Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Myjnia cystern. Urząd Miasta nie wydał zgody na działalność firmy [OŚWIADCZENIE]

BR
Urząd Miasta w Częstochowie wydał oświadczenie w sprawie myjni cystern kolejowych na Rakowie, w którym stanowczo odpiera zarzuty, że wydał w tej sprawie jakiekolwiek pozwolenie. Poniżej prezentujemy treść oświadczenia:

"Władze miasta nigdy nie wydawały zgody na lokalizację i prowadzenie działalności polegającej na myciu cystern na terenie kolejowym, przy ulicy Mochnackiego 2/20. Mimo, iż sprawa nie leży w kompetencjach UM, miasto interweniowało w tej sprawie i zamierza to robić nadal – w celu rozwiązania problemu mieszkańców okolicznych osiedli mieszkaniowych.
Przy ul. Mochnackiego 2/20 w Częstochowie prowadzi działalność firma B&P SERVICE Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. K. z siedzibą w Elblągu przy ul. Sulimy 1. Spółka zajmuje się czyszczeniem cystern kolejowych z pozostałości olejowych
i ropopochodnych.
Działki, na których prowadzona jest działalność są terenami kolejowym i należą do terenów zamkniętych, zgodnie z Decyzją Nr 3 Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 24 marca 2014 r. w sprawie ustalenia terenów, przez które przebiegają linie kolejowe.
Prezydent Miasta Częstochowy nigdy nie wydawał zgody na lokalizację i prowadzenie działalności polegającej na myciu cystern na terenie kolejowym, przy ul. Mochnackiego 2/20.
Ze względu na funkcję terenu (tereny kolejowe-zamknięte) organem właściwym do wydawania decyzji jest Wojewoda oraz jego służby.
W przypadku, w którym działalność firmy położonej na terenach zamkniętych wymaga decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, organem właściwym do jej wydania jest regionalny dyrektor ochrony środowiska (art. 378 ust. 2 Prawa ochrony środowiska - tekst jednolity Dz. U. z 2013r., poz. 1232 z późn. zm.), podlegający generalnemu dyrektorowi ochrony środowiska (którego działalność nadzoruje minister środowiska).
Regionalny dyrektor ochrony środowiska jest też organem właściwym do wydawania wszelkich pozwoleń emisyjnych z zakresu ochrony środowiska, natomiast w przypadku decyzji budowlanych dla terenów zamkniętych i obszarze kolejowym organem decyzyjnym jest Wojewoda (Śląski Urząd Wojewódzki).
Do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Częstochowy pierwsze interwencje na uciążliwości zapachowe zaczęły napływać w połowie lutego br. Niezwłocznie podjęte zostały działania w celu wyjaśnienia powodów tych uciążliwości i ich źródła. W tym celu przekazano sprawę do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach - Delegatura w Częstochowie oraz skierowano pismo do właściciela terenów kolejowych, który wydzierżawił teren firmie myjącej cysterny.
Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, obecnie UM oczekuje na wyniki pomiarów i kontroli przeprowadzonych przez organy do tego uprawnione (WIOŚ). Po ich uzyskaniu będzie nadal interweniować. W przypadku utrzymywania się uciążliwości dla mieszkańców związanych z myciem cystern miasto wystąpi do służb wojewódzkich o wstrzymanie działalności lub zamknięcie zakładu niekorzystnie oddziałującego na otoczenie."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!