Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa rezygnuje z oświetlenia ulicznego w kolejnych dzielnicach. W ten sposób miasto szuka oszczędności

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Uliczne oświetlenie jest wyłączona między innymi na tak zwanym Korytarzu Północnym
Uliczne oświetlenie jest wyłączona między innymi na tak zwanym Korytarzu Północnym Katarzyna Gwara
Kolejne częstochowskie drogi pogrążają się w ciemnościach. Miasto bowiem czasowo rezygnuje z oświetlenia ulicznego i wyłącza je w godzinach od pierwszej do czwartej. W ten sposób szuka oszczędności.

Ograniczenia w każdej dzielnicy

W dobie stale rosnącej inflacji i cen energii elektrycznej wiele samorządów zaczęło szukać oszczędności. Niektóre podejmują radykalne kroki. Jakie? Chociażby czasowe wyłączanie miejskiego oświetlenia czy sygnalizacji świetlnej.

- Oświetlenie uliczne generuje ogromne koszty - przyznaje Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy magistratu. - Stąd też decyzja miasta o czasowym wyłączeniu oświetlenia ulicznego.

Na pierwszy ogień poszło oświetlenie uliczne na tak zwanym Korytarzu Północnym - między ul. Pileckiego a ul. Makuszyńskiego (aleja Marszałkowska), wraz z węzłem ul. Makuszyńskiego - aleja Wojska Polskiego (DK-1) przy alei Marszałkowskiej.

Zakres ograniczeń w oświetleniu ulicznym jest jednak sukcesywnie zwiększany i dotknie niemal każdej z dzielnic w mieście. Nie ma jednej konkretnej listy w tym zakresie, bo sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Wiadomo jednak, że oświetlone pozostaną te ulice w pobliżu, których działa monitoring miejski.

- Bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze. Monitoring w danych miejscach nie został zamontowany bez powodu i nie można z niego rezygnować – przyznaje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZD w Częstochowie.

Oświetlenie uliczne jest wyłączane na trzy godziny – ciemno jest w godzinach od pierwszej do czwartej.

Warto wspomnieć, że wyłączenia dotyczą wyłącznie obwodów oświetleniowych, które są w eksploatacji MZD. Kwestię ewentualnych wyłączeń w obwodach, będących w eksploatacji spółki Tauron Nowe Technologie S.A., a stanowiących elementy miejskiego oświetlenia ulicznego, rozstrzygną uzgodnienia z tym podmiotem.

Koszty poszybują w górę

Z szacunków przekazanych jakiś czas temu przez miasto wynika, że za oświetlenie ulic (koszty energii plus dystrybucji) Częstochowa zapłaci w tym roku ok. 9,5 mln zł (zależnie od ostatecznego wolumenu zużycia). W ubiegłym roku była to kwota ponad 6,6 mln zł, więc podwyżka ceny jednostkowej jest znacząca (z 0,273 zł na 0,421 zł za 1 kWh energii). Miasto liczy się z tym, że w przyszłym roku cena jednostkowa może sięgnąć 1 zł lub więcej za 1 kWh. To skutkowałoby wzrostem kosztów - tylko za oświetlenie ulic - do 19-20 mln zł rocznie.

Częstochowa bez dostawcy energii elektrycznej

Przy tej okazji warto wspomnieć, że Częstochowa wciąż nie ma dostawcy energii elektrycznej dla blisko 140 jednostek i spółek miejskich. Ogłoszony po raz drugi przetarg nie został rozstrzygnięty, bo nie wypłynęła żadna oferta. Co w takiej sytuacji? Miasto ogłosi trzeci przetarg. Jednak ze względu na to, że mamy już końcówkę listopada, będzie on miał znacznie skrócony termin składania ofert.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera