MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Ścieżka najnowszej historii Polski

Janusz Strzelczyk
Szlak otworzył abp. Stanisław Nowak przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki
Szlak otworzył abp. Stanisław Nowak przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki Fot. Waldemar Deska
Pod Jasną Górą i w samym sanktuarium otwarto ścieżkę edukacyjną najnowszej historii Polski.

Szlak zatytułowany "Zło dobrem zwyciężaj" przygotowany został m.in. przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. - Ścieżka ma ukazywać maryjne drogi Polaków - mówi Ziemowit Gawski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. - Trzeba młodym ludziom mówić o tym, co było i co działo się naprawdę w naszej historii. Czym Jasna Góra była w dziejach Polski, czym jest dzisiaj. To pomoże lepiej i pełniej zrozumieć maryjne drogi naszego Narodu.

Szlak rozpoczyna się przed znajdującym się u podnóża Jasnej Góry w alei Sienkiewicza pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. W tym roku mija 25 rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego, zamordowanego w wieku 37 lat przez oficerów SB. Kolejnym etapem są błonia podjasnogórskie. Tu przychodzili i przychodzą uczestnicy pielgrzymek ludzi pracy, zainicjowanych przez ks. Jerzego. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku zawieszali transparenty i rozrzucali ulotki.

Następnym stanowiskiem jest szczyt jasnogórski, czyli Ambona Narodu, skąd kazania głosili: papież Jan Paweł II, Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński i ks. Jerzy Popiełuszko.

Czwartą stacją jest pomnik kardynała Wyszyńskiego, przy bramie Lubomirskich, a piątą Bastion św. Rocha, gdzie znajdują się liczne pamiątki zrywów narodowych Polaków. Następny to "Golgota Jasnogórska" Jerzego Dudy-Gracza, nad Kaplicą Matki Boskiej Jasnogórskiej.

Ostatni, siódmy stanowi Cudowny Obraz Matki Bożej, obok którego znajduje się przestrzelony w zamachu 13 maja 1981 roku, na placu św. Piotra w Watykanie, pas papieskiej sutanny.

Ojciec Święty Jana Paweł II złożył go na Jasnej Górze jako wotum 18 czerwca 1983 roku, podczas drugiej pielgrzymki do ojczyzny. Pas jest umieszczony w specjalnej, drewnianej gablocie, o wymiarach 133 na 23 na 12 centymetrów, obitej srebrną blachą, za pancerną szybą. Wokół gabloty owinięta jest srebrna wstęga z inskrypcją z papieskiego herbu "Totus Tuus" - "Cały Twój". Wotum, określane jako relikwie zostało pokazane po raz pierwszy w 25. rocznicę pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II na Jasną Górę w 2004 r.

Opisy i historie stanowisk ścieżki znajdują się w przygotowanym na podstawie konkursowych projektów folderze, który opracowali uczniowie i nauczyciele częstochowskich szkół.

Finaliści z Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie twierdzą, że dzięki pracy nad folderem lepiej poznali współczesną historię, to, co wydarzyło się za życia ich rodziców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni