Częstochowa. Urząd Celny od 1 sierpnia zmieni lokalizację. Nie wszyscy przedsiębiorcy są z tego faktu zadowoleni

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Urząd Celny w Częstochowie od 1 sierpnia przeniesie się do nowej siedzibyZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Urząd Celny w Częstochowie od 1 sierpnia przeniesie się do nowej siedzibyZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
Udostępnij:
Urząd Celny w Częstochowie od 1 sierpnia zmieni swoją lokalizację, przenosząc się z ulicy Legionów na ulicę Koksową. Te decyzja nie spodobała się części przedsiębiorcom, zwłaszcza właścicielom agencji celnych, którzy prowadzą działalność na ulicy Legionów i w pobliżu. W siedzibie spółki PKS Giełda, która dotychczas wynajmowała budynek Urzędowi Celnemu, odbyło się spotkanie w tej sprawie z udziałem przedsiębiorców, przedstawicieli władze miasta i parlamentarzystów. Izba Administracji Skarbowej w Katowicach tłumaczy przeprowadzkę złym stanem technicznym i brakiem odpowiedniej infrastruktury.

Od 1 sierpnia Urząd Celny w Częstochowie przeniesie się z ulicy Legionów na ulicę Koksową (do budynku, w którym mieści się Elsen). Ta informacja zaskoczyła przedsiębiorców, głównie właścicieli agencji celnych, którzy prowadzą swoją działalność na ulicy Legionów. PKS Giełda zorganizowała w tej sprawie specjalne spotkanie z udziałem władz miasta i parlamentarzystów, na którym nie było przedstawicieli Urzędu Celnego.

- Zorganizowaliśmy to spotkanie na życzenie przedsiębiorców, którzy prowadzą tutaj swoją działalność, a którzy są zaniepokojeni obecną sytuacją - mówi Mieczysław Kawecki, pełnomocnik zarządu PKS Giełda Sp. z o.o. To właśnie ta spółka wynajmuje budynek Urzędowi Celnemu, ale również pomieszczenia agencjom celnym, które tu działają.

W spotkaniu oprócz przedsiębiorców wzięli udział wiceprezydent Częstochowy, Piotr Grzybowski, Anna Tymoshenko, szefowa Centrum Obsługi Inwestora, poseł Andrzej Szewiński oraz przedstawiciele senatora Wojciecha Koniecznego i posłów Izabeli Leszczyny oraz Zdzisława Wolskiego.

Wiceprezydent Piotr Grzybowski w imieniu Urzędu Miasta wyraził dezaprobatę wobec decyzji o przeniesieniu Urzędu Celnego. Wiceprezydent stwierdził, że Krajowa Administracja Skarbowa nie przedstawiła podczas spotkania z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem szczegółów związanych z przeprowadzką.

Wiceprezydent zwrócił uwagę na fakt, że nie wiadomo czy do czasu przeprowadzki infrastruktura w nowym miejscu zostanie właściwie przygotowana. Zdaniem Piotra Grzybowskiego nowa lokalizacja jest gorsza ze względów logistycznych. Dojazd jest tam trudniejszy, bo na Legionów biegnie dwupasmówka, a ruch wkrótce dodatkowo ma zostać usprawniony dzięki budowie ronda turbinowego na skrzyżowaniu Legionów i Żużlowej.

- Miała być tarcza dla przedsiębiorców, a jest nóż wbity w plecy - mówił poseł Andrzej Szewiński, który zapewnił, że będzie interweniował w imieniu przedsiębiorców. - Szkoda, że nie było żadnych konsultacji, ani rozmów z przedstawicielami agencji celnych, bo ich funkcjonowanie w pobliżu Urzędu Celnych jest konieczne. To symbioza - dodawał poseł Szewiński.

Nie przeocz

Przedstawiciele agencji celnych nie ukrywali żalu, że postawiono ich przed faktem dokonanym. Narzekali na niewystarczające informacje dotyczące przenosin. Ich zdaniem lokalizacja nowej siedziby jest nietrafiona. Dojazd będzie trudniejszy, bo droga prowadząca na Koksową jest węższa i jest bardziej oddalona od DK 1. Na dodatek gierkówka wkrótce będzie gruntowanie przebudowywana, co dodatkowo utrudni dojazd.

Jeden z przedsiębiorców twierdził, że całą sytuacja powinna być powodem do dyskusji w gronie przedstawicieli agencji celnych i powinna doprowadzić do zmiany organizacji pracy na bardziej zdalną. Przedsiębiorca dodawał również, że infrastruktura oferowana przez PKS Giełda, zwłaszcza jeśli chodzi o plac dla ciężarówek.

Izba Administracji Skarbowej w Katowicach także tłumaczy swoją przeprowadzkę do budynku należącego do Operatora ARP (spółka Skarbu Państwa) złą infrastrukturą na Legionów.

- Powodem podjęcia decyzji o przeniesieniu siedziby Oddziału Celnego w Częstochowie jest zły stan pomieszczeń biurowych, jak również całej infrastruktury zewnętrznej. Konieczność zmiany lokalizacji oddziału wymusiła również infrastruktura teleinformatyczna, która nie spełnia norm wyznaczonych przez resort finansów. Od wielu lat interwencje w zakresie zmiany tej sytuacji nie przyniosły żadnych rezultatów. Obecność mobilnych straganów owocowo-warzywnych, a także stan techniczny placu manewrowego dla ciężarówek stanowi poważne utrudnienie do prowadzenia czynności kontroli celnej - tłumaczy nadkom. Grażyna Kmiecik, ekspert Służby Celno-Skarbowej, Referat Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izba Administracji Skarbowej w Katowicach.

Zobacz koniecznie

Jak podkreśla nadkom. Grażyna Kmiecik, warunki oferowane w nowym Urzędzie Celnym będą znacznie lepsze.

- W nowej lokalizacji oferent zapewnia nowoczesną infrastrukturę dla Oddziału Celnego jako instytucji stojącej na straży ochrony interesów finansowych Wspólnoty Europejskiej - zgodną ze standardami przyjętymi przez Krajową Administrację Skarbową. Przeniesienie siedziby stworzy lepsze warunki obsługi dla podmiotów uczestniczących w międzynarodowym obrocie towarowym - mówi Grażyna Kmiecik.

PKS Giełda oferowała służbom celnym obniżenie kosztów najmu o 50 procent, a także zainwestowanie w obecny budynek. Wszystko jednak wskazuje, że przeprowadzka Urzędu Celnego jest przesądzona, a przedsiębiorcy będą musieli przygotować się do tych zmian.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie