MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: w alei Brzozowej obumarła brzoza złamała się i runęła tuż przed kobietą z dzieckiem

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Trwa wykonywanie zabiegów zabezpieczających drzewa przeznaczone do całkowitego usunięcia
Trwa wykonywanie zabiegów zabezpieczających drzewa przeznaczone do całkowitego usunięcia Katarzyna Gwara
30 starych drzew z alei Brzozowej musi zostać wyciętych. Utraciły one zdolności życiowe i wartości przyrodnicze. Są w bardzo złym stanie i mogą zagrażać bezpieczeństwu. Ostatnio jedno z nich złamało się i runęło tuż przed spacerującymi. Brzóz nie można jednak tak po prostu usunąć – wszystkie to pomniki przyrody. Konieczne jest więc dopełnienie wszelkich formalności. - Jednak z uwagi na niebezpieczeństwo w trybie pilnym planowane jest wykonanie zabiegów zabezpieczających drzewa przeznaczone do całkowitego usunięcia – podkreśla Wydział Ochrony Środowiska. Co istotne, w miejscu starych drzew - dla zachowania ciągłości alei Brzozowej – będą sadzone nowe.

Wiele drzew obumarło i wyschło

Aleja Brzozowa w Częstochowie uznawana jest za pomnik przyrody. Drzewa, które wchodzą w jej skład, są pod stałym nadzorem Wydziału Ochrony Środowiska. Wiele z nich ma ponad 70 lat. Rokrocznie przeprowadzane są więc ich przeglądy i zabiegi pielęgnacyjne. Okazuje się, że duża część z nich utraciła zdolności życiowe – brzozy są połamane, uschnięte i w bardzo złym stanie zdrowotnym.

Dlatego też w 2020 roku po raz pierwszy została usunięta grupa obumarłych drzew – w sumie było to 58 sztuk - które na tamtą chwilę były w najgorszym stanie i wymagały już usunięcia. Zgodnie z decyzją Marszałka w ramach rekompensaty nasadzono nowe drzewa.

Rok później - w 2021 r. - po przeglądzie drzew wszczęto nową procedurę w sprawie usunięcia kolejnych zamierających i chorych drzew. Dokumentacja w tym zakresie, dotycząca egzemplarzy brzóz wyznaczonych do usunięcia, jest od dłuższego czasu przygotowywana. Nie jest to jednak takie proste.

– Ze względu na ich pomnikowy charakter, usunięcie nawet obumarłych drzew wymaga szczególnej i długotrwałej procedury, w tym uzgodnień z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach, podjęcia uchwały Rady Miasta zdejmującej prawną formę ochrony z tych drzew oraz decyzji marszałka województwa śląskiego – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy magistratu.

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

Niebezpieczne zdarzenie

Ostatnio doszło do niebezpiecznej sytuacji. Jedno z obumarłych drzew złamało się i runęło tuż przed spacerującymi. Mieszkanka Częstochowy opisała całą sytuację w mediach społecznościowych.

- Uważajcie, proszę, na spacerach w okolicach Bialskiej. Przed chwilą moja teściowa, spacerując z moją 8-miesięczną córką o mały włos nie zginęły, ponieważ 10 cm obok nich runęła brzoza (okolice Bialskiej 160) - zaapelowała matka dziecka.

Informacje dotarły też do częstochowskiego magistratu.

- W związku z tym w trybie pilnym planowane jest wykonanie zabiegów zabezpieczających drzewa przeznaczone do całkowitego usunięcia, których w tym momencie z uwagi na wspomnianą procedurę i trwanie ochrony pomnikowej usunąć całkowicie jeszcze nie można – informuje Wydział Ochrony Środowiska.

Prace powinny rozpocząć się w przyszłym tygodniu. Z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska uzgodniono możliwość skrócenia obumarłych już drzew do wysokości 4-5 metrów.

Około 30 drzew zostanie wyciętych

Przy tej okazji przypominamy, że pierwotnie w skład 2,5-kilometrowego odcinka ul. Bialskiej, znanego jako aleja Brzozowa, wchodziło 385 drzew. Na przestrzeni lat ta liczba wzrosła, bo miasto uzupełniało powstające w drzewostanie ubytki, a poza tym nasadzało także nowe drzewa w miejscach, gdzie wcześniej ich nie było.
Obecnie, jak wynika z kontroli przeprowadzonej przez Wydział Ochrony Środowiska, do zdjęcia ochrony i usunięcia kwalifikuje się ok. 30 starych brzóz. Niestety gatunek ten jest mało odporny na upływ czasu i czynniki cywilizacyjne. W związku z tym trzeba liczyć się z tym, że w kolejnych latach następne drzewa będą obumierać. Warto jednak wspomnieć, że w miejscu starych drzew - dla zachowania ciągłości alei Brzozowej – są i będą sadzone nowe. Przyjęto zasadę, że nowo sadzone brzozy mają obwód pnia nie mniejszy niż 14 cm, a wysokość od 3 do 4 m. Takie też mają być drzewa, które zastępują te obumarłe.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni