Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Odsłonięto tablicę upamiętniającą wybitnego dowódcę gen. Stanisława Maczka

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Na budynku dawnego dowództwa 7 Dywizji Piechoty przy al. NMP 47 w Częstochowie umieszczono tablicę upamiętniającą bohatera II wojny światowej generała Stanisława Maczka
Na budynku dawnego dowództwa 7 Dywizji Piechoty przy al. NMP 47 w Częstochowie umieszczono tablicę upamiętniającą bohatera II wojny światowej generała Stanisława Maczka Katarzyna Gwara
Na budynku dawnego dowództwa 7 Dywizji Piechoty przy al. NMP 47 w Częstochowie umieszczono tablicę upamiętniającą bohatera II wojny światowej generała Stanisława Maczka.

Uroczystość związana z tym wydarzeniem odbyła się w piątek, 23 września. To właśnie w tym roku przypadła 130. rocznica urodzin generała broni Stanisława Maczka. Wszystko rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Głównym punktem programu było jednak odsłonięcie tablicy upamiętniającej służbę ówczesnego płk. dypl. Stanisława Maczka, gen. broni, legendarnego twórcy i dowódcy 1. Polskiej Dywizji Pancernej, który pełnił służbę w Częstochowie na stanowisku dowódcy piechoty 7. Dywizji Piechoty. Stacjonowało ono w okresie międzywojnia w zabytkowej kamienicy przy al. NMP 47 – i właśnie w tym miejscu została zamontowana tablica przypominająca lata służby płk. dypl. Stanisława Maczka w Częstochowie. Tablicę ufundował zarząd Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków (FOPP).

- Dzięki tej tablicy każdy przechodząc obok będzie mógł niejako "dotknąć" tej postać, która w dziejach naszego państwa tak wiele znaczyła i znaczy nadal. Generał Maczek wpisuje się w grono wybitnych patriotów i wielkich oficerów Wojska Polskiego, którzy z naszym miastem byli związani - podkreślał Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta miasta.

W programie wydarzenia była także m.in. konferencja popularnonaukowa poświęcona pułkownikowi i częstochowskiej dywizji, która odbyła się w Sali Reprezentacyjnej Ratusza w Muzeum Częstochowskim. Jednym z głównych prelegentów był Adam Kurus, historyk wojskowości, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Wydarzenie zorganizowali: Federacja Organizacji Polskich Pancerniaków, z inicjatywy członkini zarządu Małgorzaty Kaczyńskiej – mieszkanki Częstochowy, córki żołnierza 1. Polskiej Dywizji Pancernej plut. Wacława Musiała oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Patronat nad wydarzeniem sprawowali Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, prezydent miasta Częstochowy, 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej oraz Muzeum Częstochowskie.

Stanisław Maczek był generałem dywizji Wojska Polskiego, prekursorem polskiej broni pancernej, a także kawalerem Orderu Orła Białego. Walczył zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej. Podczas kampanii wrześniowej dowodzona przez niego jednostka zadała ciężkie straty niemieckiemu XXIII Korpusowi Pancernemu. Dowodzona przez Maczka 1 Dywizja Pancerna przeszła szlak bojowy przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy. W 1944 brała udział w inwazji sił alianckich w Normandii, największej operacji desantowej w historii. Dywizja odegrała znaczącą rolę w bitwie pod Falaise, zamykając okrążenie wokół niemieckich 7 Armii i 5 Armii Pancernej w tzw. kotle. Uczestniczył także w wyzwalaniu Bredy oraz zdobyciu Wilhelmshaven.
Stanisław Maczek był wybitnie uzdolnionym dowódcą i autorem wielkich zwycięstw, którymi nie zdołał jednak zapobiec tragedii ojczyzny...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera