Droga do kierunku lekarskiego w Częstochowie rozpoczęła się w 2018 roku. Częstochowska uczelnia musiała zmierzyć się z szeregiem formalności. Ostatecznie jednak udało się zdobyć niezbędne uprawnienia i spełnić trudne warunki ustawy.
Kierunek lekarski w Częstochowie ruszy 1 października
Rekrutacja już się rozpoczęła. Uczelnia czeka na zgłoszenia do 12 września. Na pierwszy rok może zostać przyjętych 60 studentów na studia stacjonarne i 30 studentów na studia niestacjonarne. O tym, kto się dostał, studenci dowiedzą się 17 września ze swoich indywidualnych kont.
Wśród wykładowców, którzy będą prowadzić zajęcia na kierunku lekarskim, są pracownicy uniwersytetu, a także lekarze-praktycy i naukowcy specjalizujący się w naukach medycznych i naukach o zdrowiu. Przyszli studenci będą uczyć się między innymi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. NMP w Częstochowie.
Dwa pierwsze lata na kierunku medycznym to kształcenie podstawowe
Od trzeciego roku zaczynają się zajęcia kliniczne. W związku z tym uczelnia musiała mieć nie tylko odpowiednią kadrę, ale i zaplecze dydaktyczne oraz kliniczne. Podpisała więc umowy z wieloma szpitalami - nie tylko z Częstochowy, ale także całego regionu, w tym również z województwa śląskiego.
Powstanie nowy budynek
Oprócz zajęć w placówkach medycznych, przyszli lekarze mają uczyć się w nowym budynku, który zapewni zaplecze do kształcenia lekarzy. Ma on powstać na terenie kampusu uniwersyteckiego, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się dawny obiekt wykorzystywany przed laty przez Instytut Muzyki (ul. Chłopickiego 3). Centrum Dydaktyczne Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu pomieści m.in. sale wykładowe i pracownie laboratoryjne, w tym mi.in.: histologii, fizjologii, mikrobiologii, biotechnologii medycznej i inne. Władze uczelni - zakładając optymistyczny scenariusz - twierdzą, że Centrum Dydaktyczne Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu powinno powstać w czwartym kwartale 2024 roku.
Gdzie absolwenci znajdą pracę?
Przy tej okazji warto wspomnieć, że absolwenci kierunku lekarskiego będą przygotowani do pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych oraz instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu edukacji prozdrowotnej. Poza tym będą też przygotowani do podjęcia studiów w Szkole Doktorskiej. Ponadto będą mogli kontynuować kształcenie w ramach: szkolenia specjalizacyjnego, studiów kształcenia podyplomowego oraz kursów specjalistycznych.
Nie przeocz
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?