Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Ulica Jarzynowa? Radny: Jest na nią duże zapotrzebowanie społeczne

Bartłomiej Romanek
Opozycyjny radny proponuje, aby stworzyć w mieście ulicę Jarzynową, która będzie prowadziła do posesji wiceprezydenta miasta.

Artur Sokołowski, radny PiS, chce, aby nową drogę w okolicach ulic Poświatowskiej i Marjańskiej na Tysiącleciunazwać ulicą Jarzynową. W każdym innym mieście nie byłoby w tym nic szczególnego, ale w Częstochowie Jarzynowa od kilkunastu miesięcy stała się dla internautów symbolem obciachu i złych rządów SLD w Częstochowie.

Wszystko za sprawą byłego radnego SLD, Janusza D., który wyłudził od miasta dotacje na klub speedrowera, posługując się fałszywymi fakturami z nieistniejącej firmy, znajdującej się właśnie na nieistniejącej w Częstochowie ulicy Jarzynowej. Po tym, jak sprawa wyszła na jaw, internet zalały memy i komentarze, w których częstochowianie ironicznie wypowiadają się o ulicy Jarzynowej i sposobie przyznawania miejskich dotacji.

A żeby ten happening polityczny miał jeszcze głębszy wymiar i dosadniejszy charakter, ulica, która ma nosić to miano, zostanie wybudowana w tym roku i ma prowadzić do posesji... wiceprezydenta miasta, Jarosława Marszałka.

Droga dla wiceprezydenta?

Stać nas, żeby budować drogę specjalnie do prywatnej działki wiceprezydenta Jarosława Marszałka, to niech nazywa się ona ulicą Jarzynową – tłumaczy radny Sokołowski. – Napisałem stosowny projekt uchwały w tej sprawie wraz z uzasadnieniem i złożyłem go do przewodniczącego Rady Miasta.

Artur Sokołowski uważa, że skoro nazwa Jarzynowa w dokumentach Urzędu Miasta (a konkretnie fakturach przedłożonych przez Janusza D.) widnieje co najmniej od 2011 roku, to „istnieje duże zapotrzebowanie społeczne na tę ulicę”.
Radny utworzył również specjalne wydarzenie na Facebooku pod tytułem „Chcemy ulicy Jarzynowej w Częstochowie :)”, by – jak tłumaczy – uzyskać jak najszersze społeczne poparcie dla tego projektu uchwały.

Nazwa nie jest estetyczna?

Radnemu będzie trudno przeforsować proponowaną nazwę, bo zdaniem Urzędu Miasta „propozycja na pewno nie jest zgodna ze stosowanym kluczem tematycznym: Jarzynowa nie pasuje do Poświa-towskiej i Marjańskiej (także w odczuciu estetycznym)”.
Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy częstochowskiego urzędu, dodaje:

– Projekt nie przeszedł standardowej drogi związanej z jego analizą zarówno merytoryczną, jak i formalną, przez zespół ds. nazewnictwa, ale radny ma inicjatywę uchwałodawczą, więc mógł go zgłosić, bez względu na dalsze losy tego projektu czy potencjalnej uchwały.

Urząd Miasta odmówił nam natomiast podania informacji, czy faktycznie nowa droga, która ma zostać wybudowana w tym roku (Miejski Zarząd Dróg i Transportu już ogłosił przetarg), faktycznie będzie prowadzić do posesji, której właścicielem jest wiceprezydent Jarosław Marszałek.

– Informacje o stanie majątkowym, które są informacją publiczną, można znaleźć w oświadczeniu majątkowym w BIP-ie. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, dane zawarte w oświadczeniu majątkowym są jawne z wyłączeniem informacji o adresie składającego oświadczenie oraz o miejscu położenia nieruchomości – tłumaczy Włodzimierz Tutaj.

Z oświadczenia wiceprezydenta wynika, że jest on właścicielem m.in. działki o powierzchni 873 m kw. i wartości 192 100 zł oraz 3/15 działki o powierzchni 580 m kw. i wartości 25 400 zł. Uchwała będzie głosowana 2 lipca, ale już dzisiaj można się spodziewać, że wywoła ona polityczną awanturę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!