Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CZĘSTOCHOWA OTWARTA DLA INWESTORÓW

Materiał partnerski

Dziś, w dobie rynku pracownika nie wystarczy już posiadać atrakcyjnych terenów pod inwestycje czy nowoczesnych powierzchni biurowych. Najistotniejszym czynnikiem, który przyciąga do miasta nowych inwestorów są gruntownie wykształcone i gotowe do pracy kadry. Częstochowa od lat reaktywuje szkolnictwo zawodowe i zmienia jego wizerunek wśród młodzieży ale przede wszystkim ich rodziców. W III edycji projektu „Młodzi Kreatywni” oprócz kształtowania postaw przedsiębiorczych pokazuje się również korzyści z wyboru odpowiedniego zawodu i możliwości odbywania praktyk u przedsiębiorcy. W szkolnictwie zawodowym w Częstochowie dzieje się coraz lepiej, oprócz dużej ilości klas o profilu ekonomicznym czy IT, powstały w technikach klasy kształcące uczniów w „zapomnianych” zawodach takich jak tapicer czy drukarz, a także technik urządzeń dźwigowych. Przy sprawnej koordynacji ze strony samorządu, szkoły coraz częściej podpisują umowy o współpracy z przedsiębiorcami i wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom. W czerwcu, pierwsi absolwenci klas ekonomicznych znaleźli pracę w europejskim centrum rozliczeniowym.

Umiejętnie wykorzystanie nauki dla biznesu i biznesu dla nauki przy wsparciu samorządu jest jednym z gwarantów sukcesu gospodarczego miasta i regionu dlatego częstochowskie uczelnie także podejmują współpracę z biznesem. Na Politechnice Częstochowskiej istnieją już kierunki tworzone we współpracy z gigantami danej branży takimi jak Fortum, Tauron oraz miejskimi wodociągami, i oczyszczalnią ścieków „Warta”. Wydział Zarządzania Politechniki po konsultacjach z jednym z największych częstochowskich pracodawców firmą ZF TRW utworzył nową specjalność: księgowość w centrach usług wspólnych – studenci pracujący na kupionym przez miasto w ramach programu „Akademicka Częstochowa” SAP-ie mogą już w trakcie studiów znaleźć pracę w centrum rozliczeniowym.

W czasach, kiedy wiele miast posiada w swej ofercie atrakcyjne nieruchomości do zagospodarowania, istotne stają się inne atuty lokalizacji. Ruch na częstochowskich terenach Specjalnych Stref Ekonomicznych nie maleje. Nowe obiekty budują kolejne firmy i składane są nowe listy intencyjne. Idealnym rozwiązaniem dla miasta byłoby objęcie kolejnych, przygotowanych już terenów statusem SSE, na to trzeba będzie jednak trochę poczekać.

Miasto aktywnie promuje, już nie tylko swoje atrakcyjne tereny inwestycyjne ale także możliwości. Przedsiębiorcy dużą uwagę przykładają do klimatu jaki tworzony jest przez samorząd. Istotne aby to samorząd właśnie wychodził naprzeciw potrzebom środowiska biznesowego, upraszczając przejście przez procedury administracyjne, tworząc ulgi podatkowe czy organizując konferencje, targi i inne wydarzenia gospodarcze. Tak dzieje się w Częstochowie. To właśnie samorząd jako marka „Invest in Częstchowa” jest inicjatorem wielu wydarzeń integrujących świat nauki, szkolnictwa i biznesu. Oprócz wydarzeń własnych, samorządowcy z Częstochowy starają się otwierać na nowe rynki biorąc udział w licznych i ważnych spotkaniach gospodarczych w kraju i w Europie. Przykładem imprezy, której partnerem, jako jedyna polska marka, było właśnie Invest in Częstochowa, jest konferencja Nordic SMART CITIES, która odbywa się cyklicznie w Sztokholmie. Biorąc pod uwagę kierunek rozwoju światowej gospodarki to właśnie dążenie do bycia „smart”, w najbliższych latach będzie wyznaczało trendy i świadczyło o atrakcyjności danej gminy. A Częstochowa podejmuje już wiele działań w tym zakresie. Nasze pokolenie, jest świadkiem swoistej transformacji jaka w skali globalnej dokonuje się w zakresie funkcjonowania współczesnych aglomeracji. Bardzo ważne jest wypracowywanie nowych metod i sposobów komunikacji z mieszkańcami bo miasto atrakcyjne, przyciągające nowych studentów i mieszkańców jest też atrakcyjne dla inwestorów.

Również w sposobie przyciągnięcia inwestorów Częstochowa stawia na nietypowe rozwiązania udowadniając, że jest miastem ludzi o umysłach otwartych, chętnie podejmujących nowe wyzwania.

W ubiegłym roku odbyła się pierwsza edycja najbardziej nowatorskiego w dziejach miasta festiwalu sztuki promującego jednocześnie tereny inwestycyjne. Iron Oxide Festival nie bez powodu nazewnictwo zaczerpnął ze świata ...żelaza i stali, odbywał się bowiem na częstochowskich terenach pohutniczych. Pomiędzy filarami estakady energetycznej, na terenach przemysłowych Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park” Mielec zostały rozpięte konstrukcje, które przejęli na czas imprezy najbardziej znani europejscy artyści z nurtu „street art”. Iron Oxide Festival to wydarzenie bez precedensu zarówno w świecie sztuki jak i w sposobie na promocję terenów inwestycyjnych.

Miasto Częstochowa, w czerwcu tego roku otrzymało Honorowy Medal Europejski. Nagroda przyznawana jest od 2000 i jeszcze nigdy w swej siedemnastoletniej historii nie został przyznany miastu. Intensywna promocja Częstochowy pod kątem przyciągania inwestycji, ulokowanie na jej terenie dwóch Specjalnych Stref Ekonomicznych oraz działania na rzecz rozwijania przedsiębiorczości, profilowania szkolnictwa zawodowego i technicznego na potrzeby lokalnych pracodawców to kolejne z działań, które zostały docenione w kontekście przyznania Medalu. W przypadku Częstochowy doceniona została też szczególnie skuteczność w pozyskiwaniu środków unijnych, działalność przeciw wykluczeniu społecznemu, dbałość o osoby starsze, rodziny wielodzietne, akcje szczepień i liczne akcje edukacyjne dające obraz miasta wyznającego najlepsze unijne wartości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera