MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Otwarcie restauracji 18 maja. Miejski Zarząd Dróg i Transportu idzie na rękę restauratorom

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Pozwolenia na otwieranie ogródków w Częstochowie mają być podejmowane szybko Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pozwolenia na otwieranie ogródków w Częstochowie mają być podejmowane szybko Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ARC UM w Częstochowie
Od 18 maja w Polsce nastąpi otwarcie restauracji. Ich właściciele muszę spełnić określone wymagania sanitarne, ale najważniejsze, że mogą przyjmować klientów. W Częstochowie w przyszłym tygodniu powinny się pojawić pierwsze ogródki. Miejski Zarząd Dróg i Transportu deklaruje, że będzie szybko wydawał decyzję w tej sprawie.

W ramach odmrażania gospodarki 18 maja otwarte zostaną w Polsce restauracje. Według wstępnych planów mówiło się, że goście będą mogli być obsługiwani tylko w ogródkach. Ostatecznie restauracje otwarte będą również w środku, ale MZDiT w Częstochowie przygotował się na duże zainteresowanie ze strony restauratorów i pozwolenia na ustawianie ogródków będą wydawane w 48 godzin.

- Z reguły te procedury mogą trwać 2-3 tygodnie, bo konieczna jest opinia estetyka. Dlatego ustaliliśmy, że właściciele, którzy zgłoszą takie same dokumentacje, jak przed rokiem i dodatkowo załączą zdjęcia z ubiegłego roku, otrzymają decyzję w 48 godzin - mówi Piotr Grzybowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie.

Bary i restauracje 18 maja zostaną otwarte wraz z wdrożeniem przez rząd trzeciego etapu odmrażania gospodarki. Będą jednak funkcjonować na zupełnie nowych zasadach niż przed pandemią koronawirusa. Zasady bezpieczeństwa w barach i restauracjach są rygorystyczne, nie dziwi więc , że pojawia się szereg pytańSprawdź w galerii, oto 7 najczęściej pytań i wątpliwości o działanie barów i restauracji od 18 maja. Zobacz na kolejnych zdjęciach >>>

Bary i restauracje otwarte dla klientów. Ile osób przy stoli...

MZDiT wydaje pozwolenia w sprawie ogródków, które znajdują się w pasach drogowych.

Otwarcie restauracji. Jakie zasady będą w nich obowiązywać?

Usługi gastronomiczne – przy zachowaniu określonych ograniczeń i obostrzeń dot. bezpieczeństwa i higieny pracy – będą mogły być świadczone w kawiarniach, restauracjach i strefach gastronomicznych (food court), zarówno na miejscu jak i na wynos.

Usługa na miejscu

:

  • - przynoszenie zamówień na tacach;
  • - mycie i dezynfekowanie tac każdorazowo w sytuacji, gdy istnieje możliwość przeniesienia się na nią wirusa (np. gdy ktoś w pobliżu kichnął).

Usługa na wynos:

  • - wydawanie zamówień na ladzie w papierowych torbach, tace wydawane na życzenie klienta.
  • - bezkontaktowe wydawanie zamówień.
  • - zapewnienie bezpieczeństwa przy korzystaniu z ekranów do składania zamówień (tzw. kiosków) poprzez np. dozownik z płynem do dezynfekcji rąk bądź jednorazowe rękawiczki i regularne (kilka razy dziennie), przecieranie powierzchni ekranów.

Ważne!

Z sali jadalnej należy usunąć wszelkiego rodzaju dodatki (tj. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetniki); wydawać je będzie obsługa bezpośrednio do złożonego zamówienia.

Ważne!

Strefy gastronomiczne zostaną również otwarte w galeriach i centrach handlowych.

Właściciel restauracji powinien stworzyć takie warunki pracy, które będą gwarantowały zachowanie bezpiecznych odległości pomiędzy pracownikami. A tam, gdzie to możliwe, wykorzystywać do komunikacji telefonów komórkowych i internetu.

Należy też dbać o zachowanie bezpiecznych odległości i środków higieny dla gości oraz regularnie dezynfekować powierzchnie w restauracjach i kawiarniach z miejscami do siedzenia.

Osoby stojące w kolejce powinny zachować 2-metrowy dystans. Wymagana jest również dezynfekcja rąk przy wejściu na teren lokalu. Dozowniki z płynem do dezynfekcji powinny się znajdować w obszarze sali jadalnej (przy punktach składania zamówień/ kasowych) oraz przy wyjściu z toalet.

Do właścicieli lokali gastronomicznych należy też ustalenie i kontrola maksymalnej liczby gości, która w danym momencie w nim przebywa. Natomiast kucharze oraz kelnerzy powinni nosić maseczki oraz rękawiczki. Po zakończeniu obsługi gości, stoliki powinny być każdorazowo dezynfekowane.

Uwaga! Odległość od krańca blatu jednego stolika do krańca blatu drugiego stolika powinna wynosić 1,5 m lub 1 m w przypadku oddzielenia stolików przegrodami o wysokości minimum 1 m (ponad blat stolika).

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni