Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa, Olsztyn i Mstów dla rowerzystów

Janusz Strzelczyk
W centrum Częstochowy, aleją Najświętszej Maryi Panny,  też wiedzie wygodna ścieżka rowerowa
W centrum Częstochowy, aleją Najświętszej Maryi Panny, też wiedzie wygodna ścieżka rowerowa Fot. janusz strzelczyk
Jeszcze w tym roku Częstochowa wyda 1,5 mln złotych na budowę nowych i poprawę istniejących szlaków dla cyklistów.

W samej Częstochowie jest już ok. 70 km ścieżek rowerowych. Wkrótce cykliści będą mogli jeździć po swoich szlakach prosto z miasta na Jurę. Jeszcze w tym roku Częstochowa wyda na budowę nowych i poprawę już istniejących ścieżek rowerowych 1,5 mln zł.

- Mamy „Program budowy infrastruktury rowerowej” - mówi Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy. - Zawsze przy inwestycji drogowej staramy się planować ścieżki rowerowe na drogach o wyższej klasie.

Jesienią br. Częstochowę połączy z sąsiednią jurajską gminą Mstów szlak pieszo-rowerowy. Miasto wybuduje ok. 700 m szlaku. Jest to efekt podpisanej umowy Częstochowy ze Mstowem. Gmina Mstów wybuduje około 1,5 km ścieżki. Miasto rozpoczyna też projektowanie drogi rowerowej do Olsztyna, a więc zgodnie z zapowiedziami, chce wkrótce połączyć miasto drogą rowerową także z kolejną jurajską gminą. Koncepcja zakłada przebieg drogi od ul. Legionów przez dawne tereny huty w okolice ul. Bugajskiej i połączenie ze ścieżką biegnącą od strony Olsztyna.

Inwestycja powinna zostać zrealizowana w roku przyszłym, natomiast gmina Olsztyn - zgodnie z dwustronnymi uzgodnieniami - czyni starania o przedłużenie ścieżki po swojej stronie, aż do rynku w Olsztynie.

- Również w dzielnicy Północ przybędzie ścieżek rowerowych - mówi Tomasz Kot, społeczny konsultant ds. infrastruktury rowerowej. M.in. przy ul. Wyzwolenia, od Michałowskiego do al. AK.

Kolejną rowerową inwestycją będzie w tym roku budowa brakującego odcinka ciągu pieszo-rowerowego przy ul. Legionów na odcinku o długości ponad 1 km, od ul. Złotej do ronda Havla. Do tej pory warunki przejazdu dla rowerzystów na tym fragmencie trasy wyprowadzającej na Jurę były mało komfortowe.

Ścieżki rowerowe połączą centra przesiadkowe na dworcach kolejowych Częstochowa Główna i Częstochowa Stradom.

Na granicy Częstochowy i Mstowa, na działce o powierzchni ponad 1,6 ha, którą miasto wydzierżawiło fundacji Rowerowa Jura na 25 lat, powstanie kompleks sportowo-rekreacyjny z pumptrackami (to tor łączący jazdę rowerem i wszechstronny trening, zbudowany z szybkich zakrętów i muld), wypożyczalnią rowerów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!