MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa przed II wojną światową i na jej początku na pokolorowanych zdjęciach. Była wtedy w województwie... kieleckim

Bartłomiej Romanek
Jak wyglądała przedwojenna Częstochowa? Dzięki tym zdjęciom możecie zobaczyć, jak wówczas wyglądało miasto i to jeszcze w kolorze. Tak wyglądała Częstochowa w czasach wojny, jak i w latach ją poprzedzających. Zapraszamy Was do obejrzenia pokolorowanych zdjęć ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Międzywojenna Częstochowa na kolorowych zdjęciach

Jak wyglądała przedwojenna Częstochowa? Dzięki tym zdjęciom zobaczycie, jak wówczas wyglądało miasto i to jeszcze w kolorze. Tak wyglądała Częstochowa w czasach wojny, jak i w latach ją poprzedzających.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA PRZEDWOJENNEJ CZĘSTOCHOWY

Częstochowa przed II wojną światową była w województwie kieleckim

Jak przypomina Wikipedia.pl, Częstochowa stała się wolnym miastem w listopadzie 1918 roku. 10 listopada 1918 r. rozpoczęto rozbrajanie stacjonujących w mieście wojsk niemieckich. 12 listopada 1918 roku przemaszerowały częstochowskimi Alejami trzy kompanie Wojska Polskiego pod dowództwem kpt. Ludwikowskiego.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, Częstochowa została włączona do województwa kieleckiego będąc siedzibą powiatu częstochowskiego. Częstochowa była największym miastem w województwie kieleckim.

W okresie powstań śląskich Częstochowa była głównym ośrodkiem pomocy dla powstańców z racji nieodległego położenia od Śląska. W mieście organizowano zbiórki pieniędzy i lekarstw oraz punkty werbunku ochotników. Po załamaniu się polskiej ofensywy na Kijów w 1920 roku Częstochowa musiała przez kilka miesięcy zakwaterować i wyżywić rząd ukraiński Semena Petlury wraz z dwoma tysiącami uchodźców. Podczas wojny polsko-bolszewickiej kilkuset ochotników z Częstochowy walczyło w obronie Warszawy.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego trwał dalszy rozwój miasta, jednak lokalny przemysł podupadł i rozwijał się w znacznie wolniejszym tempie, co było skutkiem zniszczeń wojennych i załamania koniunktury. W tym czasie miasto zostało skanalizowane, uruchomiono komunikację miejską oraz wzniesiono wiele obiektów użyteczności publicznej (między innymi teatr, pocztę, liczne szkoły). W 1939 roku Częstochowa liczyła już 138 tys. mieszkańców, co plasowało ją na 8. miejscu pod względem największych miast Polski.

Od 1925 roku w Częstochowie mieściła się siedziba biskupstwa (od 1992 arcybiskupstwa).

Zobaczcie namiastkę tamtych lat na fotografiach ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zostały one pokolorowane przy użyciu internetowego narzędzia deepai.org.

Częstochowa przed II wojną światową i na jej początku na pok...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni