Częstochowa. Uwaga! Ruszył remont dawnej DK1. Są spore utrudnienia i korki na odcinku „gierkówki"

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Duże utrudnienia na "gierkówce" w Częstochowie. Ruszył remont dawnej DK1.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Duże utrudnienia na "gierkówce" w Częstochowie. Ruszył remont dawnej DK1.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Ciastek
Wtorek, 3 sierpnia, to pierwszy dzień poważnych zmian w organizacji ruchu na remontowanym odcinku dawnej trasy DK1, która biegnie przez Częstochowę. Kierowcy już od rana utknęli w korkach.

Choć częstochowscy urzędnicy od dawna zapowiadali, że we wtorek, 3 sierpnia zacznie się remont "gierkówki", kierowcy wydawali się zaskoczeni sytuacją i nerwowo zerkali na zegarki.

Największe utrudnienia pojawiły się już z samego rana, na odcinku od ulicy Bugajskiej do estakady na Rakowie (kierunek na Warszawę) oraz od al. Jana Pawła II do estakady na Rakowie (kierunek na Katowice). Większość utrudnień spowodowana jest zwężeniami pasów ruchu oraz zamknięciem estakady. Wszystkie samochody muszą jechać "dołem", pod estakadą. Na zwężonych jezdniach auta poruszają się dość wolno, dlatego warto wyjeżdżać z domu wcześniej, aby nie denerwować się podróżą tym odcinkiem.

Dość szybko za to na razie jedzie się od samej estakady w kierunku Warszawy - na tym odcinku nie ma korków.

Z koli podróżni spoza miasta powinni omijać dawną DK1 i wybierać autostradową obwodnicę Częstochowy.

Przebudowa DK 1 w Częstochowie. Jakie zmiany w organizacji ruchu?
Kierowcy muszą liczyć się nie tylko z korkami, ale i sporymi zmianami w organizacji ruchu przez kilka miesięcy. I tak: od węzła „al. Jana Pawła II - al. Wojska Polskiego” do skrzyżowania al. Wojska Polskiego - Krakowska - Rejtana prace w al. Wojska Polskiego będą odbywać się na jezdni w stronę Katowic wyłączonej z ruchu. Ruch w obu kierunkach w ciągu al. WP będzie na tym odcinku odbywał się na jezdni w stronę Warszawy.

Możliwy pozostanie wjazd z al. WP w ul. Legionów i wyjazd z Legionów w al. WP – są to prawoskręty. Niemożliwy będzie wjazd z ul. Legionów w al. WP i z al. WP w Legionów na lewoskrętach. Podobnie można zjechać z al. WP w ul. Krakowską – prawoskręt, niemożliwy będzie wyjazd z ul. Krakowskiej w al. WP – prawoskręt oraz zjazd z al. WP w ul. Krakowską – lewoskręt. Zamknięty zostanie ponadto wyjazd i wjazd w ul. Rejtana oraz przejazd przez skrzyżowanie na relacji Rejtana - Krakowska w obu kierunkach.

Od skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ulicami: Krakowską i Rejtana do skrzyżowania al. WP z al. Pokoju i ul. Jagiellońską prace w al. Wojska Polskiego będą odbywać się na jezdni „kierunek Warszawa” wyłączonej z ruchu. Ruch w obu kierunkach w ciągu al. WP będzie na tym odcinku odbywał się na jezdni „kierunek Katowice”.

Ponadto: możliwy pozostanie zjazd i wyjazd na łączeniach al. WP z ulicami: Bór, Równoległą i Powstańców Śląskich – prawoskręty, możliwy będzie przejazd pod wiaduktem na relacji Bardowskiego – Bór. Niemożliwy będzie z kolei wyjazd w al. WP z łącznicy z ul. Bór.

Co ważne, zamknięta dla ruchu górą w ciągu al. WP zostanie estakada. Ruch na skrzyżowaniu al. Wojska Polskiego, al. Pokoju i ul. Jagiellońskiej będzie odbywał się "dołem".

Od skrzyżowania al. WP z al. Pokoju i ul. Jagiellońską do skrzyżowania al. WP z ul. Rakowską prace w al. Wojska Polskiego będą odbywać się na jezdni w stronę Katowic wyłączonej z ruchu. Ruch w obu kierunkach w ciągu al. WP będzie na tym odcinku odbywał się na jezdni w kierunku Warszawy. Ponadto: niemożliwe będą wjazdy i wyjazdy na łączeniach al. WP z ulicami: Brzozową i Bohaterów Katynia, niemożliwy będzie zjazd z al. WP w ul. Rakowską z jezdni „kierunek Katowice”, a możliwy pozostanie zjazd i wyjazd na łączeniu al. WP „kierunek Warszawa” z ul. Limanowskiego.

Piesi przejdą przez wszystkie kładki dla pieszych nad al. Wojska Polskiego, jednak przejście pod al. Wojska Polskiego na wysokości ul. Wesołej, będzie zamknięte.

Jak informuje Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie, tymczasowa organizacja ruchu w takim kształcie będzie obowiązywać przez kilka miesięcy od rozpoczęcia prac.

- W międzyczasie możliwe będzie wprowadzanie pojedynczych modyfikacji - zastrzegają urzędnicy z MZDiT.

Ze względu na duże zmiany w organizacji ruchu od 1 lipca do odwołania zmieniły się również trasy kursowania autobusów miejskich.

Co zostanie zrobione na dawnej DK1?

Przebudowa al. Wojska Polskiego będzie największą i najbardziej kosztowną inwestycją drogową we współczesnej historii miasta.
Planowane prace obejmą przebudowę całego odcinka "gierkówki" przebiegającego przez miasto: od węzła z aleją Jana Pawła II do skrzyżowania z ul. Rakowską oraz przebudowę głównych skrzyżowań (w tym budowę dwóch skrzyżowań dwupoziomowych w miejsce istniejących jednopoziomowych i nowej estakady na Rakowie). Wybudowane lub przebudowane zostaną także m.in. kładki dla pieszych, chodniki i ścieżki rowerowe.

Nie przeocz

Inwestycja ma poprawić przepustowość trasy i zmniejszyć uciążliwości wynikające z nadmiernego ruchu drogowego. Zwiększy również bezpieczeństwo ruchu oraz nośność drogi. Poprawić ma się też płynność ruchu w mieście i regionie.

Dodajmy, że przebudowa dawnej DK1 nie uwzględnia rozwiązania dla skrzyżowania z ulicą Bugajską przy zjeździe na Olsztyn. Aby trasa była łatwo przejezdna w tym miejscu, gdzie natężenie ruchu jest zawsze znaczne, powinien powstać bezkolizyjny węzeł. Jest szansa na realizację tej inwestycji, gdyż miasto niedawno złożyło projekt realizacji tego przedsięwzięcia do nowego rządowego programu "Polski Ład".

Koszt realizacji inwestycji w al. Wojska Polskiego to ponad 179 mln zł. Inwestycja realizowana jest z dofinansowaniem z UE. Zakończenie prac planowane jest na drugą połowę 2023 roku.

Musisz to wiedzieć

Nowe mandaty od straży miejskiej

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ponadto: możliwy pozostanie zjazd i wyjazd na łączeniach al. WP z ulicami: Bór... Nieprawda!
Dodaj ogłoszenie