Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Tłumy do oglądania ruchomej szopki na Jasnej Górze. Aby wejść do środka trzeba swoje odstać, ale zdecydowanie warto! Zobaczcie

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Tłumy do oglądania szopki na Jasnej Górze. Aby wejść do środka trzeba swoje odstać. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tłumy do oglądania szopki na Jasnej Górze. Aby wejść do środka trzeba swoje odstać. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Katarzyna Gwara
Tradycyjnie od pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia można oglądać ruchomą szopkę na Jasnej Górze. Zainteresowanie jest ogromne. Kolejka zaczynała się jeszcze przed wieczernikiem.

W tym roku na Jasnej Górze powstały dwie szopki. Pierwsza stoi na dziedzińcu, przed wejściem do Bazyliki. Mottem jest hasło roku duszpasterskiego w Kościele w Polsce: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Są w niej dużych rozmiarów figury Świętej Rodziny i żłóbek. Pokłon dzieciątku oddają obok trzech mędrców i pasterzy, także papieże: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek.

Druga jest umieszczona na tzw. fosach. To szopka ruchoma. Zawsze największym zainteresowaniem cieszy się wśród dzieci. Choć i dorośli chętnie podziwiają przygotowaną przez paulinów aranżację. Znajdziemy w niej około pół tysiąca figurek i innych elementów, które obrazują nasze codzienne życie. W ruchomej szopce zobaczymy między innymi domy, sklepiki, kramy, zagrody, warsztaty, stodoły. Są rolnicy, gospodynie domowe przygotowujące posiłek, praczki, jest drwal, piekarz, rybak, garncarz, a nawet... golibroda. Poza tym mamy też lalki w strojach ludowych i aniołów wygrywający triumfy.

- Każda figurka jest niepowtarzalna, mamy aż trzydzieści nowych - podkreśla ojciec Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator.

W każdym roku aranżacja szopki jest nieco inna.

- Tu trzeba przechodzić powoli, uważnie patrzeć, by dostrzec szczegóły i zachwycić się - twierdzi ojciec Bronisław Kraszewski.

Dopełnieniem tej inscenizacji są zewnętrzne dekoracje wokół szopy, a także żywe pawie. Jest ich 19 i są różnego ubarwienia. Są te indyjskie najbardziej rozpoznawalne, głównie ze względu na swoją urodę oraz te zwyczajne, choć też pięknie się prezentujące.

Ruchomą szopkę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00, w soboty i niedziele od 9.00 do 20.00.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera