Częstochowa. Program Dostępny Lekarz zostanie rozszerzony o pielęgniarki i położne. Potrzeba kilkudziesięciu lekarzy

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Program Dostępny Lekarz zostanie rozszerzonyZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Program Dostępny Lekarz zostanie rozszerzonyZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
Udostępnij:
Częstochowa rozszerza program "Dostępny lekarz" o pielęgniarzy, pielęgniarki i położne. Miasto zaprasza do udziału w programie studentów ostatniego roku, którzy mają średnią powyżej 4. Czeka na nich stypendium w wysokości 1000 zł miesięcznie, a w przyszłości możliwość szkoleń i rozwoju zawodowego i praca w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie.

Stypendia dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy to kolejny element miejskiego programu ,,Dostępny lekarz”, dotychczas adresowanego do studentów kierunku lekarskiego. Teraz o stypendium będą mogły się ubiegać także osoby studiujące pielęgniarstwo w Częstochowie. Warunek – zobowiązanie do przynajmniej trzech lat pracy w Miejskim Szpitalu Zespolonym.

Program ,,Dostępny lekarz” zainicjowano jesienią 2019 roku. Już dwukrotnie przedstawiano stypendystów, którzy po dyplomie rozpoczną pracę w Miejskim Szpitalu Zespolonym (MSZ).

Co ważne oprócz stypendiów program obejmuje bezpłatne szkolenia zawodowe oraz preferencje w dostępie do mieszkania czynszowego w formule miejskiego TBS. Już wtedy była mowa o perspektywie poszerzenia programu o zachęty także dla przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy – z ich niedoborem borykają się przecież placówki medyczne tak w Częstochowie, jak i w całym kraju.

– Doświadczenie obecnej epidemii, z którą personel częstochowskiego Miejskiego Szpitala Zespolonego walczy już od roku w bardzo trudnych warunkach, każe nam zatroszczyć się jak najlepiej o przyszłość tego zespołu – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Mam nadzieję, że dzięki temu programowi ma szansę poprawić się zarówno komfort opieki nad pacjentkami i pacjentami szpitala w normalnych okolicznościach, jak i ich bezpieczeństwo w czasie potencjalnych kryzysów, takich jak ten wywołany koronawirusem.

Pielęgniarze i pielęgniarki kształcą się już na 3 częstochowskich uczelniach. To do nich kierowany jest nowy komponent programu. Na stypendium od miasta będą mogły liczyć osoby na III (ostatnim) roku studiów I stopnia kierunku pielęgniarskiego oraz II (ostatnim) roku studiów II stopnia na tym kierunku. W ciągu 3 miesięcy od uzyskania prawa wykonywania zawodu będą musiały podjąć pracę w MSZ – przynajmniej na 3 lata. Projekt przedłożony przez prezydenta musi jeszcze zostać zaaprobowany przez Radę Miasta.

– Projekt był konsultowany z lokalnym środowiskiem pielęgniarek i położnych – wyjaśnia przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny. – Mieszkanki i mieszkańcy powinni mieć jak najlepszy dostęp do opieki zdrowotnej o odpowiednim standardzie, a trudno go zapewnić inwestując jedynie w sprzęt i remonty placówek medycznych – potrzebni są ludzie. Dlatego najpierw inicjowaliśmy program „Dostępny lekarz”, teraz do pracy w Częstochowie chcemy zachęcić też wykwalifikowaną kadrę pielęgniarską.

- Dziękuję za tę inicjatywę, mam nadzieję, że wielu lekarzy i wiele pielęgniarek pojawi się w szpitalu. Potrzeby kadrowe są oczywiście bardzo duże, sięgają obecnie ok. 50 pielęgniarek i 20-30 lekarzy, których chętnie już teraz przyjęlibyśmy do pracy – mówi dyrektor miejskiego szpitala Wojciech Konieczny. – Mam nadzieję, że ten program przyczyni się do poprawy jakości opieki zdrowotnej w Częstochowie.

Stypendium będzie miało maksymalną wysokość 1 tys. zł brutto miesięcznie. Kryterium jego uzyskania będzie średnia ocen nie mniejsza niż 4,0 za poprzedni rok akademicki. Stypendium będzie przysługiwać tylko w czasie trwania roku akademickiego studiów, w okresie od 1 października danego roku kalendarzowego do 30 czerwca następnego roku kalendarzowego.

Nie przeocz

Jeżeli projekt uchwały zostanie przyjęty przez radę Miasta nabór wniosków na najbliższy rok akademicki ogłosi prezydent Częstochowy na BIP Urzędu Miasta oraz na tablicy ogłoszeń UM – najpóźniej do 30 czerwca danego roku kalendarzowego. Zainteresowani złożą wniosek w UM lub prześlą go pocztą w terminie określonym w informacji o naborze.

7 kwietnia – w Światowy Dzień Zdrowia, a zarazem Dzień Pracownika Służby Zdrowia – przed Izbą Przyjęć szpitala przy ul. Mirowskiej, w warunkach reżimu sanitarnego, odbyło się transmitowane na żywo w mediach społecznościowych spotkanie zapowiadające rozszerzenie programu. Obok prezydenta miasta Krzysztofa Matyjaszczyka wzięli w nim udział: dyrektor MSZ senator Wojciech Konieczny, przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny oraz zastępca prezydenta Częstochowy Piotr Grzybowski.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie