Szlak zatytułowany "Zło dobrem zwyciężaj" przygotowany został m.in. przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. - Ścieżka ma ukazywać maryjne drogi Polaków - mówi Ziemowit Gawski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. - Trzeba młodym ludziom mówić o tym, co było i co działo się naprawdę w naszej historii. Czym Jasna Góra była w dziejach Polski, czym jest dzisiaj. To pomoże lepiej i pełniej zrozumieć maryjne drogi naszego Narodu.
Szlak rozpoczyna się przed znajdującym się u podnóża Jasnej Góry w alei Sienkiewicza pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. W tym roku mija 25 rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego, zamordowanego w wieku 37 lat przez oficerów SB. Kolejnym etapem są błonia podjasnogórskie. Tu przychodzili i przychodzą uczestnicy pielgrzymek ludzi pracy, zainicjowanych przez ks. Jerzego. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku zawieszali transparenty i rozrzucali ulotki.
Następnym stanowiskiem jest szczyt jasnogórski, czyli Ambona Narodu, skąd kazania głosili: papież Jan Paweł II, Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński i ks. Jerzy Popiełuszko.
Czwartą stacją jest pomnik kardynała Wyszyńskiego, przy bramie Lubomirskich, a piątą Bastion św. Rocha, gdzie znajdują się liczne pamiątki zrywów narodowych Polaków. Następny to "Golgota Jasnogórska" Jerzego Dudy-Gracza, nad Kaplicą Matki Boskiej Jasnogórskiej.
Ostatni, siódmy stanowi Cudowny Obraz Matki Bożej, obok którego znajduje się przestrzelony w zamachu 13 maja 1981 roku, na placu św. Piotra w Watykanie, pas papieskiej sutanny.
Ojciec Święty Jana Paweł II złożył go na Jasnej Górze jako wotum 18 czerwca 1983 roku, podczas drugiej pielgrzymki do ojczyzny. Pas jest umieszczony w specjalnej, drewnianej gablocie, o wymiarach 133 na 23 na 12 centymetrów, obitej srebrną blachą, za pancerną szybą. Wokół gabloty owinięta jest srebrna wstęga z inskrypcją z papieskiego herbu "Totus Tuus" - "Cały Twój". Wotum, określane jako relikwie zostało pokazane po raz pierwszy w 25. rocznicę pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II na Jasną Górę w 2004 r.
Opisy i historie stanowisk ścieżki znajdują się w przygotowanym na podstawie konkursowych projektów folderze, który opracowali uczniowie i nauczyciele częstochowskich szkół.
Finaliści z Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie twierdzą, że dzięki pracy nad folderem lepiej poznali współczesną historię, to, co wydarzyło się za życia ich rodziców.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?