Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Uchwała o obowiązkowych szczepieniach dzieci nie wejdzie w życie

Redakcja
SłAwomir Kowalski / Polska Press
Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwała o obowiązkowych szczepieniach przedszkolaków nie może być wprowadzona.

Posiadanie obowiązkowych szczepień nie będzie kryterium decydującym o przyjęciu dzieci do miejskich żłobków i przedszkoli w Częstochowie. Wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Urzędu Miasta na decyzję wojewody śląskiego, który unieważnił uchwałę Rady Miasta.

Częstochowscy radni 20 kwietnia zdecydowali, że dostęp do żłobków i przedszkoli publicznych, powinny mieć tylko dzieci z kompletem szczepień.

Dwa projekty uchwał w tej sprawie przygotowała radna PO Jolanta Urbańska. W uzasadnieniu odniosła się do niepokojąco rosnącej liczby rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci. Podała, że w 2014 roku liczba ta wyniosła 197, podczas gdy w 2010 roku było to tylko 50.

W przyjętej przez radę uchwale o przedszkolach publicznych, gdzie w kryteriach decydujących o przyjęciu do nich przyznawane są punkty preferencyjne, najwyżej ocenione zostanie dziecko zaszczepione. Otrzyma 36 punktów. Do tej pory najwięcej, bo 18 punktów dostawały dzieci niepracujących rodziców.

Uchwała nie weszła jednak w życie, bo została unieważniona przez wojewodę śląskiego. Zdaniem Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przegłosowane przez częstochowską Radę uchwały były sprzeczne z ustawą o ochronie danych osobowych. Zgodnie z uchwałą rodzice mieli bowiem podczas rekrutacji składać w przedszkolach i żłobkach specjalne zaświadczenie o obowiązkowych szczepieniach, a te zdaniem nadzoru prawnego wojewody zawierać miały wrażliwe dane osobowe.

Poza tym zwrócono uwagę na fakt, że w ustawie o systemie oświaty wśród kryteriów wykorzystywanych podczas rekrutacji do przedszkoli nie ma szczepień dzieci.

Wczoraj WSA w Gliwicach oddalił skargę Urzędu Miasta, podtrzymując interpretację prawną wojewody. – Zdaniem sądu szczepienia powinny być traktowane jako zabieg medyczny, a przez to informacja o nich nie powinna być upubliczniana i powinna być chroniona jako dane osobowe. Oczywiście my się z tym podejściem nie zgadzamy, bo naszym zdaniem samo zaświadczenie o posiadaniu wszystkich obowiązkowych szczepień bez żadnych dodatkowych informacji o ich rodzaju i dacie, nie zawiera danych wrażliwych – mówi Jolanta Urbańska, inicjatorka uchwały. Urbańska cieszy się jednak, że sąd określił częstochowską uchwałę jako „inicjatywę korzystną społecznie”.

Jak udało się nam dowiedzieć orzeczenie WSA nie kończy sprawy, bo władze miasta zamierzają złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Tymczasem do wojewody śląskiego spływają nieliczne wnioski powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych o ukaranie rodziców, którzy notorycznie uchylają się od obowiązku szczepień swoich dzieci. Mimo że wojewoda może nałożyć nawet 50 tysięcy grzywny, na razie żadni rodzice nie zostali w ten sposób ukarani.


NOWI POSŁOWIE I SENATOROWIE Z WOJ. ŚLĄSKIEGO. OFICJALNE WYNIKI WYBORÓW

*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
*Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
*Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!