Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa, Mykanów: Hospicjum buduje się poza miastem

Bartłomiej Romanek
Na rzecz częstochowskiego hospicjum organizowane były kwesty na cmentarzach i w centrum miasta
Na rzecz częstochowskiego hospicjum organizowane były kwesty na cmentarzach i w centrum miasta Bartek Romanek
Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej wybuduje nową siedzibę w Lubojence pod Częstochową.

We wtorek starosta częstochowski Andrzej Kwapisz przekazał Stowarzyszeniu Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej grunt pod budowę nowego hospicjum stacjonarnego.

To oznacza, że częstochowskie hospicjum będzie się rozbudowywało, ale nie w Częstochowie, gdzie od ponad 20 lat mieści się jego główna siedziba, a w Lubojence w gminie Mykanów na działce o powierzchni 1,5211 ha i wartości 260 tys. zł. Hospicjum zwróciło się o pomoc do starosty jeszcze w lutym 2011 roku. Zaproponowano teren w Lubojence, ale konieczne było wystąpienie do byłych właścicieli i spadkobierców o zgodę na przeznaczenie gruntu na inny cel niż cel wywłaszczenia, sporządzenie operatu szacunkowego i skierowanie wspólnego wniosku do ministra skarbu państwa o przekazanie nieruchomości.

- Chcemy, żeby powstał tam oddział stacjonarny na 20 miejsc oraz tzw. oddział długoterminowy dla pacjentów, którzy potrzebują pomocy, ale nie cierpią na choroby nowotworowe - mówi Anna Kaptacz, prezes Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. - Budowa nowej siedziby jest konieczna, bo społeczeństwo się starzeje i potrzebne są nowe miejsca - dodaje.

Hospicjum będzie się starać o dofinansowanie m.in. z Funduszu Norweskiego. W tym celu musiało jednak posiadać własną nieruchomość. Stowarzyszenie w Częstochowie mieści się w budynku, który dzierżawi od miasta. Od wielu lat starano się o to, żeby przejąć budynek wraz z działką, na której się znajduje, ale urząd miasta odmawiał, zasłaniając się innymi planami wobec tego terenu.

- To uniemożliwiało inwestycję, inna sprawa, że w tym miejscu budowa nowej siedziby była niemożliwa, bo brakuje powierzchni - mówi Anna Kaptacz, która zdradza nam, że w budynku przy ulicy Krakowskiej zostanie oddział dzienny, a hospicjum będzie kontynuowało również inną działalność. Docelowo zlikwidowany zostanie w tym miejscu całodobowy oddział stacjonarny.

Prezes Kaptacz przyznaje, że dla pacjentów lepiej stałoby się, gdyby nowy budynek powstał w Częstochowie, a nie poza miastem, ale jak twierdzi, mimo wieloletnich rozmów, urząd miasta nigdy nie zaproponował konkretnego rozwiązania, a tym bardziej działki. W przeciwieństwie do starostwa, które wskazało kilka możliwych lokalizacji dla hospicjum. - Wybraliśmy Lubo-jenkę, bo jest najbliżej Częstochowy - tłumaczy Kaptacz.

Dla Częstochowy, która pretenduje do miana silnego lidera regionu, wyprowadzka hospicjum, nawet częściowa, to poważna skaza wizerunkowa.

Zdaniem Włodzimierza Tutaja, rzecznika prasowego Urzędu Miasta w Częstochowie, budowa hospicjum to dobra wiadomość dla potrzebujących. Podkreśla on jednocześnie, że miasto pomaga obecnie hospicjum m.in. użyczając bezpłatnie grunt i budynek, przekazało także w użyczenie teren pod parking.

- To ważna i potrzebna instytucja, dlatego należy cieszyć się z faktu, że stowarzyszenie otrzymało działkę w formie darowizny od starostwa, blisko Częstochowy, na której ma szanse stworzyć za kilka lat znacznie szerszy niż obecnie oddział stacjonarnej opieki paliatywnej. Będzie wówczas działać i w mieście, i w powiecie, pomagając większej liczbie potrzebujących, nie tylko z Częstochowy - twierdzi Tutaj.

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej opiekuje się ciężko chorymi nie tylko z Częstochowy, ale i całego regionu.
Częstochowskie hospicjum każdego roku otacza opieką 1600 pacjentów (w tym 60 dzieci) w Częstochowie i powiatach częstochowskim, myszkowskim, kłobuckim i lublinieckim. Dla porównania, w 1993 r. - w pierwszym roku działania - hospicjum pomagało ponad 80 pacjentom. W hospicjum funkcjonują poradnia opieki paliatywnej, hospicjum domowe dla dorosłych oraz hospicjum domowe dla dzieci.
Pracownicy hospicjum odwiedzają chorych w domach i opiekują się nimi na oddziale stacjonarnym, który obecnie ma 15 łóżek. Hospicjum organizuje również wiele akcji, dzięki którym pozyskuje środki na bieżącą działalność. W tym roku zorganizowano m.in. kwestę i imprezę na placu Biegańskiego. Wydano również charytatywny kalendarz, do którego pozowali znani częstochowianie.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera