MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa w latach 1928 - 1936 na niesamowitych zdjęciach znanego fotografa Henryka Poddębskiego

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Zapraszamy Państwa w kolejną podróż do przeszłości z archiwami wyśmienitego fotografa Henryka Poddębskiego. Nie do wiary, że tak właśnie kiedyś wyglądała Częstochowa.
Zapraszamy Państwa w kolejną podróż do przeszłości z archiwami wyśmienitego fotografa Henryka Poddębskiego. Nie do wiary, że tak właśnie kiedyś wyglądała Częstochowa. Archiwum fotograficzne Henryka Poddębskiego/Narodowe Archiwum Cyfrowe
Niesamowite archiwum fotograficzne Henryka Poddębskiego zapiera dech w piersiach. Jak podaje Narodowe Archiwum Cyfrowe, w zbiorach znajduje się aż 22708 obiektów. Są to głównie fotografie, na które składają się czarno-białe negatywy na błonie i na szkle oraz diapozytywy oraz autorskie odbitki pozytywowe. Jak się okazuje fotograf sporo czasu poświęcił na uwiecznienie Częstochowy w latach 1928 - 1936. Zdjęcia robią wrażenie! Aż trudno uwierzyć, że powstały tak dawno. Zapraszamy Państwa w podróż do przeszłości.

Spis treści

Kim był Henryk Poddębski?

Według badaczy i archiwistów spuścizna fotografa powstała w wyniku przemyślanej koncepcji. Charakteryzuje się wysokim poziomem artystycznym i technicznym.

- Wykonywane przez Poddębskiego zdjęcia obejmują cały obszar odrodzonej Rzeczpospolitej oraz Wolne Miasto Gdańsk. Fotograf dokumentował głównie architekturę miast i wsi, a także przemysł i rolnictwo. Uwieczniał ludzi różnych profesji, podczas prac polowych, robót budowlanych, handlu, pracy w fabrykach, a także w czasie relaksu (mecze piłki nożnej, zabawy ludowe, plaża). Dużą część zespołu stanowi polski krajobraz. Ponadto znajdują się tu dwa zeszyty z ewidencją własnych prac, sporządzoną przez autora - wyjaśnia Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Henryk Poddębski był jednym z najwybitniejszych przedwojennych polskich fotografów, przedstawicielem tzw. fotografii krajoznawczej, wieloletnim członkiem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Od 1900 r. mieszkał w Warszawie, gdzie kształcił się w Szkole Handlowej Zgromadzenia Kupców m. Warszawy. W czasie I wojny światowej dokumentował wygląd stolicy i jej okolic.

- Tworzył także liczne autorskie cykle tematyczne poświęcone kulturze różnych grup etnicznych żyjących na terenach Rzeczpospolitej, a także dokumentował dzieła sztuki. Jego zdjęcia były publikowane w albumach, książkach naukowych, przewodnikach turystycznych, prasie oraz na kartach pocztowych i plakatach. Ambicje artystyczne Poddębskiego przejawiały się poprzez udział w krajowych i międzynarodowych wystawach fotografiki, na których zdobywał nagrody - informuje Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Misja na całe życie - fotografia i dokumentacja

Jak przypuszczają badacze, prawdopodobnie już na początku lat 30. Henryk Poddębski do fotografowania wykorzystywał nowoczesny na ówczesne czasy aparat marki Leica. Był wtedy bardzo pożądany przez miłośników dokumentacji. Sprzęt dawał możliwość szybkiego wykonania dużej liczby zdjęć o dobrej jakości. Być może właśnie dlatego zbiory Poddębskego są takie okazałe.

Zdjęcia Poddębskiego to czysta fotografia bez obróbki

Henryk Poddębski nie ingerował w swoje zdjęcia przy ich wywoływaniu. Był zwolennikiem tzw. czystej fotografii, która unikała jakichkolwiek ingerencji. To podejście sprawia, że Poddębskiego uważa się bardziej za dokumentalistę i fotoreportera, niż fotografa artystycznego. Jego zdjęcia służą głównie historykom, niż artystom.

Archiwum Henryka Poddębskiego w galerii „Dziennika Zachodniego". Podróż po Częstochowie

W archiwum Henryka Poddębskiego znajduje się wiele fotografii Częstochowy. Publikujemy te niesamowite zdjęcia w naszej galerii. Zapraszamy Państwa w podróż do przeszłości. Miasto zostało uwiecznione na fotografiach w latach 1928 - 1936.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera