Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Miasto dokłada do remontu zabytków

Janusz Strzelczyk
Kamienica przy alei Najświętszej Maryi Panny 16 jest już prawie po odnowieniu elewacji
Kamienica przy alei Najświętszej Maryi Panny 16 jest już prawie po odnowieniu elewacji Janusz Strzelczyk
Miasto wykłada pieniądze na remonty prywatnych zabytków, ale ma swoje wymagania. Dzięki temu ubywa reklam, które szpecą budynki.

Kończy się remont elewacji kamienicy przy alei Najświętszej Maryi Panny 16 w Częstochowie. Jest to jedna z dwóch kamienic (druga jest przy alei Wolności 13), na które właściciele otrzymali w tym roku dotację z budżetu miasta na remont elewacji. Do podziału było 100 tys. złotych. Mniej niż w latach poprzednich. Współwłaściciele domu przy al. NMP dostali 55 tys. zł, a przy Wolności 45 tys. zł.

- Takie sumy to nie jest oszałamiająca kwota na takie prace - uważa Zbigniew Nowaczyk, architekt i przedsiębiorca budowlany w Częstochowie. - To nie jest tylko proste odmalowanie ściany. Trzeba też uzupełnić ubytki w wystroju kamienicy, a są to elementy wymagające precyzji, trzeba je odtworzyć według dokumentacji konserwatorskiej.

Budynek na początku II alei Najświętszej Maryi Panny to jedna z kamienic, które w historii Częstochowy mają swoje miejsce w legendzie i w udokumentowanych przekazach. Na pewno w kamienicy był zajazd. Miał w nim nocować Fryderyk Chopin. W Częstochowie miał się zatrzymać w drodze na koncerty do Wiednia. W tej kamienicy mieściła się również jedna z pierwszych placówek pocztowych w Częstochowie.

Miasto dokłada do remontu prywatnych obiektów od roku 2005. W pierwszych latach dotacje trafiały do administracji obiektów sakralnych. Dotacje trafiły m.in. na odnowę kościołów św. Barbary, św. Zygmunta, archikatedry Świętej Rodziny i do klasztoru jasnogórskiego na renowację Bastionu św. Rocha. W przypadku obiektów sakralnych prace obejmowały zwykle naprawy rynien, okien, bram. Przyznając dotacje miasto zastrzega sobie wpływ na wygląd i rozmieszczenie ewentualnych reklam. Efekty są widoczne. Przy reprezentacyjnej ulicy Częstochowy, alei Najświętszej Maryi Panny, coraz mniej jest reklamowych koszmarków.

Wpływ na wygląd reklam to niejedyny warunek miasta dokładania do remontu zabytków. Urzędnicy chcieliby, aby na odnowionych zabytkach, do których remontu dołożyło miasto, był ślad, że miało w tym udział. Na budynkach miałyby być umieszczane tabliczki, że zostały wyremontowane z pomocą miasta. Na wzór inwestycji zrealizowanych ze wsparciem unijnych dotacji. Warunkiem otrzymania pomocy jest też nadzór konserwatora zabytków podczas prac remontowych i przy ich odbiorze. Komisja dzieląc dotacje bierze pod uwagę zakres prac, zapisanych w złożonych wnioskach i przedłożonych kosztorysach, jakie należy wykonać w celu odrestaurowania i konserwacji poszczególnych obiektów, dostępność zabytku dla często-chowian i turystów oraz rolę zabytku w kształtowaniu przestrzeni publicznej, promowaniu kultury oraz historii miasta. W tym roku wnioski o dotacje na remont zabytków można składać do 20 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty