Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa, plac Daszyńskiego: nie trzeba będzie się go wstydzić

Janusz Strzelczyk
Korzyści z przebudowy placu: płynniejszy ruch i nowe parkingi
Korzyści z przebudowy placu: płynniejszy ruch i nowe parkingi Katarzyna Brodek
Jest przełom w sprawie placu Daszyńskiego. Miejski Zarząd Dróg i Transportu już wcześniej obiecywał remont, ale teraz zostanie na nim gruntownie zmieniona organizacja ruchu. Korzyści mają być wymierne – płynniejszy ruch i nowe miejsca parkingowe. Remont placu będzie dopełnieniem rewitalizacji alei NMP. Częstochowa nareszcie nie będzie się musiała wstydzić przed pielgrzymami.

Na generalny remont nie ma co liczyć

Gdyby miasto nie zrobiło porządków na pl. Daszyńskiego, to z pięknie zrewitalizowaną aleją NMP sąsiadowałby plac pełen dziur, po którym trudno chodzić i jeździć.

Aleja jest przebudowywana w ramach unijnego projektu, w którym nie znalazł się plac Daszyńskiego. Nie licząc środkowego pasażu, w którym stoi pomnik Jana Pawła II, teraz plac wygląda koszmarnie. Jezdnie i chodniki są dziurawe. MZDiT znalazł pieniądze na drobne, ale poprawiające wygląd i ułatwiające przejazd prace.
Zmienią się jednak zasady ruchu na pl. Daszyńskiego. Na jezdni północnej będzie obowiązywał ruch dwukierunkowy. Po południowej stronie stanie duży parking. Dzięki temu ilość miejsc parkingowych na placu Daszyńskiego wzrośnie prawie trzykrotnie. Teraz na jezdni południowej jest przystanek autobusowy. Po zmianach zostanie on przeniesiony na ul. Mirowską, przy kościele św. Zygmunta. Powstanie tam również małe rondo, dzięki któremu ruch w tej części miasta, często bardzo zakorkowanej, ma być płynniejszy.

Nie będzie przebudowy jezdni. Tylko w kilku miejscach zostaną przesunięte krawężniki, a trójkątna teraz wysepka przy kościele św. Zygmunta będzie miała kształt koła. Nowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona na istniejące jezdnie poprzez ich odpowiednie pomalowanie. Po powstaniu nowego ronda będzie można łatwo skręcić z Warszawskiej w Mirowską. Teraz trzeba objechać cały plac Daszyńskiego. Ponadto samochody jadące od strony alei Najświętszej Maryi Panny nie będą wjeżdżać jak teraz na jezdnię południową placu Daszyńskiego, ale na północną.

Tafla wody na środku placu? To marzenie!

Remont i przebudowa placu Daszyńskiego rozpocznie się już w tym tygodniu i potrwa do końca października. Trzeba jednak pamiętać, że to rozwiązanie tymczasowe, bo plac wymaga gruntownej rewitalizacji. Gdyby były pieniądze, to można byłoby zrealizować projekt, który zakłada pozostawienie na placu tylko dojazdu do sąsiednich ulic Berka Joselewicza i Ogrodowej. A już na środku placu, gdzie stoi pomnik Jana Pawła II, projekt jest iście fantastyczny. Miałaby tam być tafla wody, w której przeglądałby się pomnik papieża. Pielgrzymi idący tędy na Jasną Górę przechodziliby suchą nogą, bo na czas szczytu pielgrzymkowego woda byłaby spuszczana.

Będą zmiany w organizacji ruchu

Tymczasem miasto przygotowuje się do zmian w organizacji ruchu po otwarciu alei NMP.

Południowa jezdnia alei Najświętszej Maryi Panny od wiaduktu nad torami PKP do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego będzie zamknięta dla ruchu jeszcze przez około pięciu tygodni. W dalszym ciągu pozostaje zamknięta północna jezdnia al. NMP od pl. Daszyńskiego do wiaduktu nad torami PKP łącznie ze skrzyżowaniem z ul. Wilsona. MZDiT rozpoczął już prace związane ze zmianami organizacji ruchu w całym centrum Częstochowy, które będą konieczne po zakończeniu modernizacji alei NMP. Tym bardziej że wiele skrzyżowań jest bardzo niebezpiecznych, np. Kopernika i Śląskiej. Kilka dni temu doszło tam do kolejnego bardzo niebezpiecznego wypadku, podczas którego jeden z samochodów dachował.

Czy światła pomogą rozładować ruch?

Marcin Barczyński, przewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście, proponuje od dawna, żeby na tym skrzyżowaniu ustawić sygnalizację świetlną lub wyłączyć z ruchu jeden z pasów na Śląskiej, co automatycznie spowolniłoby ruch. – Powołaliśmy już grupę, która zajmie się zmianą organizacji ruchu w centrum Częstochowy po ponownym otwarciu alei NMP dla ruchu – mówi Mariusz Sikora, dyrektor MZDiT. – Zobaczymy, jak po zmianach będzie się rozkładało natężenie ruchu. Możliwe, że niektóre jezdnie zmienią się np. z jednokierunkowych na dwukierunkowe. Dyrektor Sikora nie precyzuje jednak, których ulic miałyby dotyczyć zmiany. Nie potrafi również powiedzieć, kiedy zostałyby one wprowadzone. – Dopiero rozpoczynamy prace. Za wcześnie na szczegóły – mówi Sikora.

Środki na drogi

Częstochowa wyda w tym roku jeszcze 11 milionów złotych na remonty dróg.
Przebudowana zostanie ul. Ogrodowa, od ul. Katedralnej do ul. Piotrkowskiej. Położona zostanie tam m.in. nowa nawierzchnia jezdni i parkingów. Na ten cel planuje się przeznaczyć szacunkowo ponad 1 mln zł. W śródmieściu remontowana będzie ul. Focha, na odcinku od ul. Śląskiej do alei Wolności.
MZDiT chce również zbudować sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ul. Kopernika i ul. Pułaskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!