Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: likwidacja szkód po ataku zimy potrwa lata ZDJĘCIA

Redakcja
Częstochowa: po wiosennym ataku zimy uzupełnienie drzewostanu dwa lat
Częstochowa: po wiosennym ataku zimy uzupełnienie drzewostanu dwa lat BR
Gwałtowna śnieżyca, która nawiedziła w ubiegłym tygodniu cały region, spowodowała potężne szkody zwłaszcza w okręgu częstochowskim. Największe w drzewostanie, w samej Częstochowie powierzchnia terenów zielonych może się przez to zmniejszyć nawet o kilka procent.

Mieszkańcy z żalem patrzą na powalone i połamane drzewa, które stały, kiedy jeszcze były dziećmi i przetrwały niejedną wichurę i wiele zim. Pokonała ich dopiero ostatnie śnieżyca. Żal jest tym większy, że w całym mieście wciąż leżą połamane gałęzie i powalone drzewa.

CZYTAJCIE TEŻ:
Atak zimy 19.4.2017 w Częstochowie: Zajęcia odwołane

Atak zimy 19.4.2017 w Częstochowie: Zajęcia odwołane. Fataln...

Skala zniszczeń była tak wielka, że służby miejskie nie są w stanie tego w szybkim tempie uprzątnąć. W całym regionie podobnej katastrofy nie odnotowano od 2010 roku, kiedy z powodu oblodzenia również połamane zostały drzewa, a tysiące mieszkańców były bez prądu.

CZYTAJCIE TEŻ:
Atak zimy w woj. śląskim. Tysiące mieszkańców wciąż bez prądu. Energetycy sobie nie radzą

Najgorsza sytuacja pod tym względem jest w gminach Janów, Kruszyna i Mykanów

Atak zimy w woj. śląskim. Tysiące mieszkańców wciąż bez prąd...

– Usuwanie połamanych gałęzi potrwa jeszcze około 2 tygodni. W ciągu miesiąca powinniśmy natomiast z usuwaniem powalonych drzew – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie. Miasto na razie na usuwanie skutków kataklizmu przeznaczyło 100 tysięcy zł, ale koszty będą rosły w najbliższych miesiącach.

– Uzupełnienie drzewostanu poprzez nasadzenie nowych drzew i pielęgnację tych uszkodzonych zajmie dwa lata – dodaje Włodzimierz Tutaj.

Straty liczą również okoliczne gminy.

– Koszty usuwania szkód wywołanych atakiem zimy wstępnie wyceniamy na kilkanaście tysięcy złotych – mówi Tomasz Kucharski wójt gminy Olsztyn. – Uruchomiliśmy bus, który zapewnił komunikację do Skrajnicy. Nasze koszty to też praca strażaków, sprzęt.

CZYTAJCIE TEŻ:
Po ataku zimy w woj. śląskim: Powalone drzewa, brak prądu i mróz. Najgorzej w pod Częstochową
Atak zimy po Wielkanocy

Gwałtowne załamanie pogody w woj. śląskim. Wiele dróg jest nieprzejezdnych z powodu zalegającego śniegu i połamanych drzew

Atak zimy po Wielkanocy ZDJĘCIA + WIDEO Śnieg w woj. śląskim...

W gminie uruchomiono agregat prądotwórczy, dzięki któremu mógł funkcjonować urząd. Zakupiono nową piłę. Usuwanie połamanych drzew zajmie dwa miesiące. Olsztyn rozważa zwrócenie się do wojewody śląskiego o rekompensatę finansową akcji usuwania szkód. Na podobny krok prawdopodobnie zdecyduje się również Urząd Gminy w Poraju, gdzie śnieżyca również połamała wiele drzew.

Przez kilka dni tysiące mieszkańców były pozbawione prądu. Łukasz Zimnoch, rzecznik Tauronu mówił nam, że w wielu przypadkach sieci nie dało się naprawić, bo była tak uszkodzona, że trzeba było ją praktycznie stawiać od nowa. Nadleśnictwa także liczą straty w drzewostanie. W Kłobucku i w Koszęcinie sięgają one 5 tysięcy m. sześc. drewna.

ZOBACZCIE FILM O ATAKU ZIMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!