Wkrótce będzie zbiórka podpisów
Wszyscy radni składają wnioski indywidualne, ewentualnie zbiorowe do budżetu miasta na kolejny rok. Później są one analizowane przez różne wydziały magistratu – na przykład pod względem formalno-prawnym, finansowym itd. Sprawdzane są także możliwości realizacji tych pomysłów. Jedna z częstochowskich radnych, Jolanta Urbańska, złożyła wniosek o „odbetonowanie” placu Biegańskiego.
– Plac Biegańskiego jest symbolem klasycznej „betonozy”. W miejscach z betonu temperatura jest o 10 stopni wyższa. Nagrzany plac w letnie dni jest bezużyteczny – podkreśla Jolanta Urbańska.
Aby zwrócić uwagę na swój pomysł wspólnie ze Stowarzyszeniem Demokratyczna RP stworzyła nawet specjalne wydarzenie na facebooku.
- Chcę pokazać włodarzom, że „odbetonowanie” placu Biegańskiego to nie jest tylko mój wymysł, ale realizacja woli i oczekiwań mieszkańców – przyznaje. - Niemal każdy narzeka na tę „betonozę”. Plac Biegańskiego znajduje się przecież w ścisłym centrum miasta. Jest to jedno z najczęściej uczęszczanych miejsc, przechodzi tu najwięcej osób – nie tylko mieszkańców, ale i turystów – zauważa Jolanta Urbańska.
Od października radna zamierza zbierać podpisy poparcia dla swojego pomysłu.
- Nie jest to mój obowiązek, ale chcę pokazać, jak tego rodzaju przedsięwzięcie jest ważne dla częstochowian. Pomysł jest apolityczny. Poglądy, czy partyjna przynależność w tym przypadku nie mają żadnego znaczenia. Uważam wręcz, że to inicjatywa, która powinna połączyć wszystkich radnych – dodaje.
Nie przeocz
- Zobaczcie ten wrześniowy wysyp grzybów na Śląsku. Mamy zdjęcia od internautów
- Śledztwo w sprawie śmierci prof. Mariana Zembali. Jaka jest decyzja prokuratury?
- Wulkan emocji kibiców na derbach Górnik Zabrze - Piast Gliwice. Zobaczcie zdjęcia
- Tarnowskie Góry. Gwarki 2022. W sobotę na scenie Lanberry i Nocny Kochanek [ZDJĘCIA]
"Odbetonowanie" placu
Jak „odbetonowanie” placu Biegańskiego miałoby wyglądać w praktyce?
- Starałam się do tego tematu przygotować, jak najlepiej. Konsultowałam się z ogrodnikami, czy z architektami. Aby odmienić oblicze placu Biegańskiego konieczne byłoby wyrwanie kilku betonowych płyt i posadzenie drzew – wyjaśnia Jolanta Urbańska.
Totalna metamorfoza placu Biegańskiego nie wchodzi jednak w grę. Pole manewru jest bowiem ograniczone.
- Nie możemy nic zrobić na „ścianie”, gdzie znajdują się pomnik Marszałka Piłsudskiego i ratusz. Zgodnie z przepisami nie wolno bowiem zasłaniać obiektów, które są zabytkami. Po drugiej stronie - w pobliżu kościoła świętego Jakuba - na szczęście mamy kilka drzew i ławek. Środek też nie może zostać zmieniony, bo musimy zachować ciągłość i przepustowość alei. Jedyna opcja, w mojej ocenie, to boki – od ulicy Dąbrowskiego do ulicy Nowowiejskiego i od ulicy Śląskiej do ulicy Kilińskiego. Z jednej i z drugiej strony można byłoby posadzić po sześć drzew, do tego zasiać trawę i postawić ławeczki. Dzięki temu plac zostałby odgrodzony od samochodów. Drzewa wytwarzają tlen i wyciszają, a poza tym stanowią naturalną ochronę przed spalinami – wylicza częstochowska radna.
Jej zdaniem, jeśli na placu Biegańskiego zostanie zasadzonych kilkanaście drzew, wciąż będzie można organizować tam koncerty, festyny, czy tego typu wydarzenia.
- Chodzi nam przecież o obrzeża. Chcę połączyć funkcje użytkowe bez zabierania placowi Biegańskiego jego przeznaczenia – zapewnia.
Zgodnie z pomysłem radnej drzewa miałyby zostać posadzone bezpośrednio w ziemi, a nie w donicach. Ma nawet pomysł na konkretny gatunek.
- Najlepszym wyborem – tak, aby zachować jednolitość zieleni w centrum miasta – byłby platan klonolistny. Sadzi się go jesienią. W momencie sadzenia drzewa powinny mieć około dwóch metrów wysokości. Jeśli są przycinane, to nie rosną w górę, ale rozrastają się na szerokość. Cena jednego drzewa waha od granicach od 500 do 700 zł. Oczywiście konieczne byłoby też zastosowanie odpowiedniego systemu nawadniania – wylicza Jolanta Urbańska.
Jaki jest szacunkowy koszt tej inwestycji? Na razie jeszcze nie wiadomo.
- Ale nie musiałaby zostać ona w całości sfinansowania z budżetu miasta. Można byłoby poszukać sponsorów. Być może udałoby się też zdobyć dofinansowanie z Unii Europejskiej – podsumowuje częstochowska radna.
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Active Czarny
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 3-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny
Waga: 46,5 gWymiary: 45,4 x 45,4 x 10,5 mmTyp (dam…
kup teraz

Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Graphite Black Amazfit GTS 3 to potę…
kup teraz

Amazfit GTR 3 Pro Brązowy
Duży ekran Ultra HD Amoled. Zaprojektowany w klasy…
kup teraz

GARMIN Fenix 7 Srebrno-szary (100254001)
Jest 7 dni w tygodniu, a zegarki z serii fēnix 7 s…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót