycznych upamiętniających sławę oręża wojska polskiego. Uczestniczy w spotkaniach z kombatantami i młodzieżą. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, Złotym Medalem Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny, Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju; ma wiele odznaczeń związkowych i resortowych.

Zespół Szkół Samochodowo–Budowlanych w Częstochowie – przez wiele lat szkoła podejmowała wszechstronne działania wychowawcze mające na celu przybliżenie wartości patriotycznych i wiedzy historycznej młodemu pokoleniu.

Zaangażowana w liczne projekty, wymiany, obchody oraz rocznice. Brała udział m.in. w akcji: "Katyń...ocalić od zapomnienia, "Szlakiem 7 Częstochowskiej Dywizji Piechoty", "100-lecie Harcerstwa w Częstochowie".

Na szczególną uwagę zasługuje współpraca szkoły z Teatrem im. Adama Mickiewicza, mająca formę integracyjnych zajęć artystyczno-warsztatowych, których efektem był I międzynarodowy Salon Poezji "Miłość nie tylko Kresowa", zrealizowany przez młodzież z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Przedsięwzięcie to stanowiło niezwykle atrakcyjną formę pielęgnowania więzi kulturalnej pomiędzy rodakami.

Przez wiele lat szkoła współpracowała z licznymi stowarzyszeniami oraz organizacjami kombatanckimi, Rodziną Katyńska czy Sybirakami. Szkoła była zaangażowana w przygotowanie obchodów 70. Rocznicy zbrodni katyńskiej, którym jednym z efektów jest powstały Plac Katyński w pobliżu trasy DK-1.

Szkoła upowszechnia właściwe postawy obywatelskie, szacunek dla tradycji narodowych i obywatelskich, a także rozwija zainteresowania historią, kulturą i sztuką miasta oraz kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!