Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa otrzymała środki na likwidację nielegalnego składowiska niebezpiecznych odpadów

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa otrzymała środki na likwidację nielegalnego składowiska niebezpiecznych odpadów
Częstochowa otrzymała środki na likwidację nielegalnego składowiska niebezpiecznych odpadów arc Piotr Wrona
Podczas środowej (26 kwietnia) sesji Rady Miasta Częstochowy, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk poinformował, że miasto otrzymało dotację na usunięcie odpadów składowanych nielegalnie przy ulicy Filomatów od 2018 roku.

Jak zapowiedział prezydent Częstochowy, w tym roku ma się rozpocząć usuwanie nielegalnego składowiska niebezpiecznych odpadów składowanych w magazynach przy ulicy Filomatów.

Przypomnijmy, że od maja 2018 roku w Częstochowie przy ul. Filomatów (niedaleko Urzędu Skarbowego) w halach dawnego Wełnopolu zalegają tony niebezpiecznych substancji. Badania przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wykazały, że znajdują się tam między innymi alkohole alifatyczne, ketony i ich pochodne, węglowodory aromatyczne, w tym ksyleny, węglowodory alifatyczne, kwasy karboksylowe, estry i etery alifatyczne, aceton i etylobenzen.

W sprawie zostało wszczęte śledztwo. Zatrzymywane są kolejne osoby z tak zwanej „mafii śmieciowej". Członkowie grupy z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowej wynajmowali hale magazynowe oraz inne nieruchomości nie płacąc czynszu i składowali na ich terenie, wbrew przepisom odpady o łącznej wadze ponad 4 500 ton, które następnie porzucali w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub środowiska. Jedno z takich składowisk znajduje się właśnie w Częstochowie przy ulicy Filomatów.

Jak poinformował prezydent Krzysztof Matyjaszyczk, ponieważ do chwili obecnej nie ustalono jednoznacznie w postępowaniu karnym (prokuratorskim i sądowym) wszystkich osób odpowiedzialnych za tzw. porzucenie odpadów przy ul. Filomatów, to w postępowaniu administracyjnym przed organami odwoławczymi decyzja Prezydenta Miasta nakładająca obowiązek solidarnego usunięcia odpadów na ich posiadaczy, została uchylona do ponownego rozpoznania. Jednocześnie, zgodnie z art. 26a ustawy o odpadach, samorząd został zobowiązany do zastępczego usunięcia tych odpadów po przeprowadzeniu stosownych procedur i przy zapewnieniu montażu finansowego realizacji tego zadania.

Miliony za wywiezienie i zutylizowanie odpadów

Biorąc pod uwagę koszt wywiezienia i utylizacji odpadów – szacowany na 68 mln zł – niezbędne było uzyskanie dofinansowania zewnętrznego. W przeciwnym razie całkowite koszty zadania, którego realizację przerzucono na samorząd, obciążyłyby dodatkowo budżet miasta, a tym samym społeczność miasta Częstochowy.

- Tymczasem winę za bezprawne składowanie odpadów w naszym mieście (oraz na terenie innych gmin) ponoszą grupy, których przestępczej działalności nie były w stanie skutecznie przeciwdziałać w swoim czasie służby państwowe - mówił podczas sesji Rady Miasta, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Na początku września 2022 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił oczekiwany od dłuższego czasu program wspierający możliwość usuwania porzuconych odpadów m.in. przez samorządy. Częstochowa przygotowana do wystąpienia o dotację na usunięcie odpadów nielegalnie zdeponowanych i porzuconych przy ul. Filomatów złożyła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dofinansowanie tego przedsięwzięcia w ramach programu priorytetowego nr 2.7 „Racjonalne gospodarowanie odpadami i ochrona ziemi Usuwanie porzuconych odpadów”.

Miasto wnioskowało o maksymalne dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości ponad 25 mln złotych, co stanowi 40 proc. przewidywanych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Złożony wniosek przeszedł pozytywnie procedurę opiniowania merytorycznego oraz został zatwierdzony przez Kolegium NFOŚiGW do otrzymania dotacji. Umowa w tej sprawie została właśnie podpisana.

Dodatkowo miasto aplikuje o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w wysokości do 15 proc. kosztów kwalifikowanych realizacji zadania (o co można ubiegać się w przypadku uzyskania dotacji z Narodowego Funduszu). Jak przekonuje miasto, otrzymana dotacja nie zapewnia niestety w całości kosztów realizacji zadania, które wcześniej przypisane było administracji centralnej.

Proces wywozu odpadów ma rozpocząć się w tym roku po rozstrzygnięciu postępowania, w którym wyłoniony zostanie podmiot mający możliwości techniczne i organizacyjne do realizacji tej operacji. Ze względu na ilość odpadów, możliwości techniczne instalacji do unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych jak również konieczność zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom i środowisku, proces usuwania odpadów z ul. Filomatów został zaplanowany na 4 kolejne lata. Efektem ekologicznym przedsięwzięcia będzie usunięcie z terenu miasta największego skupiska odpadów stanowiących potencjalne zagrożenie dla środowiska.

- Dziękuję parlamentarzystom Ziemi Częstochowskiej, pani poseł Lidii Burzyńskiej, panu senatorowi Wojciechowi Koniecznemu za zainteresowanie sprawą i wsparcie naszych działań z tym tematem. Jest to korzystne dla mieszkańców i cieszę się, że mogliśmy współpracować. Mam nadzieję, że również inne lokalizacje, w których te odpady niebezpieczne występują, doczekają się czasu, w których będziemy mogli je również usunąć - podsumował prezydent Matyjaszczyk.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera