Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa nie pomoże restauratorom. Radni nie podjęli decyzji w sprawie zwolnienia z opłat za koncesję. Jest za to apel do premiera

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Częstochowa nie podjęła decyzji w sprawie zwolnienie restauratorów z opłat
Częstochowa nie podjęła decyzji w sprawie zwolnienie restauratorów z opłat Pixabay
Nie na to liczyli częstochowscy restauratorzy. Radni podczas czwartkowej sesji nie podjęli wzorem wielu polskich miast uchwały w sprawie całkowitego lub częściowego zwolnienia z opłat za koncesję. Przedsiębiorcy muszą płacić, mimo że z powodu obostrzeń nie mogą serwować alkoholu. Radni zdjęli z porządku obrad projekt uchwały radnego Piotra Kaliszewskiego w sprawie zwolnień z opłat, wprowadzając za to apel do premiera Mateusza Morawieckiego o dodatkowe mechanizmy pomocy dla branży gastronomicznej i fitness.

Sprawa zwolnienia z koncesji za alkohol była jednym z najważniejszych punktów czwartkowych obrad Rady Miasta w Częstochowie. Projekt uchwały w tej sprawie złożył radny Piotr Kaliszewski z PiS.

W Częstochowie nie doszło do ponadpartyjnego porozumienia w tej kwestii, jak chociażby w Katowicach, była za to dyskusja na temat tego, kto jest odpowiedzialny za problemy przedsiębiorców.

Zdaniem koalicji w Radzie Miasta to rząd powinien pomóc restauratorom, bo to on odpowiada za wprowadzenie obostrzeń. Jacek Krawczyk, wiceprzewodniczący Rady Miasta (Wspólnie dla Częstochowy) zwracał uwagę, że powinien zadziałać taki sam mechanizm, jak w przypadku opłat targowych. Zwolnienie było, ale była również rekompensata.

Nie przeocz

Jego klubowa koleżanka, wiceprzewodnicząca Jolanta Urbańska zwracała się do PiS (jedyny opozycyjny klub w Radzie Miasta) o wskazanie środków z budżetu miasta, z których można pokryć straty z powodu zwolnienia z opłat za koncesję.

Radna nie zauważyła jednak, że bankructwo kolejnych klubów i restauracji doprowadzi do tego, że nie będą one w ogóle płacić podatków w Częstochowie, a następnym razem poważnie zastanowią się nad rozpoczynaniem biznesu pod Jasną Górą. Przecież lepiej wybrać Katowice, które pomogą przedsiębiorcom w trudnych chwilach.

Zobacz koniecznie

Ostatecznie stanęło na tym, że projekt uchwały Piotra Kaliszewskiego nie był poddany pod głosowanie, ale radni koalicji przyjęli apel do premiera w sprawie stworzenia dodatkowych mechanizmów pomocowych dla branży gastronomicznej i fitness. To kolejny nic nie wnoszący do sprawy dokument, który restauratorzy co najwyżej mogą powiesić na drzwiach obok napisu "Zamknięte".

Czy władze Częstochowy jednak pomogą restauratorom? Urząd Miasta tłumaczy, że czeka na informacje od marszałka województwa śląskiego w sprawie pomocy w ramach wsparcia dla branży turystycznej.

Jasną Górę w 2020 roku odwiedziło bowiem zaledwie milion pielgrzymów, to ponad czterokrotnie mniej niż w poprzednich latach. To zdaniem miasta pokazuje skalę problemu, ale dowodzi również, że Częstochowa jest ważnym ośrodkiem turystycznym i powinna otrzymać pomoc.

- Kiedy będziemy znali zakres pomocy marszałka, podejmiemy decyzję w sprawie pomocy ze strony miasta - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera