Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: na murach SP nr 7 odsłonięto tablicę pamięci himalaisty Tomasza Mackiewicza, który zginął na zboczach Nanga Parbat ZDJĘCIA

PW, BP UM CZ
Uroczystość odsłonięcia tablicy Tomasza Mackiewicza 30.01.2019
Uroczystość odsłonięcia tablicy Tomasza Mackiewicza 30.01.2019 BP UM Częstochowy
Tomasz Mackiewicz nie wrócił z ubiegłorocznej wyprawy na Nanga Parbat. Tablicę poświęconą jego pamięci odsłonięto 30 stycznia na murach Szkoły Podstawowej nr 7 przy ul. Zamenhofa, której absolwentem był „Czapkins”.

W uroczystości wzięli udział m.in. nauczyciele i uczniowie SP 7, przedstawiciele władz miasta, koleżanki i koledzy Tomasza Mackiewicza, a także jego ojciec Witold Mackiewicz.

Zobaczcie zdjęcia:

Nieprzypadkowo zorganizowano ją właśnie 30 stycznia. Właśnie tego dnia 12 miesięcy temu himalaistę uznano za zmarłego.

Tablicę ufundowali przyjaciele Tomasza Mackiewicza, a projekt wykonała koleżanka z klasy. Znajduje się na niej kawałek kamienia ze zbocza najwyższej góry świata - Everestu. Odłamek przekazał Rafał Fronia – himalaista, uczestnik ubiegłorocznej narodowej zimowej wyprawy na K2, kolega „Czapkinsa” (pseudonim Tomasza Mackiewicza), który wspólnie z innym himalaistą i alpinistą Piotrem Tomalą także uczestniczył w uroczystości odsłonięcia.

- Myślę sobie, że na samym fundamencie ludzkich wartości i potrzeb jest Wolność. Jeśli dla niej poświęcamy nasze bezpieczeństwo i ryzykujemy życie, to znaczy, że ta wolność jest dla nas bardzo ważna. A Góry to właśnie wolność. Wolność wyboru. Można na nie wchodzić, wbiegać, stać pod nimi i tylko czerpać z nich inspirację, albo można o nich choćby marzyć. Ale nie wolno krytykować nikogo za to, że je kocha i że idąc w nie po prostu chce być wolny. Jedziemy zdobywać, a nie zdobyć. Każdy ma prawo do wyboru jak, gdzie, którędy. I po co. Mówi się, że Tomek był outsiderem, że wspinał się po swojemu, że miał własną drogę. I to jest właśnie wolność. Nie wolno uzurpować sobie prawa do stanowienia praw o tym, jak ma się te góry zdobywać, bo to ograniczenie zawartej tam wolności. A Tomek... był wolny. I my będziemy o nim pamiętać - skomentował Rafał Fonia na swoim facebookowym profilu.

b]POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:[/b]

Choroby zakaźne - oni pamiętają! Film Śląskiej Izby Lekarskiej

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo