Jasna Góra już od 5 marca przygotowuje się do beatyfikacji Jana Pawła II. Program dopięty jest na ostatni guzik. Już 30 kwietnia w Muzeum 600-lecia na Jasnej Górze zostanie otwarta wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II. Pokazane będą dary, jakie papież zostawił w klasztorze podczas swoich pielgrzymek do Częstochowy.
- 1 maja pielgrzymi zgromadzenia na błoniach jasnogórskich dzięki połączeniu z Watykanem będą mogli uczestniczyć w beatyfikacji Jana Pawła II obserwując uroczystości na telebimach - informują w biurze prasowym Jasnej Góry. - Natomiast o godz. 18.00 wyruszy wałami dziękczynna procesja ze śpiewem Litanii Loretańskiej na szczyt jasnogórski, o godz. 18.30 odprawiona zostanie tam uroczysta msza św.
O godz. 20.00 przed szczytem odbędzie się koncert inaugurujący XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater". Początkowo miał być koncertem biletowanym i odbyć się w katedrze, ale prezydent Krzysztof Matyjaszczyk zdecydował, że będzie otwarty dla wszystkich częstochowian i turystów.
- Chcemy w ten sposób uczcić dzień, w którym zostanie beatyfikowany Jan Paweł II - wyjaśnia Tomasz Jamroziński z biura prasowego UM. - Koncert na błoniach, na których może pomieścić się 200 tysięcy osób, pozwoli wszystkim bez ograniczeń obejrzeć to widowisko - dodaje.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" potrwa do 6 maja. W programie tegorocznej 21. edycji znajdą się m.in. koncerty chorału gregoriańskiego, muzyki Kościoła prawosławnego, gos-pel, europejskiej muzyki dawnej oraz wielkie dzieła oratoryjne, których będzie można posłuchać w zabytkowych wnętrzach częstochowskich świątyń.
- Dla Częstochowy data beatyfikacji papieża zbiega się z 20. rocznicą przyjęcia przez Jana Pawła II honorowego obywatelstwa Częstochowy, pierwszego w historii. Zaplanowanym koncertem, poprzedzonym mszą dziękczynną, pragniemy przypomnieć również tę rocznicę - mówi Małgorzata Nowak, dyrektor OPK "Gaude Mater".
Gwiazdą tegorocznej edycji festiwalu będzie brytyjski zespół wokalny The King's Singers, jeden z najbardziej cenionych, zarówno przez melomanów, jak i krytyków zespołów wokalnych na świecie. Dodatkowo, festiwalowi towarzyszyć będzie projekt o nazwie Etno*c, skierowany do młodych ludzi, który ma na celu pokazanie i przybliżenie wielokulturowości świata w wymiarze "profanum". Tegoroczna edycja poświęcona będzie kulturze kurdyjskiej i japońskiej.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?