Jasną Górę każdego roku odwiedzają miliony pielgrzymów z całego świata. Każda pierwsza sobota miesiąca na Jasnej Górze to czas szczególnej modlitwy - oddania Niepokalanemu Sercu Maryi. Do Częstochowy przybyły m.in. 11. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca czy 24. Pielgrzymka Poczty Polskiej. Do wspólnej modlitwy włączyły się tysiące wiernych.
Pielgrzymka Żywego Różańca z udziałem 10 tys. osób
Około 10 tys. osób zgromadziła w sobotę na Jasnej Górze 11. Pielgrzymka Żywego Różańca - podało biuro prasowe sanktuarium. Różańcowe wspólnoty modlitewne są szeroko rozpowszechnione w Polsce i działają niemal w każdej parafii. Według kościelnych statystyk, w tych wspólnotach jest zrzeszonych ponad 2 miliony osób.
Tegoroczna pielgrzymka na Jasną Górę pod hasłem "Różaniec siłą chorych i cierpiących" ma szczególne znaczenie, ponieważ nawiązuje do potrzeby wsparcia. Wskazuje również na trwającą Wielką Nowennę Różańcową, która jest duchowym przygotowaniem do obchodów jubileuszu 200-lecia powstania Żywego Różańca. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Stowarzyszenia „Żywy Różaniec”, metropolita częstochowski abp Wacław Depo podkreślił, że "różaniec jest siłą ducha". Uwrażliwiał na potrzebę modlitwy za małżeństwa i rodziny, które - jak mówił - "są miejscem zmagania o wierność łasce bożej, o Chrystusa".
Choć dzisiejsza forma różańca jest kojarzona z charakterystycznym sznurem modlitewnym, używanym do odliczania powtórzeń kolejnych części modlitwy, już w starożytnym chrześcijaństwie dla obliczenia odmówionych pacierzy posługiwano się kamyczkami lub ziarnkami. Zwyczaj ten praktykowali zwłaszcza pustelnicy egipscy w V wieku. Od XI wieku upowszechniał się zwyczaj odmawiania przy pomocy tej metody określonej liczby modlitw "Ojcze nasz", a od XIII w. także "Zdrowaś Maryjo". Modlitwie miało towarzyszyć rozmyślanie nad tajemnicami z życia Jezusa i Maryi.
24. Pielgrzymka Poczty Polskiej
Zachęta św. Jana Pawła II, by wymagać od siebie, choćby inni od nas nie wymagali stała się przesłaniem 24. Pielgrzymki Poczty Polskiej. Mszy św. przewodniczył o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Homilię wygłosił ks. prał. Jarosław Sroka, kapelan pocztowców.
- Pocztowcy byli wszędzie tam, gdzie działy się i dzieją ważne sprawy dla naszej Ojczyzny. Poczta Polska to szkoła patriotyzmu, który uczy jak służyć Ojczyźnie. To nie tylko zakład pracy, instytucja, to znak dla całej naszej Ojczyzny – mówił ks. Sroka.
Na zakończenie Mszy św. Akt Zawierzenia Pracowników Poczty Polskiej odczytał Andrzej Bodziony wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej.
Misją Poczty Polskiej jest także promowanie historii i kultury, polskiego ducha. Jako wotum zostały przekazane walory filatelistyczne upamiętniające postaci i wydarzenia religijnie historyczne jak np. folder z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II jako wspólna emisja Poczty Polskiej i Poczty Słowackiej, znaczki sakralne wydane w ubiegłym roku ukazujące patronów Polski a wśród nich ten przedstawiający Matkę Bożą Jasnogórską Królową Polski.
Jesienią ukaże się znaczek upamiętniający 350. rocznicę śmierci bohaterskiego przeora czasu obrony Jasnej Góry przed Szwedami, o. Augustyna Kordeckiego.
Nie przeocz
- Najmodniejsze paznokcie na lato 2023. Zobacz piękne inspiracje!
- Lukas Podolski jak nowy. Kontrowersyjny mural w Zabrzu został przemalowany. ZDJĘCIA
- Geopark w Zabrzu oficjalnie otwarty – dawne wyrobisko gliny przeszło przemianę
- Gdzie w województwie śląskim zarobisz najwięcej pieniędzy? Możesz być zdziwiony...
Zobacz także
iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?