Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa ma już mniej niż 200 tysięcy mieszkańców. Miasto ma pomysł jak powstrzymać wyludnianie?

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
arc
Częstochowa się wyludnia. Do tego nikogo nie trzeba przekonywać, ale skala tego problemu w ostatnich latach przybiera na sile. W 1993 roku Częstochowa miała 260 tysięcy mieszkańców, według danych z kwietnia w mieście stałe zameldowanie ma 199 412 osób. To oznacza m.in., że w następnych wyborach do Rady Miasta, częstochowianie wybiorą tylko 25 radnych zamiast 28. Ale to najmniejszy problem, znacznie poważniejszym wyzwaniem stojącym przed miastem jest zachęcenie młodych ludzi do pozostania w mieście.

Liczba osób zameldowanych w Częstochowie 1 marca 2022 r. wynosiła – według danych miejskiego systemu ewidencji ludności – 206 442 osób, w tym 199 942 osób zameldowanych na pobyt stały oraz 6 500 zameldowanych na pobyt czasowy. W ciągu nieco ponad miesiąca Częstochowie ubyło kolejne pół tysiąca osób zameldowanych na pobyt stały. Z danych na 8 kwietnia wynika, że jest ich 199 412, a liczba osób zameldowanych na pobyt czasowy - 7 144. Jak informuje Urząd Miasta w Częstochowie, dane pochodzą z rejestru mieszkańców dla miasta Częstochowy, różnią się od tych podawanych przez GUS.

Co powoduje wyludnianie Częstochowy?

Urząd Miasta dostrzega problem, na który zdaniem władz miasta składa się kilka czynników.

- Ujemny bilans demograficzny (stosunek liczby narodzin do liczby zgonów), pogłębiony jeszcze w czasach pandemii, jest niestety faktem, ale dane z ewidencji na pewno nie odzwierciedlają obecnej liczby mieszkańców miasta, również tych stale w mieście mieszkających. Ludzie zmieniając mieszkanie lub mieszkanie na dom nie zawsze meldują się w nowym miejscu. Także osoby osiedlające się w mieście (np. zostające tu po studiach, przyjeżdżające do pracy), również nie ujawniają się - poprzez zameldowanie - w ewidencji ludności - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie i dodaje:

- Z kolei Ukraińcy i inne osoby pracujące w mieście, zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy w większości nie meldują się nawet czasowo, więc także nie ma ich w ewidencji. A jest to grupa spora - jeżeli chodzi tylko o obcokrajowców - kilkunastotysięczna, co potwierdzają m.in. statystyki PUP. Obecnie w Częstochowie przebywa też kilka tysięcy wojennych uchodźców - miasto nadało już ponad 3,2 tysiące numerów PESEL, a do Częstochowskiego Centrum Świadczeń trafiły już wnioski o jednorazowe świadczenie 300 zł dla blisko 4,5 tysiąca osób - mówi rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie. Wczoraj władze miasta doprecyzowały

Nie przeocz

Dlaczego ubywa mieszkańców Częstochowy?

Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk dwanaście lat temu wygrał wybory z hasłem obudzenia energii Częstochowy. Niestety z roku na rok, z kadencji na kadencję to budzenie wygląda coraz gorzej. Dzisiaj Częstochowa przestała być miastem atrakcyjnym dla młodych ludzi, którzy szukają pracy w większych ośrodkach. Miastu nie udało się w ostatnich latach zbudować silnej marki.

Władze Częstochowy podkreślają, że bezrobocie jest niewielkie i w mieście nie ma problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Ale to tylko część prawdy. Praca jest, ale z niewielkim wynagrodzeniem. Brakuje specjalistycznych firm, które zatrudniałyby wysoko kwalifikowany personel. Nieprzypadkowo największe inwestycje w mieście i regionie dotycząc kolejnych centrów handlowych i baz logistycznych, które nie wymagają wysoko wykwalifikowanej kadry.

Na szczęście podczas forów i kongresów ekonomicznych, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk dostrzega ten problem, zwracając uwagę na to, że dzisiaj wyzwaniem nie jest zapewnienie mieszkańcom pracy, ale zapewnienie im pracy godziwej i na miarę ich ambicji.

Paradoksalnie miasto opuszczają nie tylko młodzi ludzie, ale także Ci, którym się powiodło. Budują domy w sąsiednich, malowniczych gminach jak Mstów czy Olsztyn. W gminie Olsztyn problemu wyludnienia nie ma, bilans demograficzny jest na lekkim plusie.

Miasto będzie szukało rozwiązań, które przyciągną mieszkańców i zachęcą ich do stałego zameldowania. Będzie to jedna trudne. Pomysłem, który wprowadzono była darmowa komunikacja dla uczniów, ale już wycofano się z tego pomysłu. Częstochowa realizuje wiele programów medycznych, m.in. program in vitro, ale one chyba trochę spowszedniały.

Konsekwencją spadku liczby mieszkańców będzie też mniejsza liczba radnych. W skład rady wchodzą radni w liczbie dwudziestu pięciu w gminach do 200 000 mieszkańców oraz po trzech na każde dalsze rozpoczęte 100 000 mieszkańców, nie więcej jednak niż czterdziestu pięciu radnych. To oznacza, że w kolejnej kadencji w Częstochowie będzie 25, a nie 28 radnych.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera