Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Umacniają wały na Kucelince. Prace będą kosztowały ponad 45 mln zł

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Umacniają wały na Kucelince. Prace będą kosztowały ponad 45 mln zł
Umacniają wały na Kucelince. Prace będą kosztowały ponad 45 mln zł Patryk Kubat
W ostatnich tygodniach w okolicach ulic Olsztyńskiej i Kaczorowskiej oraz Bugajskiej prowadzono prace modernizacyjne wałów przeciwpowodziowych. Inwestycja umacniania wałów na częstochowskich odcinkach rzek została podzielona na kilka etapów.

Prace w obrębie rzeki Kucelinka, polegające na przebudowie i rozbudowie jej wałów, trwają od 2019 r. Dokumentacja projektowa dotycząca tej inwestycji została opracowana przez ówczesny Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach, który rozwiązania projektowe uzgadniał z Urzędem Miasta Częstochowy.

- Zadanie realizowane jest etapowo, przy uwzględnieniu wymogów ochrony środowiska i krajobrazu. Zakłada doszczelnienie korpusu wału i podłoża, wykonanie niezbędnych robót ziemnych obejmujących korpus wału jak również poprzez przebudowę budowli wałowych (przejazdy wałowe, zjazdy wałowe, przepusty wałowe itp.). Ma przede wszystkim na celu dostosowanie parametrów budowli do współcześnie obowiązujących norm i przepisów, jakim powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie - wyjaśnia Beata Zoła z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Wały zostały podzielone na kilkanaście odcinków

Jak tłumaczy przedstawicielka wód Polskich, wał przeciwpowodziowy to bardzo złożona konstrukcja. Rozporządzenie wymaga, by tego typu budowle hydrotechniczne były stabilne w każdych warunkach pracy, a w szczególności w przyjętych w projekcie budowlanym warunkach obciążeń. Te założenia dotyczą całości obiektu, jak i jego elementów: korpusu, skarp, umocnień, uszczelnienia, warstw ochronnych, czy drenaży.

Wały przeciwpowodziowe zostały podzielone na odcinki, na które zaprojektowane zostały rozwiązania dostosowane do wymogów technicznych oraz dopasowane do istniejącego zagospodarowania i zurbanizowania terenu znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu. Wał prawy podzielony został na 6 odcinków, wał lewy natomiast na 7 odcinków. Wyszczególnione odcinki wałów zlokalizowane są od ul. Legionów do ul. Bugajskiej.

- Obecnie wykonywany jest trzeci etap inwestycji. Teren budowy został przekazany wykonawcy robót 28 lipca tego roku - Zakładowi Budowlanemu EKOBUDOWA z Sieradza. Zakończenie robót zgodnie z umową i harmonogramem robót planowane jest do końca 2022 roku - dodaje Beata Zoła.

Ze względu na wysoki koszt inwestycji zadanie realizowane będzie etapowo i sukcesywnie, po otrzymaniu na ten cel środków finansowych. Całkowity szacunkowy koszt prac wynosi około 41,5 mln. zł.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera